10 nejlepších paranoidních thrillerů

3. srpna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejlepších paranoidních thrillerů
Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Nepohodlný
r. Fernando Meirelles, Velká Británie / Německo 2005

Protiklady se přitahují. On, Justin Quayle (Ralph Fiennes) je introvertní, rezervovaný britský diplomat ve středních letech. Ona, Tessa (Rachel Weisz) je mladá, permanentně napružená aktivistka. Zatímco on se na své keňské misi v Nairobi baví ve volných chvílích zahradničením, ona se vydává do místních slumů, kde pomáhá potřebným.

Tessa si do ničeho nenechá mluvit a po hlavě se vrhá do nerovného zápasu se západními producenty léků, kteří si z afrického kontinentu dělají polní laboratoř, v níž na „postradatelných“ pacientech testují účinky svých výrobků. Ten, kdo do těchto aktivit farmaceutických firem, jež se mohou krýt s britskými ekonomickými zájmy, hlouběji nahlédne, vystaví sám sebe nebezpečí. Což je případ i Justinovy novomanželky Tessy, která jednoho dne zmizí.

A její manžel se pouští do nerovného zápasu s těmi, kteří mají neomezené prostředky a konexe na nejvyšších místech, odkud pochází jejich krytí. A když je potřeba, tak v záloze i kontakty na nájemné zabijáky, kteří za ně odvedou špinavou práci. Jsou zcela bez skrupulí a cynicky a chladnokrevně se zbaví těch, kdo by jim mohli stát v cestě a být pro ně nepohodlnými.

Řeč je o farmaceutických společnostech a jejich působení na černém kontinentě. Britský spisovatel, věnující se psaní špionážních románů, někdejší diplomat a v padesátých a šedesátých letech příslušník zpravodajské služby MI5 a MI6 John le Carré si je dobře vědom, že s pádem železné opony zmizel i jasně definovaný nepřítel. Pro svou tvorbu proto musel najít nová témata a nové padouchy.

S Nepohodlným měl to štěstí, že se při převedení jeho románu sešli dva talentovaní tvůrci. Scenárista Jeffrey Caine (Zlaté oko, Uvnitř tančím) a brazilský režisér Fernando Meirelles. Společně vytvořili něco, pro co se ujal termín humanitární thriller. V tomto případě jde o spojení špionážně-politického thrilleru, psychodramatu a romance Justina a Tessy, která je vyprávěna prostřednictvím flashbacků.

Příběh je dějově rozkročený mezi africkým kontinentem, Londýnem a Berlínem a spíše než na nějaké okázalé akční sekvence vsází na postupně budovanou atmosféru napětí a výkony herců v hlavních a vedlejších rolích.

Snímek má podobně jako režisérův předchozí opus Město bohů (2002), jímž prorazil do všeobecného diváckého povědomí, podobnou barevnou stylizaci (časté využití oranžové) a celkově uhrančivou vizuální podobu. Ze čtyř oscarových nominací pak proměnil jednu pro Rachel Weisz.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk