10 nejlepších sci-fi seriálů II. (video + anketa)

30. července 2011
TWEET SDÍLET
10 nejlepších sci-fi seriálů II. (video + anketa)
Futurama nebo Babylon 5, co je lepší? Pamatujete na velmi povedené seriály UFO nebo V? Ohlédněte se s námi za Hrdiny a prozkoumejte Hranice nemožného.

V (1983 - 1985), (2009 - )

Televizní projekt scénáristy a producenta Kennetha Johnsona, který Česká televize odvysílala v 29 dílech po 45 minutách, se v originále sestává ze tří částí. Slovo „V“ v názvu je odvozené od anglického slova visitors, tedy návštěvníci.

Úvodní minisérie z roku 1983, nazvaná The Original Miniseries, nás zavádí do střední Ameriky uprostřed národně-osvobozeneckého boje. Novinář Mike Donovan (Marc Singer) zde natáčí své válečné zpravodajství, když se najednou na obloze objeví obrovský mimozemský koráb. Během krátké doby jsou tyto koráby nad všemi většími městy. Návštěvníci přicházejí s přátelskými úmysly a chtějí pouze využít naše továrny na výrobu chemikálií, kterých se jim na jejich planetě nedostává. Na oplátku nabízejí své znalosti a technologie (např. lék proti rakovině). Návštěvníci vypadají jako lidé v červených oblecích, pouze jejich oči musí před prudkým světlem chránit brýle a mají také jiný hlas. Jejich hlavními představiteli jsou velitel John, zlá a všehoschopná lady Diana a hodný nešika Willy (Robert Englund).

Druhá minisérie z roku 1984, označovaná jako The Final Battle, se odehrává čtyři měsíce od doby, kdy došlo k prvnímu kontaktu s návštěvníky, s nimiž začali někteří lidé kolaborovat. Vetřelci zcela ovládají světové veřejné mínění a připravují se k likvidaci lidského odporu. Ale i v řadách návštěvníků z vesmíru se najde pár osob, kterým se postup, směřující k vyhlazení lidstva nezamlouvá a raději by volili cestu dohody obou stran. Snaží se proto tajně navázat spolupráci s odbojem na Zemi. Hlavním představitelem této tzv. Páté kolony je mimozemšťan Martin, který pomáhá rebelům na Zemi jednak poskytováním informací o slabých místech vetřelců a také dodávkou zbraní a obleků.

Samotný seriál pak představil v jedné sezóně 19 dílů po 45 minutách. Dějově uplynul již rok od doby, kdy byli návštěvníci donuceni odejít ze Země kvůli bakterii Rudý prach. Velitelka vetřelců Diana, která má být na Zemi souzena za zločiny proti lidskosti, unikne. Ham Tyler a Donovan ji pronásledují. Diana se dostane do komunikačního centra, odkud pošle své flotile zprávu a oni ji později na Zemi vyzvednou. Návštěvník z Páté kolony Martin je Dianou zabit a Hvězdné dítě Alžběta se připravuje v jeskyni na metamorfózu. Elias otevírá bar, který bude po návratu návštěvníků sloužit jako úkryt a opěrný bod odboje. Do hry vstupuje zámožný podnikatel Nathan Bates.

 

V roce 2009 uvedla stanice ABC ve dvou sériích remake této látky. V něm opět na planetu Zemi přicházejí technologicky vyspělí mimozemšťané podobní lidem, kteří dávají okázale najevo své mírové úmysly. Sledují však mnohem temnější cíle, což rozpozná agentka protiteroristického oddělení FBI Erica Evansoví (Elizabeth Mitchellová).

 Zjistí, že návštěvníci ve skutečnosti už několik desetiletí tajně pronikají do lidských vládních, ekonomických a náboženských institucí a v současnosti jsou v konečné fázi plánu na převzetí planety. Připojuje se k hnutí odporu, kde se setkává s mimozemským spícím agentem Ryanem, jenž přešel na stanu lidstva. Vetřelci jsou ale mazaní a umí si sympatie lidí (včetně Eričina syna) získat a využívat ve svůj prospěch.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, Seriály, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

35 Alexandr Bray

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

11 Jaromír Puk

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech