10 nejlepších sci-fi seriálů II. (video + anketa)

30. července 2011
TWEET SDÍLET
10 nejlepších sci-fi seriálů II. (video + anketa)
Futurama nebo Babylon 5, co je lepší? Pamatujete na velmi povedené seriály UFO nebo V? Ohlédněte se s námi za Hrdiny a prozkoumejte Hranice nemožného.

Lexx (1997 - 2002)

„Jsem Lexx. Jsem nejničivější zbraní dvou vesmírů.“ Těmito slovy začíná každý díl kanadsko-německého sci-fi seriálu, který vypráví o osudech čtyř dobrodruhů, respektive jednoho zbabělce, jedné otrokyně lásky, zkřížené s clusterskou ještěrkou, jedné mrtvoly a jedné robotí hlavy, kterým se podařilo ukradnout nejmocnější loď dvou vesmírů. Její jméno je Lexx a ve skutečnosti to ani není loď, nýbrž gigantická moucha.

Výjimečné, bizarní, absurdní, šílené, perverzní. Těmito a mnoha příbuznými přívlastky je nejčastěji označováno recesivní a sebeironické dílko z pera Paula Donovana, Lexe Gigeroffa a Jeffreyho Hirschfielda. Tvůrců, kteří sebe v nadsázce označují za „supreme beans“.

Autoři seriálu sepsali desatero pravidel o tom, co by se v Lexxu mělo či nemělo objevit. Toto Desatero jsou asi jediná pravidla, která kdy tento seriál respektoval:

  1. 1) žádní emzáci s gumovými ksichty
  2. 2) všechna stvoření mají smysl pro humor
  3. 3) neexistuje žádná 'základní směrnice'
  4. 4) v seriálu se nevyskytnou životní formy, jež by byly inteligentnější než lidé, leda by nějaká taková životní forma souhlasila se spoluprací na scénáři
  5. 5) všechny planety, na nichž má smysl přistávat, jsou obydleny lidmi (anebo něčím na ten způsob)
  6. 6) všichni lidé (a humanoidi) mluví tímtéž jazykem
  7. 7) lidé musí z místa A na místo B poctivě fyzicky docestovat. Nebude žádné cestování časem - s tím už tu byli jiní. A jiní před nimi... A jiní před nimi... A jiní před nimi...
  8. 8) technologie bude jen zřídka fungovat tak, jak by měla
  9. 9) nikdo nesmí porazit nepřítele jen díky tomu, že on má mušku skvělou, zatímco nepřítel má mušku prachmizernou, či prakticky žádnou
  10. 10) Stanley Tweedle nesmí nikdy ztratit svou čepici

Po první mini-sérii s podtitulem The Dark Zone, složené ze čtyř dílů s celovečerní metráží, následovaly čtyři řady seriálu, v nichž otrokyni lásky Zev vystřídala z jejich proteinů stvořená klonová náhrada Xev.

Oproti vysokorozpočtovým počinům, nabytým náročnými trikovými scénami a velkolepou výpravou, používal seriál záměrně naivní a výrazně televizní kulisy, takže se jeho výsledná podoba velmi blížila parodickému Červenému trpaslíku, k němuž bývá často přirovnáván. Ostatně seriózní sci-fi nejsou jediným žánrem, který seriál výborně paroduje. Svou dávku zneuctění dostanou i teenagerské slashery, muzikály, béčkové filmy, porno nebo horory.

Většina dílů se točí kolem Stanleyho a Z(X)evina hledání sexuálního uspokojení. Podaří se jim najít partnery? Stanley Tweedle (Brian Downey) je bývalý člen ostrahy 4. třídy, díky jehož zbabělosti přišlo o život pár set miliard lidí. Největší hřebec v obou vesmírech a kapitán Lexxu, nejsilnější lodi v cele galaxii, k jejímuž kormidlování přišel víceméně náhodou. Zev Bellringerová (Eva Habermannová) byla nepříliš půvabnou ženou, která tak špatně plnila úlohu manželky, že byla za trest proměněná v atraktivní otrokyni lásky. Vlivem nezdařené transformace je zpola člověk a z části dravá clusterská ještěrka.

 

V druhé sérii je zajímavě vystřídána Xev (Xenia Seebergová), další otrokyní lásky, která má všechny vzpomínky Zev, ale jinak vypadá. Jako její předchůdkyně chce každého muže, jen ne Stanleyho. Kai (Michael McManus), padlý a tedy mrtvý hrdina z legendární rasy Brunnen-G a bývalý zabiják Jeho Temnosti, jemuž se částečně vrací paměť, která mu byla odňata. V chodu ho udržuje zvláštní substance zvaná protokrev. A robotí hlava 790, která je beznadějně zamilovaná do Zev, na jejíž krásu skládá oslavné básně pochybné kvality. V druhé řadě se k posádce Lexxu připojí i Lyekka (Louise Wischermannová), masožravá rostlina s podobou půvabné ženy, která bude mít zásadní podíl na proměně Zev v Xev.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, Seriály, Sci-fi

Určitě si přečtěte

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

36 Alexandr Bray

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk