10 nejlepších sci-fi seriálů II. (video + anketa)

30. července 2011
TWEET SDÍLET
10 nejlepších sci-fi seriálů II. (video + anketa)
Futurama nebo Babylon 5, co je lepší? Pamatujete na velmi povedené seriály UFO nebo V? Ohlédněte se s námi za Hrdiny a prozkoumejte Hranice nemožného.

Lexx (1997 - 2002)

„Jsem Lexx. Jsem nejničivější zbraní dvou vesmírů.“ Těmito slovy začíná každý díl kanadsko-německého sci-fi seriálu, který vypráví o osudech čtyř dobrodruhů, respektive jednoho zbabělce, jedné otrokyně lásky, zkřížené s clusterskou ještěrkou, jedné mrtvoly a jedné robotí hlavy, kterým se podařilo ukradnout nejmocnější loď dvou vesmírů. Její jméno je Lexx a ve skutečnosti to ani není loď, nýbrž gigantická moucha.

Výjimečné, bizarní, absurdní, šílené, perverzní. Těmito a mnoha příbuznými přívlastky je nejčastěji označováno recesivní a sebeironické dílko z pera Paula Donovana, Lexe Gigeroffa a Jeffreyho Hirschfielda. Tvůrců, kteří sebe v nadsázce označují za „supreme beans“.

Autoři seriálu sepsali desatero pravidel o tom, co by se v Lexxu mělo či nemělo objevit. Toto Desatero jsou asi jediná pravidla, která kdy tento seriál respektoval:

  1. 1) žádní emzáci s gumovými ksichty
  2. 2) všechna stvoření mají smysl pro humor
  3. 3) neexistuje žádná 'základní směrnice'
  4. 4) v seriálu se nevyskytnou životní formy, jež by byly inteligentnější než lidé, leda by nějaká taková životní forma souhlasila se spoluprací na scénáři
  5. 5) všechny planety, na nichž má smysl přistávat, jsou obydleny lidmi (anebo něčím na ten způsob)
  6. 6) všichni lidé (a humanoidi) mluví tímtéž jazykem
  7. 7) lidé musí z místa A na místo B poctivě fyzicky docestovat. Nebude žádné cestování časem - s tím už tu byli jiní. A jiní před nimi... A jiní před nimi... A jiní před nimi...
  8. 8) technologie bude jen zřídka fungovat tak, jak by měla
  9. 9) nikdo nesmí porazit nepřítele jen díky tomu, že on má mušku skvělou, zatímco nepřítel má mušku prachmizernou, či prakticky žádnou
  10. 10) Stanley Tweedle nesmí nikdy ztratit svou čepici

Po první mini-sérii s podtitulem The Dark Zone, složené ze čtyř dílů s celovečerní metráží, následovaly čtyři řady seriálu, v nichž otrokyni lásky Zev vystřídala z jejich proteinů stvořená klonová náhrada Xev.

Oproti vysokorozpočtovým počinům, nabytým náročnými trikovými scénami a velkolepou výpravou, používal seriál záměrně naivní a výrazně televizní kulisy, takže se jeho výsledná podoba velmi blížila parodickému Červenému trpaslíku, k němuž bývá často přirovnáván. Ostatně seriózní sci-fi nejsou jediným žánrem, který seriál výborně paroduje. Svou dávku zneuctění dostanou i teenagerské slashery, muzikály, béčkové filmy, porno nebo horory.

Většina dílů se točí kolem Stanleyho a Z(X)evina hledání sexuálního uspokojení. Podaří se jim najít partnery? Stanley Tweedle (Brian Downey) je bývalý člen ostrahy 4. třídy, díky jehož zbabělosti přišlo o život pár set miliard lidí. Největší hřebec v obou vesmírech a kapitán Lexxu, nejsilnější lodi v cele galaxii, k jejímuž kormidlování přišel víceméně náhodou. Zev Bellringerová (Eva Habermannová) byla nepříliš půvabnou ženou, která tak špatně plnila úlohu manželky, že byla za trest proměněná v atraktivní otrokyni lásky. Vlivem nezdařené transformace je zpola člověk a z části dravá clusterská ještěrka.

 

V druhé sérii je zajímavě vystřídána Xev (Xenia Seebergová), další otrokyní lásky, která má všechny vzpomínky Zev, ale jinak vypadá. Jako její předchůdkyně chce každého muže, jen ne Stanleyho. Kai (Michael McManus), padlý a tedy mrtvý hrdina z legendární rasy Brunnen-G a bývalý zabiják Jeho Temnosti, jemuž se částečně vrací paměť, která mu byla odňata. V chodu ho udržuje zvláštní substance zvaná protokrev. A robotí hlava 790, která je beznadějně zamilovaná do Zev, na jejíž krásu skládá oslavné básně pochybné kvality. V druhé řadě se k posádce Lexxu připojí i Lyekka (Louise Wischermannová), masožravá rostlina s podobou půvabné ženy, která bude mít zásadní podíl na proměně Zev v Xev.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, Seriály, Sci-fi

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech