10× nejočekávanější filmové hity roku 2017: komiks a fantasy [video]

10× nejočekávanější filmové hity roku 2017: komiks a fantasy [video]

Wolverine, Spider-Man, Thor, Amazonka Wonder Woman sólově i v týmu v první Lize spravedlnosti. Strážci Galaxie podruhé, Král Artuš a Mumie. Druhý výběr z letošní filmové nabídky.

V tom prvním jsme se zaměřili na sci-fi filmy. U komiksů se síly dvou nejsilnějších vydavatelských stájí začínají vyrovnávat. Dosavadní kralování Marvelu vyvažuje DC Comics dvěma adaptacemi. Originem amazonské polobožské bojovnice Wonder Woman během první světové války a prvním dílem Ligy spravedlnosti, v níž Batman a Wonder Woman sestaví tým superhrdinů, obdobný tomu, jež známe z Avengers.

Marvel Comics pak představí Logana / Wolverina v postapokalyptických westernových kulisách, Thora s Hulkem v gladiátorské aréně, dychtivého Spider-Mana, čelícího novým výzvám i obskurní pětici Strážců Galaxie, z nichž jeden (Groot) se poněkud zmenšil.

V žánru fantasy nás čeká nová hraná verze klasického disneyovského příběhu o Krásce a zvířeti, kde Krásku ztvárňuje Emma Watson, představitelka Hermiony z Harryho Pottera. Fantasy drama Volání netvora: Příběh života přináší útěk do světa fantazie před tíživými věcmi, s nimiž je nucen se vyrovnávat třináctiletý chlapec.

Po Sherlocku Holmesovi si britský režisér Guy Ritchie troufl na artušovské legendy, kterým dal moderní fantasy kabátek, známý ze seriálů jako Hra o trůny nebo Vikingové. A studio Universal chystá obdobu marvelovské strategie uvádění jejich hrdinů na trh. Jen protagonisty nebudou superhrdinové, ale monstra. První na řadě je Mumie. 

Komiksové adaptace


Logan

r. James Mangold, USA, 2017

Wolverine (Hugh Jackman) přežívá ve světě, kde se už čtvrtstoletí nenarodil žádný nový mutant. Živí se jako řidič limuzíny a má kontakt s chřadnoucím Profesorem X (Patrick Stewart), o něhož se v odlehlém domově stará Caliban (Stephen Merchant).

U Profesora X se začínají projevovat známky Alzheimerovy choroby a pomalu ztrácí paměť. Wolverinovi se zhoršují jeho regenerační schopnosti. V téhle zdánlivé beznadějné situaci nachází Logan / Wolverine novou naději v malé holčičce Lauře Kinney (Dafne Keen), která má nadlidské schopnosti, jež naznačují, že by mutanti přeci jen mohli mít na světě ještě nějakou budoucnost.

Laura utekla ze zajetí společnosti Transigen, která experimentuje s mutanty. Klonuje je a vytváří z nich kyberneticky upravené super vojáky. Jedním z těchto klonů je i X-23, tedy Laura, o níž Profesor X Wolverinovi řekne, že k sobě mají blíž, než by si myslel. Logan se Laury ujímá a stává se nejen jejím mentorem, ale i něčím jako otcem.

Děj se má odehrávat v postapokalyptické budoucnosti, jíž režisér James Mangold dává westernově vyprahlou tvář. Podle zpráv ze zákulisí natáčení to vypadá, že by mělo jít o Jackmanovo loučení s rolí Wolverina. A půjde prý o loučení pěkně krvavé a brutální, s eRkovým ratingem. Akce by měla být realistická, špinavá, násilná a každá rána by měla bolet. Mělo by zároveň jít o film velmi osobní, civilní, dospělý, přemýšlivý, s tématem rodiny a smrtelnosti.

Wolverine se bude zamýšlet nad svým odkazem a tím, jestli by světu bylo líp s ním nebo bez něho. Scenáristé se při tvorbě filmu volně inspirovali kultovním komiksem Starej dobrej Logan (2008) od hvězdného dua Marka Millara a Stevea McNivena. Labutí píseň Wolverina po sedmnácti letech od prvních X-Men vypadá hodně nadějně.

Pokračování 2 / 10

Strážci Galaxie Vol. 2

r. James Gunn, USA, 2017

Studio Marvel se v jedničce nebálo zariskovat a vyšla z toho hodně vtipná a odlehčená variace na Star Wars s obskurními hrdiny, které jste si zamilovali. Lidský pilot a dobrodruh Peter Quill (Chris Pratt), zelená šermířka Gamora (Zoe Saldana), svalovitý řezník a válečník Drax Destroyer (Dave Bautista), cynický hláškující mýval Rocket Raccoon (Bradley Cooper) a empatický humanoidní strom Groot (Vin Diesel), který dělá vychytralému mývalovi bodyguarda.

Nyní se tato pětice vrací, byť v lehce morfované podobě než posledně. Z dospělého Groota se po oběti, kterou v jedničce učinil, stane mnohem menší Baby Groot, který není plně vyvinutý a musí se toho hodně učit. Což si vezme na starost mýval Rocket.

Na pozadí soundtracku nejlepších hitů „Awesome Mixtape #2“ Strážci Galaxie pokračují v týmových dobrodružstvích a dosahují přitom vnějších hranic kosmu. Musí přitom bojovat o udržení své nově nalezené rodiny, když odhalí tajemství spojená s pravou rodinou Petera Quilla. Stáří nepřátelé se stanou novými spojenci a na pomoc našim netradičním superhrdinům přicházejí i další oblíbené postavy z rozpínajícího se filmového vesmíru studia Marvel.

Z nových postav by se měl objevit Kurt Russell jako živoucí planeta Ego a Sylvester Stallone v dosud neupřesněné roli. Mohlo by jít o pozemšťana Novu, který získal moc podobným způsobem jako Green Lantern. Na vzájemné pošťuchování bizarní pětky i způsob jejího zakomponování do Marvel universa se těšíme.

Pokračování 3 / 10

Wonder Woman

r. Patty Jenkins, USA, 2017

Postavu Wonder Woman stvořil v roce 1941 psycholog a scenárista William Moulton Marston jako genderovou protiváhu mužským superhrdinům komiksového světa. Ve filmu jsme se s ní poprvé setkali v loňském Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, zde se dozvíme příběh jejího zrodu.

Origin story nás zavede na ostrov Themyscira. Rajský ostrov, odtržený od okolního světa, který obývají jen ženy. Na něm havaruje vojenský pilot Steve Trevor (Chris Pine), který princeznu Dianu (Gal Gadot) seznámí s tím, co se děje v Evropě na bojištích prvních světové války. To jí natolik pohne, že rozhodne do ní zapojit.

Diana je Amazonka. Polobožská válečnice a dcera Dia, která byla v bojových uměních vyučena ve stylu řeckých válečníků. A také mladá žena, která nikdy předtím neviděla muže. Není proto divu, že se do fešného vojáka zamiluje a navzdory varováním své matky, královny Hippolyty (Connie Nielsen), ho následuje do lidského světa.

Na cestu je od Bohů vybavena mýtickým mečem a magickým lasem pravdy. Ve světě lidí se představuje jako Diana Prince a její silný cit pro čest a spravedlnost dokáže na bojištích inspirovat ostatní vojáky. Společně se Stevem se snaží spojeneckému velení doporučit zásadní špionážní informace a přitom zastavit šílence, který se snaží válečný konflikt ještě zesílit.

Hlavním záporákem bude postava, již hraje Danny Huston, o němž není dosud známo, zda půjde o přímo boha války a zkázy Area nebo nějakého jeho prostředníka. Wonder Woman naopak funguje jako symbol naděje a ochránců lidí proti bezpráví.

Režisérkou filmu je Patty Jenkins, která si udělala jméno dramatem o masové vražedkyni, která nenávidí muže, Zrůda, za něž Charlize Theron dostala Oscara. Právě její pojetí by mělo zaručit vyvážený mix válečné podívané a potřebného odlehčení v podobě feministických narážek na vnímání silných a emancipovaných žen v mužském vojenském prostředí.

Pokračování 4 / 10

Spider-Man: Homecoming

r. Jon Watts, USA, 2017

Mladý Peter Parker (Tom Holland) se začíná více sbližovat se svou nově získanou identitou pavoučího superhrdiny. Nadšený ze společných zážitků s Avengers v Německu ve filmu Captain America: Občanská válka se vrací domů do New Yorku, kde žije se svou tetou May (Marisa Tomei).

Snaží se vrátit ke svému běžnému školnímu životu, což mu ale komplikuje touha dokázat, že jako Spider-Man by mohl vykonat mnohem větší skutky, než do kterých se zatím pustil. Když se ale na scéně objevuje nový padouch Adrian Toomes alias Vulture (Michael Keaton), ocitá se v ohrožení vše, co je pro Petera skutečně důležité.

Peter se tak ocitá mezi hned několika výzvami. New York ohrožuje okřídlený Vulture a spolu s ním další záporák Herman Schultz / Shocker (Bokeem Woodbine). Mentor a mecenáš Tony Stark (Robert Downey Jr.) mu dodává další vylepšení jeho obleku, ale moc nedůvěřuje jeho schopnostem vypořádat se s těmito protivníky. A navíc neustává ve flirtování s jeho tetou May (Marisa Tomei).

Hormony nebouří ale jen protřelým playboyem, ale i Peterem. Chystají se tradiční školní oslavy Homecoming, jejichž součástí je i ples. Nesmělý Peter sebere kuráž a osloví krásnou Liz Allan (Laura Harrier), jestli by ho na něj nedoprovodila. Na to smutně kouká jeho věrná kamarádka Michelle (Zendaya), která je do něj zamilovaná.

Peter se osměluje při kontaktu s něžným pohlavím a současně se snaží zachránit celé město. Poznává své schopnosti a limity a dělá přitom velké chyby, které pak musí napravovat. Jeho představiteli Tomu Hollandovi je dvacet let, čímž se oproti Tobeymu Maguireovi a Andrewu Garfieldovi nejvíc přibližuje věku středoškolského studenta.

Pokračování 5 / 10

Thor: Ragnarok

r. Taika Waititi, USA, 2017

Thor (Chris Hemsworth) je uvězněný na druhém konci vesmíru bez svého mocného kladiva. V závodě s časem se pokusí dostat zpět do Asgardu, aby zastavil Ragnarok. Destrukci svého domova a celé asgardské civilizace z rukou nové a mocné hrozby, již představuje bezcitná a nelítostná bohyně smrti Hela (Cate Blanchett).

Nejprve ale musí Thor přežít smrtící gladiátorskou soutěž, v níž bude nucen bojovat proti svému dřívějšímu spojenci a kolegovi z Avengers Hulkovi (Mark Ruffalo). Ten po událostech z Age of Ultron zmizel neznámo kam a objeví se ve trojce Thora v aréně na opuštěné planetě, kde bojuje s nejnebezpečnějšími stvůrami, jaké vesmír kdy viděl. Na zápasy zde dohlíží Grandmaster (Jeff Goldblum).

Thor: Ragnarok navazuje na události z filmů Thor: Temný svět a Avengers: Age of Ultron. Odinův (Anthony Hopkins) syn Thor se vrací do Asgardu, aby našel odpovědi na znepokojující otázky, jež mu předestřela ve své vizi ve dvojce Avengers Scarlet Witch.

Na trůnu nachází Lokiho (Tom Hiddleston), převtěleného v jeho otce. Ve světě polobohů se pomalu schyluje k Ragnaroku, události, která restartuje běh dějin. A Thor, spolu se svým parťákem Hulkem, se jí budou snažit zabránit. Proti nim bude stát nejen Hela, ale i sekerou se ohánějící záporák Skurge (Karl Urban).

Režisérem je novozélandský filmař Taika Waititi (Co děláme v temnotách, Hon na pačlověky), který se ve filmu inspiroval vikingskými legendami o konci světa. Heroická fantasy osmdesátých let se tu potká se sci-fi a buddy movie, tvořenou dvojicí Thor a Hulk. Po divadelním pojetí Kennetha Branagha v jedničce a spotřebním fantasy kabátku dvojky by to mohlo být příjemné oživení.

Pokračování 6 / 10

Liga spravedlnosti

r. Zack Snyder, USA, 2017

Poháněný obnovenou vírou v lidstvo a inspirovaný Supermanovou vznešenou obětí se Bruce Wayne (Ben Affleck) za pomoci nového spojence Diany Prince (Gal Gadot) postaví ještě většímu nepříteli než posledně Steppenwolfovi (Ciarán Hinds). Tento generál vojsk temného ničitele světů Darkseida si na zem přijde pro mocné artefakty Mateřské krychle, pomocí nichž chce zemi zničit.

Batman a Wonder Woman se mu v tom pokusí zabránit sestavením týmu nadlidí, který se proti této nově probuzené hrozbě postaví. Nebude v něm chybět Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher), The Flash (Ezra Miller) a pochopitelně … Superman (Henry Cavill). Green Lantern se přidá ve dvojce, naplánované na rok 2019. Základy Justice League, Ligy spravedlnosti, jsou položeny.

Všechny tyto postavy se objevily už v Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, stejně jako Jesse Eisenberg, který si zde zopakuje roli Lexe Luthora. A nebude sám. Z Wonder Woman se vrátí Connie Nielsen jako Hippolyta, královna Amazonek.

Režisérem, stejně jako v případě Muže z oceli a BvS, bude Zack Snyder. Studio ale slibuje, že týmovka DC Comics už nebude tak pochmurná jako BvS. Vyprávění by mělo být sevřenější, přímočařejší, méně zatížené flashbacky nebo snovými sekvencemi.

Batman sice bude zpytovat svědomí za to, jak se minule choval k Supermanovi, ale oproti BvS bude působit mnohem uvolněněji. Ne že by se z něho hned stala obdoba hláškujících superhrdinů z konkurenční stáje Marvelu, ale to pozitivní ladění je z traileru znát.

Pokračování 7 / 10

Fantasy


Kráska a zvíře

r. Bill Condon, USA, 2017

Kráska a zvíře je klasická pohádka studia Walta Disneyho. Tvůrci její hrané verze se inspirovali stejnojmenným animovaným filmem z roku 1991, který získal dva Oscary. Nová verze pojednává o pyšném a sobeckém princi Adamovi (Dan Stevens), kterého stará čarodějnice (Hattie Morahan) za trest promění v netvora. Kvůli tomu, že byl mladý, mu dá ještě jednu šanci na záchranu. Pokud se do něj zamiluje nějaká dívka, může se opět proměnit v člověka.

Do jeho opuštěného zámku se po letech zatoulá vynálezce Maurice (Kevin Kline). Podivný netvor jej zajme, avšak Mauriceova dcera Belle (Emma Watson) se nabídne, že převezme otcovo místo. Netvor souhlasí a přes počáteční strach dívky ti dva k sobě pozvolna naleznou náklonnost. Zvíře je sice ošklivé, ale má velmi dobré srdce.

Cestu k jejich sblížení a prokletí čarodějčiny kletby ale zkomplikuje další nápadník Belle, marnivý krasavec Gaston (Luke Evans). Jestli dá nakonec Belle přednost kráse, nebo dobrému srdci, asi víte, takže zajímavější pro vás bude, jaký ráz tvůrci pohádce dají.

Belle se představí jako krásná, bystrá, vlídná a nezávislá dívka, která se při pobytu na zámku spřátelí se služebnictvem, zakletým do různých věcí. Ewan McGregor bude představovat svícen Lumiere, Stanley Tucci cembalo Maestro Cadenza, Audra McDonald šatní skříně Madame de Garderobe, Ian McKellen stojací hodiny Cogsworth, Emma Thompson čajovou konvici paní Pottsovou, Gugu Mbatha-Raw oprašovátko Plumette a Nathan Mack čajový šálek Chip. Josh Gad ztvární Gastonův ponižovaného kumpána LeF oua.

Režisérem filmu je Bill Condon (Bohové a monstra, Kinsey, Mr. Holmes), který si žánr romantické fantasy vyzkoušel už při režii Twilight ságy (do dvou dílů rozdělený Rozbřesk). Scénář obstarala dvojice Stephen Chbosky (Bohémové) a Evan Spiliotopoulos (Hercules, Lovec: Zimní válka), hudbu Alan Menken, který se podílel už na animované verzi před šestnácti lety.

Pokračování 8 / 10

Volání netvora: Příběh života

r. Juan Antonio Bayona, USA / Španělsko, 2016

Třináctiletému Conorovi (Lewis MacDougall) se do snů vkrádají noční můry. Není se čemu divit. Jeho maminka (Felicity Jones) trpí rakovinou, táta (Toby Kebbell) žije s novou rodinou v Americe a babička (Sigourney Weaver), která ho hlídá, když je máma v nemocnici, ho pořád jen peskuje.

Ve škole ho šikanuje spolužák Harry (James Melville) se svými dvěma nohsledy a navíc se rozhádal se svou nejlepší kamarádkou Lily (Lily-Rose Aslandogdu) poté, co prozradila dětem ve třídě, že je jeho máma nemocná. Zdá se mu, že je na vše sám a že se k němu spolužáci i učitelé chovají buď příliš soucitně, nebo ho přehlíží.

Sám ale není. V noci, vždy sedm minut po půlnoci ho navštěvuje netvor v podobě obrovského tisu, který roste před jejich domem. Tento obrovitánský chodící a mluvící starý strom Conorovi postupně vypráví tři starobylé příběhy, prostřednictvím nichž ho učí, že věci často nejsou takové, jakými se zdají být.

Film vznikl podle fantasy románu pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse, který vyšel v roce 2011. Režisérovi umožnil rozvíjet jeho oblíbené téma vztahů rodičů a dětí a s nimi spjatých rodinných krizí. Ve Volání netvora ho mísí s prvky fantastiky a nadpřirozena, které slouží jako metaforická nadstavba reálného příběhu.

Španělský režisér Juan Antonio Bayona (Sirotčinec, Nic nás nerozdělí) přichází s obdobou Spielbergova Obra Dobra nebo del Torova Faunova labyrintu, v níž nás uhrane výtvarným zpracováním fantaskních scén, které strom chlapci vypráví. Ty slouží jako způsob, jak dětem ponurý příběh ztráty rodiče přiblížit.

Pokračování 9 / 10

Král Artuš: Legenda o meči

r. Guy Ritchie, USA, 2017

Artuš (Charlie Hunnam) je obyčejný pouliční rváč, potulující se se svou družinou v podsvětí. Osud s ním má ale jiné plány. Jeho život nečekaně nabere zcela nový směr, když uchopí do svých rukou legendární meč Excalibur, se kterým bude muset vykonat nejedno těžké rozhodnutí.

Společně se skupinkou rytířů a tajemnou ženou Guinevere (Àstrid Bergès-Frisbey) se musí Artuš naučit ovládat meč, vyrovnat se s vnitřními démony, sjednotit lid, ale hlavně porazit tyranského Vortigerna (Jude Law), který zavraždil jeho rodiče a ukradl korunu, jež patří Artušovi. 

Vortigern je Artušův strýc, který zabil svého bratra, krále Uthera Pendragona (Eric Bana) a jako uzurpátor se sám chopil trůnu. Artuš chce samozřejmě svého otce pomstít a strýce svrhnout, ale i s Excaliburem v ruce bude mít co dělat, protože Vortigern vládne nadpřirozenými silami.

Britský režisér Guy Ritchie (Sherlock Holmes, Krycí jméno U.N.C.L.E.) ve svých filmech vždy sázel na stylovost. Nejinak tomu bude i v případě jeho moderního zpracování artušovských legend, které prodchnul pořádnou dávkou fantasy epiky.

Z traileru je inspirace seriálovými Vikingy nebo Hrou o trůny zjevná, stejně jako v bitevních scénách Pánem prstenů. Těšit se můžeme na velkolepé bitvy, osobní souboje i čáry a kouzla, jimiž vládne uchvatitelský Vortigern. V zákulisí se proslýchá, že Warneři jsou z materiálu trochu rozpačití a že probíhají nějaké dotáčky či přetáčky, takže uvidíme.

Pokračování 10 / 10

Mumie

r. Alex Kurtzman, USA, 2017

Starověká egyptská královna Ahmanet (Sofia Boutella) byla bezpečně pohřbena v kryptě hluboko pod rozlehlou pouští Středního východu. V současnosti je ale probuzena a neumí si s nově nabytou svobodou poradit. Nahromaděný vztek, že jí někdo připravil o její osud a nechal jí zafačovanou ležet po staletí ve zdobné rakvi, obrací vůči lidstvu, které chce zničit.

V tom se jí pokusí zabránit tajná organizace zvaná Prodigium, která monstra dlouhá léta sleduje a katalogizuje. Jejím klíčovým členem je Dr. Henry Jekyll (Russell Crowe), jehož Mr. Hydem se stane Nick Morton (Tom Cruise). Mumie Nicka po pádu letadla přivede zpět k životu a začne ho ovládat.

Horory studia Universal ze třicátých až padesátých let daly světu Drakulu, Frankensteina, jeho nevěstu, Neviditelného muže, Vlkodlaka, Van Helsinga a právě Mumii. A toto filmové studio nyní přichází s obdobou strategie, již u komiksových látek už nějaký čas uplatňuje Marvel a se zpožděním DC Comics.

Nejprve tedy představí jednotlivé položky svého portfolia v samostatných filmech, které potom spojí do nějakého crossoveru typu Avengers. Jestli v něm ale budou monstra spolupracovat proti nějakému vnějšímu nepříteli nebo si půjdou po krku navzájem, je otázkou. Jisté je, že monstra budou zasazena do současného světa a ten na ně bude nucen reagovat.

Zatím tu tedy máme první krok na této cestě v podobě Mumie. Režisérem filmu je scenárista (série Transformers a Star Trek), producent a režisér (Lidé jako my) Alex Kurtzman. Scénář si vzala na starosti dvojice Billy Ray (Kapitán Phillips) a Jon Spaihts (Prometheus, Doctor Strange) a my už jsme teď zvědaví, jak se film bude odlišovat jak od původní verze Mumie (1932) s Borisem Karloffem, tak od dobrodružné trilogie s Brendanem Fraserem a Rachel Weisz v hlavních rolích.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud