10× nejočekávanější filmové hity roku 2018: sci-fi a komiksové adaptace

10× nejočekávanější filmové hity roku 2018: sci-fi a komiksové adaptace

Dvojky Pacific Rim, Deadpoola i Ant-Mana, pokračování sérií Avengers, X-Men i Predator, Han Solo ve spin-offu Star Wars, Black Panther nebo Spielbergova Ready Player One v druhém letošním filmovém výhledu.

prvním výhledu na rok 2018 jsme se zaměřili na akční filmy, thrillery, kriminální snímky a monster movie. V tom druhém vám přinášíme výběr titulů z žánrových vod divácky asi nejatraktivnějších a to sci-fi a komiksových adaptací.

Tak jako v předešlém přehledu, i zde odhadujeme, o čem by tyto snímky mohly být na základě kusých zpráv, které se kolem nich objeví, protože studia i distributoři informace o nich zatím tají. Mnoho z nich zatím nemá synopsi ani trailer, tak přidáváme alespoň video, které přibližuje jejich natáčení nebo možný obsah. Se zveřejněním prvních synopsí i trailerů si pak sami můžete porovnat, jak se naše odhady přiblížily realitě. 

Sci-fi


Pacific Rim: Povstání

r. Steven S. DeKnight, USA, 2018

Pacific Rim https://avmania.e15.cz/pacific-rim---utok-na-zemi-recenze-filmu nabídl před pěti lety odpověď studia Warner Bros. na úspěch Bayových Transformerů. Na režijní stoličku byl povolán Guillermo del Toro jako odborník na monstra všeho druhu. Zadání studia znělo poměrně jasně - vytvořit roboty a obojživelné příšery ve velikosti, proti níž budou morfující Transformeři vypadat jako igráčci.

Toto zadání mexický režisér splnil se ctí a do filmu vnesl svou lásku k japonským vědeckofantastickým žánrům kaiju a mecha. Na filmu, který působil jako kombinace osmdesátkových a devadesátkových sci-fi blockbusterů, japonských anime a Transformerů bylo přes jeho megalomanský a heroický ráz sympatické, jak si režisér z velikášství celého toho projektu tak trochu utahoval.

Dvojka byla původně ohlášena na rok 2015, ale přichází až nyní v režii Stevena S. DeKnighta. Na poli celovečerního filmu jde o režijního debutanta, který se dosud jako scenárista (Buffy, přemožitelka upírů, Spartakus) a režisér (Angel, Smallville, Dům loutek, Daredevil) věnoval seriálové tvorbě.

Z traileru je patrné, že snímek míří ještě na mladší publikum než minule a že v něm bude i množství dětských nebo teenagerských hrdinů vystupovat. Z hlediska akčních scén a jejich měřítka se zřejmě dočkáme naplnění zlatého sequelového pravidla, nabídnout všeho dvakrát tolik. Potěšující oproti jedničce je, že akční scény se budou odehrávat ve dne a ne jako minule v noci, mlze nebo dešti.

Děj by se měl odehrávat deset let po událostech jedničky. Mezidimenzionální trhlina pod Tichým oceánem, kudy přicházela osmdesátimetrová mimozemská monstra, jež si lidstvo pojmenovalo Kaiju, se uzavřela, lidstvo však zůstává dále ve střehu.

Program Jaeger s obřími roboty, řízenými člověkem, se vyvinul v nejsilnější celosvětovou obrannou sílu v dějinách lidstva. Organizace Pan Pacific Defense teď vyzývá ty nejlepší, aby se přihlásili a stali se novou generací hrdinů, kdyby se hrozba vrátila.

Jake Pentecost (John Boyega z nových Star Wars) je synem generála Stackera Pentecosta (Idris Elba), který se v jedničce obětoval, aby lidstvu zajistil vítězství proti příšerám Kaiju. Jake se stal také pilotem, ale tréninkový kurz nedokončil a zapletl se s podsvětím.

Když se ale mimozemská hrozba vrátí, rozhodne se dostát cti svého otce a pod vedením své nevlastní sestry Mako Mori (Rinko Kikuchi) se stane součástí velení nové generace pilotů. Patří k nim i Nate Lambert (Scott Eastwood) a patnáctiletá hackerka Jaegerů Amara Namani (Cailee Spaeny).

Co by oproti jedničce mělo být jiné, tak to že se roboti postaví proti robotům a monstrům Kaiju bude pomáhat někdo z pozemšťanů. Měl by se objevit i podomácku vyrobený Jaeger.

Pokračování 2 / 10

Ready Player One: Hra začíná

r. Steven Spielberg, USA, 2018

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Ocitá se na pokraji chaosu a kolapsu a tak není divu, že většina lidí před realitou utíká do uměle vytvořeného virtuálního vesmíru v podobě bezplatného videoherního systému OASIS. Ten jim pomáhá zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny.

Tento systém vytvořil geniální excentrický miliardář James Halliday (Mark Rylance), který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Tím se stává digitální velikonoční vajíčko, jehož nálezce se podle jeho závěti stane dědicem jeho obrovského majetku.

A tak vypukne hotové peklo, které zachvátí celý svět, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí užít žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, začíná jít o život.

Jedním z těch, kteří se do hledání pokladu pustí, je i hlavní hrdina vyprávění, středoškolák Wade Watts (Tye Sheridan), který v online světě získává jméno Parzival. Trvá mu pět let, než objeví první z klíčů, na což zareaguje mocná korporace Innovative Online Industries, která v něm vidí konkurenta. Honba za pokladem přitvrdí a po Wadeovi začne jít hlavní záporák Nolan Sorranto, kterého hraje Ben Mendelsohn.

Film vznikl na motivy bestselleru Ernesta Clinea a slibuje opravdovou smršť popkulturních odkazů k filmům a videohrám posledních desetiletí. Freddy Krueger by se měl v bitkách potkávat s Mad Maxem, Železným obrem a Želvami Ninja ve virtuálním světě, který vypadá jako splněný geekovský sen. Celé to režíruje Steven Spielberg, takže myslím, že nejsou na místě obavy, že to bude působit přeplácaně.

Pokračování 3 / 10

Solo: A Star Wars Story

r. Ron Howard, USA, 2018

Na konci loňského roku v tradičním předvánočním čase jsme se dočkali osmého dílu ságy Star Wars. Ten devátý, uzavírající třetí trilogii, přijde do kin na konci příštího roku, takže letošek je vyhrazen bočnímu projektu v rámci Star Wars Anthology.

V ní bychom se měli setkávat se samostatnými dobrodružstvími ze světa Star Wars, která budou pojednávat o událostech a postavách mimo ústřední dějovou linii. Prvním spin-offem, navázaným na hlavní sérii, se stal před dvěma lety Rogue One: Star Wars Story. V něm si studio Disney, jež koupilo Lucasfilm, dovolilo víc zariskovat a na místo vesmírné pohádky pro děti přišlo s mnohem syrovějším válečným velkofilmem pro odrostlejší publikum. Nešlo ale o odchylku zas natolik radikální, že by to třeba posouvalo hranice přístupnosti.

Film Rogue One časově vyplnil mezeru mezi třetí a čtvrtou epizodou hlavní ságy, takže byl označován za prequel Nové naděje. Solo: A Star Wars Story opět rozšíří Star Wars universum a to o dobrodružství Hana Sola a jeho chlupatého přítele Chewbacky ještě předtím, než je divákům představil George Lucas.

Synopsi studio úzkostlivě tají, ale spekuluje se o tom, že Han Solo (Alden Ehrenreich) by se měl představit jako dvacátník, který jako mladý pilot studuje na Imperiální akademii. Právě na ní zachrání svého budoucího kopilota Chewbaccu (Joonas Suotamo) před jedním důstojníkem, za což je z akademie vyloučen.

Tak začne jejich velké přátelství a někde zde nastává i jeho obrat k cynické povaze, již známe z hlavní linie. Ikonickou loď Millenium Falcon by měl Han vyhrát nad hlavním záporákem a notorickým gamblerem, jehož hvězda v podsvětí galaxie pomalu stoupá. Je jím Lando Calrissian (Donald Glover) a mělo by to být ve hře sabaac se zlatými kostkami.

Tvůrci žánr filmu označují za space western, ale mnohem spíš asi půjde o gangsterskou či kriminální jízdu napříč vesmírem, jejíž součástí by vedle jiných odvážných eskapád měla být i pašerácká mise na planetu Kessel, kde trestanci těží vzácné koření.

V úloze Hanova učitele a mentora Tobiase Becketta se představí Woody Harrelson, půvabnou Qi'Ra ztvární Emilia Clarke. Režisérem filmu je zkušený Ron Howard, který nastoupil namísto dvojice Phil Lord a Christopher Miller, která má za sebou komedie Jump Street 21 a 22 a animáky Zataženo, občas trakaře a LEGO® příběh.

Rozjívená režijní dvojice na natáčení prý příliš improvizovala a nedržela se scénáře Lawrence Kasdana, což ho rozčílilo. Lord s Millerem měli svou vlastní vizi, jak by měl Han Solo vystupovat. Zatímco Kasdan ho viděl jako drzého sobce, duo režisérů z něj prý dělalo až příliš velkého komedianta. Vše nakonec musela rozhodnout prezidentka Lucasfilmu Kathleen Kennedy, která se zastala Kasdana. Tím pádem se duo pakovalo.

Odvolání kvůli tvůrčím neshodám a rozsáhlé přetáčky většinou nevěstí nic dobrého, tak uvidíme jak si oscarový profík Ron Howard s touto látkou poradí.

Pokračování 4 / 10

Alita: Bojový Anděl

r. Robert Rodriguez, USA, 2018

V postapokalyptické budoucnosti 26. století je lidská společnost na vrcholu technologických možností. 300 let po společenském kolapsu a velké válce není nijak neobvyklé být kyborgem. Lidé jsou modifikováni, vylepšováni podle potřeby.

V této době kybernetický doktor Dr. Dyson Ido (Christoph Waltz) nalezne na robotickém vrakovišti neznámého poničeného kyborga s tváří čtrnáctileté dívky. Alita (Rosa Salazar) si nemůže vzpomenout, kým je nebo odkud pochází. Nezná svůj úděl. Avšak brzo zjistí, že jejím údělem je bojovat a zabíjet.

Stává se lovkyní lidí a za odměnu likviduje nebezpečné kriminálníky, k čemuž jí pomáhá její výcvik bojového umění. A jak to už u kyborgů s nejasnou identitou bývá, brzy začne v rámci akčního příběhu objevovat sebe sama a své ztracené vzpomínky. A také svůj úděl, spočívající v tom, že ona jediná dokáže bojovat proti nepřátelskému městu Tiphares.

Na tuto komiksovou látku podle manga předlohy Yukita Kishiry Battle Angel Alita měl už před deseti lety zálusk James Cameron. Dal ale nakonec přednost natáčení Avataru a nyní se u tohoto filmu objevuje v pozici hlavního producenta a autora scénáře, který svěřil režisérovi Robertu Rodriguezovi.

Oba společně čekali i na to, až vývoj technologie umožní vytvořit fotorealistickou manga postavu, zasazenou do skutečného světa. Herečce Rose Salazar tato digitální technologie zvětšila oči do podoby, známé z manga předlohy. Alita v ulicích futuristické metropole pronásleduje záporáky a poznává lásku v kombinaci kyberpunkové akční podívané a romance, určené pro teenagery.

Pokračování 5 / 10

The Predator

r. Shane Black, USA, 2018

Vzývaný scenárista akčních komedií přelomu osmdesátých a devadesátých let Shane Black stál za scénáři k prvním dvěma Smrtonosným zbraním, Poslednímu skautovi, Poslednímu akčnímu hrdinovi nebo Dlouhému polibku na dobrou noc.

Ve svém režijním debutu, krimi komedii Kiss Kiss Bang Bang (2005), obsadil Roberta Downeyho, Jr. do role zlodějíčka, který se dostane k filmu. O osm let později se s ním znovu pracovně setkal při natáčení třetího dílu Iron Mana, kterého se mu podařilo zásobit dostatečným množstvím vtipných, ironických, sebeironických a hlavně typicky starkovských neuctivých hlášek.

Na buddy movie chemii Smrtonosných zbraní, přesný timing úderných hlášek z Posledního skauta, absurditu Kiss Kiss Bang Bang, sebeironickou popkulturní hru s žánrovými pravidly Posledního akčního hrdiny i moderní pojetí akčního žánru z Iron Man 3 navázal i ve svém třetím režijním počinu, parťácké krimi komedii Správní chlapi.

Není asi překvapení, že jeho čtvrtý film je opět plně v jeho režii. Napsal si k němu spolu Fredem Dekkerem (RoboCop 3) scénář a na studiu 20th Century Fox vydupal nejen 150 milionový rozpočet, ale i eRkový rating, který mu dává větší tvůrčí svobodu v tom, jak navázat na sérii, kterou pomáhal v roce 1987 jako herec v menší roli rozjet.

Čtvrtý v pořadí v predátorské sérii ji nebude restartovat, tak jak to velí současný trend, ale měl by na dosavadní mytologii navázat v zodpovězení otázky, proč se vesmírní predátoři neustále vracejí na naši planetu a jaké jsou zde jejich cíle.

Děj by se měl odehrávat třicet let po událostech prvních dvou filmů a jeho hrdinové, váleční veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou, se dostanou shodou náhod doprostřed bojů, jež s predátory vede vládní agentura.

A to skrze poručíka Quinna McKennu (Boyd Holbrook), který se na Kubě snaží zlikvidovat drogového bosse. Na místě havaruje predátorská loď, predátor je v kómatu a Quinn pošle poštou kus jeho brnění svému dvanáctiletému synu Rorymu (Jacob Tremblay). Moc se s ním nevídá, chlapec je autista a žije s matkou (Yvonne Strahovski)

Krátce na to McKennu zatkne agent CIA Traeger (Sterling K. Brown) ze speciální tajné jednotky, která už delší dobu ví o existenci predátorů, a přinutí Quinna, aby mu pomohl s vyšetřováním. Následně se predátor probudí z kómatu a začne hledat chybějící vybavení. Začíne velká naháněna, která vyvrcholí na předměstí, kde bydlí Rory se svojí matkou.

Jestli je tato zápletka pravdivá a při absenci synopse můžeme zatím jen spekulovat, vypadá to a tvůrci to opatrně potvrzují, že tento Predátor bude mít komediální nádech a nebude až tak v souladu s laděním předchozích filmů. Fanoušci humoru Shanea Blacka se v něm ale určitě najdou.

Pokračování 6 / 10

Komiksové adaptace


Black Panther

r. Ryan Coogler, USA, 2018

Vstup do letošní nabídky komiksových filmů obstará v půli února Black Panther. První černošský superhrdina v samostatném filmu v rámci marvelovského universa MCU. Režisérem filmu je jednatřicetiletý Ryan Coogler, afroamerický scenárista a režisér, který má za sebou biografický snímek Fruitvale a Stalloneho předání boxerské štafety ve sportovním dramatu Creed.

V něm hlavní roli nemanželského syna Apolla Creeda ztvárnil Michael B. Jordan, který se v Black Pantherovi představí v záporné úloze vojáka Erika Killmongera, který bude usilovat o královskou korunu Wakandy, jež náleží po smrti T'Chaky (John Kani) jeho synovi T’Challovi (Chadwick Boseman).

Tento mladý válečník se po smrti otce vrací domů, do odloučené, avšak technologicky mimořádně vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Má ale silné nepřátele v některých kmenových náčelnících a také v Erikovi, který ze zajetí osvobodí obchodníka se zbraněmi a pašeráka Ulyssea Klauea (Andy Serkis), který už Avengerům zatápěl v Avengers: Age of Ultron

Spojenectví těchto dvou způsobí, že T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera v jedné osobně jsou podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří v tvář zradě musí mladý král zmobilizovat své spojence z různých kmenových frakcí, členy wakandských speciálních jednotek Dora Milaje a také se spojit s agentem CIA Everettem K. Rossem (Martin Freeman), aby společně zabránili vtažení Wakandy do světové války.

Pomáhat mu v tom bude jeho mladší sestra Shuri (Letitia Wright). Wakandská vynálezkyně a jakási místní ženská obdoba Tonyho Starka, která navrhuje a vytváří pokročilé technologie s vibraniem, těženém v místních dolech. Jako například onen ruční kanón, který vidíme v traileru a který připomíná sonické dělo, jež má místo ruky Ulysses Klaue.

Členkou královské gardy Dora Milaje je i T'Challova bývalá láska Nakia (Lupita Nyong'o), dokonale ovládající bojová umění. Hlavou tohoto komanda je Okoye (Danai Gurira), jejíž kopí nikdy nemine cíl. Wakandskému vojsku pak velí W'Kabi (Daniel Kaluuya), T'Challův nejlepší přítel, vybavený bionickou paží s drtivou silou.

Wakanda jako jediné naleziště vibrania na světě je představena jako technologicky unikátní hypermoderní společnost, ukrytá ale v údolích Afriky, kde ještě z hlediska společenského uspořádání přežívají zastaralé kmenové tradice.

Pro dnešní společnost má film Black Panther silný emancipační ráz, afroamerické obyvatelstvo kvituje, že nejen režisér, ale i autor soundtracku, věhlasný raper Kendrick Lamar a devadesát procent herců je afroamerického původu. Po debatách na Oscarech v roce 2016, kterým bylo vyčítané malé zastoupení černošských herců a tvůrců, jistě se zadostiučiněním. A pro nás oživení marvelovské superhrdinské série.

Pokračování 7 / 10

Avengers: Infinity War

r. Anthony Russo, Joe Russo, USA, 2018

Snímek Avengers: Infinity War je devatenáctým titulem v rámci provázaného a vzájemně se prostupujícího universa studia Marvel MCU. Je součástí jeho třetí, zatím nejrozsáhlejší fáze, kdy mu předchází Black Panther a po něm bude následovat Ant-Man and the Wasp.

Film, odehrávající se ve třech dějových liniích ve Wakandě, v New Yorku a ve vesmíru bude rozdělen do dvou částí, přičemž ta druhá by se měla objevit v příštím roce. Třetími Avengers se zároveň tak trochu završuje marvelovské putování filmovým vesmírem, které začalo před deseti lety prvním Iron Manem.

Jestliže se o filmu Captain America: Občanská válka hovořilo kvůli množství postav jako o Avengers 2½, a podobné tomu bylo kvůli epické rozmáchlosti i s Thor: Ragnarok, představte si, jaký ultimátní nářez nás čeká v případě trojky Avengers.

Spojení národů v OSN zde dostane obdobu ve spojení sil marvelovských superhrdinů, kteří se pokusí porazit mocného Thanose (Josh Brolin) dřív, než jeho prudký bleskový útok, provázený ničením a zkázou, zničí vesmír jednou provždy.

Iron Man (Robert Downey Jr.), Kapitán Amerika (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Doctor Strange (Benedict Cumberbatch), Hulk (Mark Ruffalo), Black Widow (Scarlett Johansson), Spider-Man (Tom Holland), Ant-Man (Paul Rudd), Black Panther (Chadwick Boseman) a další se mu postaví spolu se Strážci Galaxie na čele se Star-Lordem (Chris Pratt).

Sólisti i Avengers budou stát bok po boku a budou se přitom vytvářet zajímavá nová setkání, jako například Thora se Strážci Galaxie nebo doktora Strange s Iron Manem. Kámen nekonečna bude zřejmě ukryt ve Wakandě, spojené s Black Pantherem, finále by se pak mělo odehrávat ve vesmíru.

Spekuluje se, že některé klíčové postavy (nebo minimálně jedna) by nemusely přežít a že celkově půjde o drsnější podívanou. Thanos je v této souvislosti označován za Darth Vadera této série, původně nejvlastenečtější Kapitán Amerika zas po rozkolu s Iron Manem bude procházet silnou krizí identity, patrnou už z jeho zarostlého zjevu. Trojka a čtyřka Avengers by měla zapojit do bitev skoro osmdesát postav, takže se fanoušci epických akčních scén mají určitě na co těšit.

Pokračování 8 / 10

Deadpool 2

r. David Leitch, USA, 2018

Deadpool předloni do marvelovské stáje vnesl dospělejší, nekorektní humor, k čemuž mu předtím umetli cestu Strážci Galaxie. Režisér Tim Miller v příběhu bývalého žoldáka, který se podrobil experimentální léčbě, skloubil konverzační komedii s překvapivě funkční romancí a drsnou eRkovou zábavou, plnou krve, násilí a hromady mrtvol s prostřelenou hlavou nebo useknutými končetinami.

Režisérem dvojky je David Leitch, spolurežisér prvního Johna Wicka a režisér špionážního akčního thrilleru Atomic Blonde: Bez lítosti, kde v obou filmech zúročil svůj talent pro vytváření bojových choreografií, založených na fyzické akci. Má pro to ostatně dobrou průpravu, když dlouhá léta působil jako koordinátor kaskadérů, který se podílel na filmech jako Klub rváčů, Matrix Revolutions , 300: Bitva u Thermopyl nebo Bourneovo ultimátum.

David Leitch si v Atomic Blonde dlouhou scénou napříč patry domu řekl o vstupenku do světa režisérů, kterým se svěřují velké bijáky s náročnými akčními scénami, tak uvidíme, jak to zužitkuje v druhém Deadpoolovi, v němž půjde o vyvážený mix akce a absurdního přestřeleného humoru.

Jak moc bude ujetý, napovídá hravě mystifikační synopse filmu, u níž je otázka, zda ji brát vůbec vážně. Posuďte sami. Po tom, co přežil téměř smrtící útok hovězího, se znetvořený šéfkuchař z jídelny Wade Wilson (Ryan Reynolds) snaží splnit svůj sen a stát se nejsvůdnějším barmanem z Mayberry. Zároveň se pokouší vyrovnat se ztrátou chuti.

Při hledání nového koření života a stroje času se musí porvat s ninja bojovníky, yakuzou a smečkou sexuálně agresivní psů, zatímco cestuje kolem světa, aby pochopil hodnotu rodiny, lásky, přátelství a chuti. Nachází nový hlad po dobrodružství a vyslouží si vytoužený hrneček na kafe s nápisem „Nejlepší milovník světa“.

Se strojem času by mohla být spojená postava mutantského vojenského drsňáka Nathana Summerse alias Cablea (Josh Brolin), objeví se zde i žoldácká likvidátorka Domino (Zazie Beetz) a pár dalších postav z X-Men universa, k němuž Deadpool patří. Tak uvidíme, jakou tentokrát dostane tvář.

Pokračování 9 / 10

Ant-Man and the Wasp

r. Peyton Reed, USA, 2018

První Ant-Man navzdory přepisovanému scénáři a změně režiséra z Edgara Wrighta na Peytona Reeda, tedy z osobitého tvůrce na spíše řemeslníka, nedopadl vůbec špatně. Marvelovskou sérii polidštil a dal jí rodinný charakter.

Už při přípravě prvního dílu se uvažovalo, na kterého Ant-Mana se zaměřit. Zda na toho původního, tedy Hanka Pyma nebo na jeho nástupce Scotta Langa. Nakonec studio dospělo k tomu, že Pym má příliš pohnutou rodinnou historii, v níž několikrát změnil svou podobu (Giant-Man, Goliath, Yellowjacket) a pro misi zneužil svou manželku Janet. A tak dostal přednost Scott.

Ve dvojce se ale Hankova (Michael Douglas) minulost připomene právě prostřednictvím Janet van Dyne, již ztvárňuje Michelle Pfeiffer. Její a Hankovu dceru Hope (Evangeline Lilly) už představil předchozí díl, kde to mezi Hope a Scottem příjemně romanticky jiskřilo.

Teď Hope po své mámě zdědí její kostým a jako Wasp bude bojovat po boku Ant-Mana. Její schopnosti jsou podobné těm jeho, takže vedle mravenčího muže začne vystupovat vosí žena. Její kostým zdobí křídla, díky kterým dokáže i létat.

Scott se i nadále snaží nalézt rovnováhu mezi povinnostmi otce a superhrdiny, Hank a Hope se mezitím pokouší přijít na to, jak zachránit Janet z kvantové říše, kde se před mnoha lety při misi ztratila. Odhalení tohoto tajemství, za jakých okolností k tomu došlo, bude doprovázeno experimentováním s cestováním do titěrné kvantové dimenze.

K rodinnému rázu jedničky se ve dvojce přidá romantické pnutí teď už dvou dvojic, které se může opřít o šarm a charisma jak staršího, tak mladšího páru. A v tomto vztahovém propletenci nezapomínejme ani na Maggie, Scottovu bývalou manželku, v podání Judy Greer. Hlavního záporáka Dr. Billa Fostera alias Goliatha ztvární Laurence Fishburne.

Pokračování 10 / 10

X-Men: Dark Phoenix

r. Simon Kinberg, USA, 2018

Na faustovském zápasu o duši nejen Magneta (Michael Fassbender), ale i dalších mutantů, je X-Men série postavená. V předchozím díle X-Men: Apokalypsa ale už pnutí mezi Erikem a Charlesem, s dalším příklonem prve jmenovaného na stranu zla a odpouštěním mu ze strany Profesora X (James McAvoy), připomínalo vykrádání vlastních trademarků ze strany režiséra a duchovního otce série Bryana Singera.

V nejnovějším X-Men dobrodružství se scenárista Simon Kinberg, který jde se sérií od První třídy přes Budoucí minulost, až po Apokalypsu, rozhodl přesedlat i na režijní stoličku, na které debutuje.

A zdá se, že půjde o další zápas o duši, tentokrát Jean Grey / Phoenix (Sophie Turner), která získá vesmírnou sílu, která ji přivede na scestí. Skrze ni se rozpoutá válka mimozemské rasy Shi’ar s X-Meny, která vyvrcholí bitvou na Měsíci. Pro X-Meny je tato válka o to bolestnější, že se musí rozhodovat mezi jejich přítelkyní a stoupenkyní a osudem celého vesmíru.

Děj by se měl odehrávat v roce 1992, tedy devět let po událostech Apokalypsy. V tomto tvůrci dodržují časovou posloupnost po desetiletích, kdy První třída byla zasazená do šedesátých let, konkrétně do období kubánské krize, Budoucí minulost do roku 1973, kdy se americká vojska stahovala z Vietnamu a země žila ozvukem aféry Watergate.

Tyto dějinné okamžiky byly použity k reflexi a současně vytváření alternativního chodu dějin, na němž se mutanti podílejí. Zda tomu tak bude i v případě počátku devadesátých let se nechme překvapit, jestli se najde konkrétní historická událost, k níž by se vztahovali. Každopádně jejich pozice by měla být jiná než v přechozích dílech.

Dosud ostrakizovaný, ale lidstvu přesto pomáhající tým X-Menů je prohlášen za národní hrdiny a Profesor X se objevuje na titulní stránce časopisu Time. S jeho egem to pochopitelně zamává a tak chce ukázat, jak moc jsou jeho kolegové lidstvu prospěšní. Pošle je proto na záchrannou misi do vesmíru, kde sluneční erupce zasáhne jejich letoun a prudký nárůst energie vyvolá v Jean Grey zlou Phoenix.

Tvůrci se dušují, že půjde o nejemocionálnější díl série, v němž bude plno obětí a utrpení. Psychiky rozpolcená Jean Grey bude předvádět až schizofrenické chování, kdy se v ní bude prát světlá a tmavá strana síly. Na ženských hrdinkách bude příběh vůbec postaven, vedle Psylocke (Olivia Munn), Raven (Jennifer Lawrence) a Storm (Alexandra Shipp) to bude nově záporačka Smith v podání Jessicy Chastain. Třeba ono dramatické ladění po minulém destrukčně emmerichovském díle pomůže dát sérii nový náboj.

Určitě si přečtěte

Články odjinud