10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Whiplash

r. Damien Chazelle, USA 2014

Andrew Neiman (Miles Teller) je devatenáctiletý jazzový bubeník, který sní o slávě. Pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce je rozhodnutý vystoupat až na samotný vrchol elitní hudební konzervatoře.

Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher (J.K. Simmons). Dirigent, proslavený učitelským talentem, stejně jako nelítostným drilem, s nímž cepuje své studenty. K studentově velkému překvapení dalšího dne Fletcher požádá o to, aby byl Andrew přidělen k jeho kapele.

Zpočátku je Andrew nucen fungovat pouze jako „záskok" a otáčet partituru hlavnímu bubeníkovi. Ale na příští soutěži, které se kapela účastní, hlavní bubeník řízením osudu či něčím přičiněním ztratí svou partituru. Andrew, který zná celý part nazpaměť, dostane šanci hrát. Ačkoliv se tímto činem odcizí ostatním hudebníkům, kapela soutěž vyhraje a Andrew má šanci stát se Fletcherovým novým oblíbencem.

Andrewova touha obstát v konkurenci ansámblu prestižní konzervatoře a stát se v něm tím nejlepším ho postupně pohlcuje. Kvůli svému snu se rozchází s přítelkyní a okolí vnímá jeho chování, zaměřené pouze a jedině na úspěch, jako sobecké a postupně čím dál víc zavrženíhodné.

Fletcherův dril mu pomáhá, ale na druhou stranu s ním Andrew neustále svádí provokující boj o vymezení si vlastních pozic. Andrew si sahá na dno svých psychických a fyzických sil, což je přesně moment, kam chce Fletcher své studenty dostat.

Metoda cukru a biče, kde toho biče je asi stokrát více, neustálé psychické a fyzické ataky, po nichž vydrží jen ti nejlepší a neodolnější. Andrew se rozhodne, že takovým bude a bubnuje doslova až do krve. Rány na prstech se mu nestačí hojit, ale on ví, že na jeho místo se tlačí desítky další a že tato dřina je jediným způsobem jak dostudovat a udržet se v souboru.

Devětadvacetiletý režisér Damien Chazelle před dvěma lety na festivalu v Sundance představil krátký film o mladém bubeníkovi, posedlém touhou zdokonalit své umění. Loni se vrátil s rozvedením tohoto syžetu do celovečerní metráže a vyhrál nejen hlavní cenu pro nejlepší drama, ale i cenu publika.

Jistě i zásluhou představitelů obou hlavních rolí, z nichž J.K. Simmons (Po přečtení spalte, šéfredaktor v Raimiho Spider-Manech) předvádí výkon, který evokuje sadistického seržanta Hartmana z Kubrickovy Olověné vesty. Zkoušky orchestru připomínají pod jeho manipulativním, ale efektním vedením spíš vojenský výcvik, Andrewova příprava vám pak bude evokovat tréninkové montáže ze série o boxeru Rockym.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

26 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

72 Jaromír Puk

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray