10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Whiplash

r. Damien Chazelle, USA 2014

Andrew Neiman (Miles Teller) je devatenáctiletý jazzový bubeník, který sní o slávě. Pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce je rozhodnutý vystoupat až na samotný vrchol elitní hudební konzervatoře.

Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher (J.K. Simmons). Dirigent, proslavený učitelským talentem, stejně jako nelítostným drilem, s nímž cepuje své studenty. K studentově velkému překvapení dalšího dne Fletcher požádá o to, aby byl Andrew přidělen k jeho kapele.

Zpočátku je Andrew nucen fungovat pouze jako „záskok" a otáčet partituru hlavnímu bubeníkovi. Ale na příští soutěži, které se kapela účastní, hlavní bubeník řízením osudu či něčím přičiněním ztratí svou partituru. Andrew, který zná celý part nazpaměť, dostane šanci hrát. Ačkoliv se tímto činem odcizí ostatním hudebníkům, kapela soutěž vyhraje a Andrew má šanci stát se Fletcherovým novým oblíbencem.

Andrewova touha obstát v konkurenci ansámblu prestižní konzervatoře a stát se v něm tím nejlepším ho postupně pohlcuje. Kvůli svému snu se rozchází s přítelkyní a okolí vnímá jeho chování, zaměřené pouze a jedině na úspěch, jako sobecké a postupně čím dál víc zavrženíhodné.

Fletcherův dril mu pomáhá, ale na druhou stranu s ním Andrew neustále svádí provokující boj o vymezení si vlastních pozic. Andrew si sahá na dno svých psychických a fyzických sil, což je přesně moment, kam chce Fletcher své studenty dostat.

Metoda cukru a biče, kde toho biče je asi stokrát více, neustálé psychické a fyzické ataky, po nichž vydrží jen ti nejlepší a neodolnější. Andrew se rozhodne, že takovým bude a bubnuje doslova až do krve. Rány na prstech se mu nestačí hojit, ale on ví, že na jeho místo se tlačí desítky další a že tato dřina je jediným způsobem jak dostudovat a udržet se v souboru.

Devětadvacetiletý režisér Damien Chazelle před dvěma lety na festivalu v Sundance představil krátký film o mladém bubeníkovi, posedlém touhou zdokonalit své umění. Loni se vrátil s rozvedením tohoto syžetu do celovečerní metráže a vyhrál nejen hlavní cenu pro nejlepší drama, ale i cenu publika.

Jistě i zásluhou představitelů obou hlavních rolí, z nichž J.K. Simmons (Po přečtení spalte, šéfredaktor v Raimiho Spider-Manech) předvádí výkon, který evokuje sadistického seržanta Hartmana z Kubrickovy Olověné vesty. Zkoušky orchestru připomínají pod jeho manipulativním, ale efektním vedením spíš vojenský výcvik, Andrewova příprava vám pak bude evokovat tréninkové montáže ze série o boxeru Rockym.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

22 Daniel Březina

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk