10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Inherent Vice

r. Paul Thomas Anderson, USA 2014

Jeden z nejosobitějších režisérů současnosti Paul Thomas Anderson (Hříšné boogie, Magnolia, Až na krev, Mistr) se rozhodl zadaptovat předposlední román Thomase Pynchona (V., Dražba série 49, Duha gravitace), který vyšel v roce 2009.

O Pynchonovi (1937) je známo, že si úzkostlivě střeží své soukromí, neposkytuje žádné rozhovory, nikdo neví, kde bydlí a média nemají žádnou jeho aktuální fotografii, takže používají ty ze šedesátých let. Pokud je tedy na nich on, protože i o jeho identitě koluje množství dohadů.

O jeho hutných, postmoderních textech se říká, že jsou obtížně zfilmovatelné. Z tohoto pohledu udělal Anderson jako režisér a scenárista v jedné osobě dobře, že si pro adaptaci vybral jeho knihu asi nejpřístupnější.

Inherent Vice vám svým laděním připomene Big Lebowského i Strach a hnus v Las Vegas. Je to imaginativní psychedelický trip i noirová detektivka, odehrávající se na konci šedesátých a na počátku sedmdesátých let. Věčně zkouřenej detektiv na losangeleských plážích pátrá po únosci, nebo možná vrahovi, bohatého milence své bývalé přítelkyně, která ho požádá o pomoc.

Sjetého detektiva jménem Larry „Doc“ Sportello měl původně ztvárnit Robert Downey Jr., ale buď byl příliš zaneprázdněn jinými projekty, anebo pravděpodobněji se režisérovi zdál na tuto roli už příliš starý. Proto ho nahradil Joaquin Phoenix, protagonista skvělého filmu Ona i Andersonova předchozího opusu Mistr.

V dalších rolích se objeví Reese Witherspoon, s níž si Phoenix zahrál manželský pár v životopisu o Johnny Cashovi Walk the Line. Dále pak Owen Wilson, Benicio Del Toro nebo Josh Brolin, takže obsazení je opravdu hvězdné. Stejně jako jméno kameramana Roberta Elswitta (Dobrou noc a hodně štěstí, Michael Clayton, Mission: Impossible - Ghost Protocol), který s Andersonem natočil všechny jeho filmy s výjimkou Mistra.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

8 Jaromír Puk

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Zvrácená podoba lidových tradic v sugestivním psychologickém hororu, který provokativně zpracovává téma rozpadu nejen partnerských vztahů.

6 Marek Čech