10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Životopisné filmy


Kód Enigmy

r. Morten Tyldum, Velká Británie / USA 2014

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces.

Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu se svým týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. Ve chvíli, kdy německá vojska postupovala Evropou a nacistická mračna se stahovala i nad Velkou Británií, se její zoufalá vláda obrátila právě na toho zakladatele moderní informatiky.

Ve třech, vzájemně se prolínajících časových rovinách pak sledujeme portrét nesmírně komplikované osobnosti, jež nezapadala svým chováním do žádné společnosti. Geniální matematik s asociálním chováním, dnes by se možná řekl nerd, používal k rozluštění šifrovacího kódu značně nekonvenční metody, které přispívaly k tomu, že se ne vždy těšil důvěře svých nadřízených i spolupracovníků.

Podezření ze špionáže, tajená homosexualita, to vše se ukrývalo v kódu toho člověka, který díky svému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů. Hlavní pozornost je věnována samozřejmě jeho válečnému úsilí, ale vracíme se i do středoškolských lavic, kdy se začala formovat jeho záliba v šifrách. A také do padesátých let s tragickým vyústěním jeho osudu.

Představitel televizního Sherlocka Holmese Benedict Cumberbatch Alana vykresluje jako arogantního egomaniaka s nedostatkem empatie, jehož chování mu způsobuje spoustu problémů. Ale také jako nesmírně osamělého muže, jehož jediným pojítkem se společností se stává britská matematička Joan Clarke v podání Keiry Knightley.

Norský režisér Morten Tyldum, autor zdařilé adaptace románu Joa Nesbø Lovci hlav, otevírá kapitolu z britské historie a skládá přitom poctu těm méně známým hrdinům druhé světové války, kteří v utajení nesli na svých bedrech tíhu odpovědnosti za její zdárný průběh.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Luc Besson svou upgradovanou Brutální Nikitu pro 21. století zaplétá do sítě špionážních intrik soupeřících tajných služeb, v jejichž prostředí se bude snažit obhájit svou svobodu.

8 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech