10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Životopisné filmy


Kód Enigmy

r. Morten Tyldum, Velká Británie / USA 2014

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces.

Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu se svým týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. Ve chvíli, kdy německá vojska postupovala Evropou a nacistická mračna se stahovala i nad Velkou Británií, se její zoufalá vláda obrátila právě na toho zakladatele moderní informatiky.

Ve třech, vzájemně se prolínajících časových rovinách pak sledujeme portrét nesmírně komplikované osobnosti, jež nezapadala svým chováním do žádné společnosti. Geniální matematik s asociálním chováním, dnes by se možná řekl nerd, používal k rozluštění šifrovacího kódu značně nekonvenční metody, které přispívaly k tomu, že se ne vždy těšil důvěře svých nadřízených i spolupracovníků.

Podezření ze špionáže, tajená homosexualita, to vše se ukrývalo v kódu toho člověka, který díky svému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů. Hlavní pozornost je věnována samozřejmě jeho válečnému úsilí, ale vracíme se i do středoškolských lavic, kdy se začala formovat jeho záliba v šifrách. A také do padesátých let s tragickým vyústěním jeho osudu.

Představitel televizního Sherlocka Holmese Benedict Cumberbatch Alana vykresluje jako arogantního egomaniaka s nedostatkem empatie, jehož chování mu způsobuje spoustu problémů. Ale také jako nesmírně osamělého muže, jehož jediným pojítkem se společností se stává britská matematička Joan Clarke v podání Keiry Knightley.

Norský režisér Morten Tyldum, autor zdařilé adaptace románu Joa Nesbø Lovci hlav, otevírá kapitolu z britské historie a skládá přitom poctu těm méně známým hrdinům druhé světové války, kteří v utajení nesli na svých bedrech tíhu odpovědnosti za její zdárný průběh.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech