10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Nezlomný

r. Angelina Jolie, USA 2014

Angelina Jolie se loni po třech letech vrátila před kameru v pohádkové fantasy Maleficent - Královna černé magie. Snímek zaznamenal velký finanční úspěch a se 750 milióny dolarů na tržbách se stal jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku.

Držitelka tří Zlatých glóbů a Oscara za drama Narušení (2000) se v posledních letech realizuje nejen jako herečka, super matka a zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ale i jako režisérka.

Její debut V zemi krve a medu (2011), vyprávějící melodramatický příběh o dvou milencích, jež postavila válka v Bosně a Hercegovině proti sobě, byl sice diváky i kritiky přijat dost rozpačitě, ale nyní má šanci tento dojem napravit s dalším válečným dramatem.

To nás zavádí do období 2. světové války, ale i časů mírových, jež jí předcházely. Hlavním hrdinou jejího vyprávění je Louis Zamperini (1917 - 2014), olympijský běžec, válečný veterán a také její soused, bydlící pár metrů od jejího domu, s nímž se při natáčení velmi sblížila.

Jeho životní osud posloužil v roce 2010 jako předloha pro úspěšný biografický román Unbroken Laury Hillenbrand. Ten se nyní rozhodli zadaptovat bratři Coenové, kteří dotáhli do konečné fáze to, s čím začal u této látky Richard LaGravenese (P.S. Miluji Tě, Voda pro slony) a William Nicholson (Gladiátor, Bídníci).

Bratři Coenové na scenáristickém postu i jejich dvorní kameraman Roger Deakins (Tahle země není pro starý, Skyfall, Zmizení), ručící za obrazovou stránku filmu, by mohli být zárukou, že tato óda na nezlomnost lidského ducha zaujme i mladší publikum než jsou ctihodní oscaroví akademici.

Protože příběh Louise Zamperiniho si to určitě zaslouží. Tento italský rodák a americký atlet zazářil nejdříve na berlínské olympiádě v roce 1936, kde se setkal se samotným Hitlerem. Během druhé světové války byl členem posádky bombardéru, který byl sestřelen. Tři přeživší pak strávili 47 dní v Tichém oceánu v nafukovacím člunu.

Ale to nebylo zdaleka to nejhorší, neboť následně byli zajati japonským námořnictvem a zavřeni do zajateckého tábora, kde Zamperini strávil více jak dva roky. Jeho postavení „celebrity“ mu dali sadističtí dozorci patřičně sežrat, takže musel neustále čelit jejich ponižujícím atakům. Po návratu domů se pak se svými traumatizujícími zážitky vyrovnával za pomocí alkoholu.

Do hlavní role byl obsazen Jack O'Connell (Jezero smrti, Harry Brown). Tento příběh v sobě nese všechny atributy oscarového vyprávění, kde jedinec na mnohokrát musí prokázat nezlomnou sílu své vůle a já jsem moc zvědavý, jak si s ním Angelina Jolie za pomocí bratří Coenů poradí. Potenciál i ambice jsou velké.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

38 Jaromír Puk

Velké srovnání nejlepších sluchátek s aktivním potlačením hluku [test z Computeru]

Velké srovnání nejlepších sluchátek s aktivním potlačením hluku [test z Computeru]

Časopis Computer srovnal bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku. Všech sedm modelů z vyšší kategorie bylo skvělých, přesto se podařilo najít vítěze.

16 Jakub Michlovský

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Dříve luxusní sluchátka s aktivním potlačením hluku ztratily svoji exkluzivitu a pořídíte je za pár stovek v prodejně s potravinami. Fungují, jsou vcelku účinné, ale musíte počítat s několika kompromisy.

5 Petr Březina