10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Nezlomný

r. Angelina Jolie, USA 2014

Angelina Jolie se loni po třech letech vrátila před kameru v pohádkové fantasy Maleficent - Královna černé magie. Snímek zaznamenal velký finanční úspěch a se 750 milióny dolarů na tržbách se stal jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku.

Držitelka tří Zlatých glóbů a Oscara za drama Narušení (2000) se v posledních letech realizuje nejen jako herečka, super matka a zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ale i jako režisérka.

Její debut V zemi krve a medu (2011), vyprávějící melodramatický příběh o dvou milencích, jež postavila válka v Bosně a Hercegovině proti sobě, byl sice diváky i kritiky přijat dost rozpačitě, ale nyní má šanci tento dojem napravit s dalším válečným dramatem.

To nás zavádí do období 2. světové války, ale i časů mírových, jež jí předcházely. Hlavním hrdinou jejího vyprávění je Louis Zamperini (1917 - 2014), olympijský běžec, válečný veterán a také její soused, bydlící pár metrů od jejího domu, s nímž se při natáčení velmi sblížila.

Jeho životní osud posloužil v roce 2010 jako předloha pro úspěšný biografický román Unbroken Laury Hillenbrand. Ten se nyní rozhodli zadaptovat bratři Coenové, kteří dotáhli do konečné fáze to, s čím začal u této látky Richard LaGravenese (P.S. Miluji Tě, Voda pro slony) a William Nicholson (Gladiátor, Bídníci).

Bratři Coenové na scenáristickém postu i jejich dvorní kameraman Roger Deakins (Tahle země není pro starý, Skyfall, Zmizení), ručící za obrazovou stránku filmu, by mohli být zárukou, že tato óda na nezlomnost lidského ducha zaujme i mladší publikum než jsou ctihodní oscaroví akademici.

Protože příběh Louise Zamperiniho si to určitě zaslouží. Tento italský rodák a americký atlet zazářil nejdříve na berlínské olympiádě v roce 1936, kde se setkal se samotným Hitlerem. Během druhé světové války byl členem posádky bombardéru, který byl sestřelen. Tři přeživší pak strávili 47 dní v Tichém oceánu v nafukovacím člunu.

Ale to nebylo zdaleka to nejhorší, neboť následně byli zajati japonským námořnictvem a zavřeni do zajateckého tábora, kde Zamperini strávil více jak dva roky. Jeho postavení „celebrity“ mu dali sadističtí dozorci patřičně sežrat, takže musel neustále čelit jejich ponižujícím atakům. Po návratu domů se pak se svými traumatizujícími zážitky vyrovnával za pomocí alkoholu.

Do hlavní role byl obsazen Jack O'Connell (Jezero smrti, Harry Brown). Tento příběh v sobě nese všechny atributy oscarového vyprávění, kde jedinec na mnohokrát musí prokázat nezlomnou sílu své vůle a já jsem moc zvědavý, jak si s ním Angelina Jolie za pomocí bratří Coenů poradí. Potenciál i ambice jsou velké.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

26 Jaromír Puk

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk