10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Big Eyes

r. Tim Burton, USA 2014

Tim Burton čelí dlouhodobé kritice, že jeho filmy jsou vlastně pořád stejné. Mají bizarní náměty i stylizaci a hraje v nich Johnny Depp. Jeho novinka Velké oči představuje vykročení od tohoto zaběhnutého stylu a změnu, kterou každý tvůrce potřebuje.

Navazuje jí na životopisné filmy Ed Wood a Velká ryba, z nichž zvlášť ten první patří v jeho filmografii k těm nejlepším. Na tyto snímky pochopitelně nikdy nepřijde tolik diváků jako na disneyovskou Alenku v říši divů, ale zas je vyhledává jiný typ publika než je to popcornové.

O tom, že jde o riskantní podnik, svědčí i to, že Burton se na snímku podílí nejen jako režisér, ale i jako producent. Scénář si vzala na starosti dvojice Scott Alexander a Larry Karaszewski, která už s režisérem spolupracovala na Ed Woodovi. S Milošem Formanem pak připravili dvojici jeho biografických snímků Lid versus Larry Flynt a Muž na Měsíci, takže se dá předpokládat, že se zpracování životopisné látky ocitlo v těch nejpovolanějších rukou.

Tim Burton se totiž rozhodl zachytit skutečný příběh malířky Margaret Keane (Amy Adams), která v padesátých letech proslula hlavně kresbami žen, dětí a zvířat s abnormálně velkýma očima. Její práci by se ale málem nedostalo uznání v důsledku toho, že její díla signoval její manžel Walter (Christoph Waltz). Ten také sklízel veškerou obdivnou smetanu

Když se ale jejich autorka rozhodla při rozvodu jít s pravdou ven a přihlásila se o svá právoplatná autorská práva, rozhořel se soudní spor, plný obviňování a pomluv. V něm Margaret musela dokázat, že právě ona je autorkou svébytných děl, které zaznamenaly fenomenální úspěch a přispěly k tomu, že se Walter stal celebritou.

Přetahovanou v soudní síni už si scenáristická dvojice úspěšně vyzkoušela právě v Larry Flyntovi, takže očekávání od propojení rodinného, životopisného a soudního dramatu jsou vysoké. Burtonova kariéra potřebovala nový impuls a tento film by jí mohl dát.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský