10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Big Eyes

r. Tim Burton, USA 2014

Tim Burton čelí dlouhodobé kritice, že jeho filmy jsou vlastně pořád stejné. Mají bizarní náměty i stylizaci a hraje v nich Johnny Depp. Jeho novinka Velké oči představuje vykročení od tohoto zaběhnutého stylu a změnu, kterou každý tvůrce potřebuje.

Navazuje jí na životopisné filmy Ed Wood a Velká ryba, z nichž zvlášť ten první patří v jeho filmografii k těm nejlepším. Na tyto snímky pochopitelně nikdy nepřijde tolik diváků jako na disneyovskou Alenku v říši divů, ale zas je vyhledává jiný typ publika než je to popcornové.

O tom, že jde o riskantní podnik, svědčí i to, že Burton se na snímku podílí nejen jako režisér, ale i jako producent. Scénář si vzala na starosti dvojice Scott Alexander a Larry Karaszewski, která už s režisérem spolupracovala na Ed Woodovi. S Milošem Formanem pak připravili dvojici jeho biografických snímků Lid versus Larry Flynt a Muž na Měsíci, takže se dá předpokládat, že se zpracování životopisné látky ocitlo v těch nejpovolanějších rukou.

Tim Burton se totiž rozhodl zachytit skutečný příběh malířky Margaret Keane (Amy Adams), která v padesátých letech proslula hlavně kresbami žen, dětí a zvířat s abnormálně velkýma očima. Její práci by se ale málem nedostalo uznání v důsledku toho, že její díla signoval její manžel Walter (Christoph Waltz). Ten také sklízel veškerou obdivnou smetanu

Když se ale jejich autorka rozhodla při rozvodu jít s pravdou ven a přihlásila se o svá právoplatná autorská práva, rozhořel se soudní spor, plný obviňování a pomluv. V něm Margaret musela dokázat, že právě ona je autorkou svébytných děl, které zaznamenaly fenomenální úspěch a přispěly k tomu, že se Walter stal celebritou.

Přetahovanou v soudní síni už si scenáristická dvojice úspěšně vyzkoušela právě v Larry Flyntovi, takže očekávání od propojení rodinného, životopisného a soudního dramatu jsou vysoké. Burtonova kariéra potřebovala nový impuls a tento film by jí mohl dát.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

65 Jaromír Puk

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

24 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

104 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray