10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Teorie všeho

r. James Marsh, Velká Británie 2014

V roce 1963 chce student kosmologie na věhlasné univerzitě v Cambridge Stephen Hawking (Eddie Redmayne) najít jednoduché a srozumitelné vysvětlení vesmíru. Zároveň se mu otevírá jeho vnitřní vesmír, když se zamiluje do studentky umění na stejné univerzitě Jane Wilde (Felicity Jones).

Ve věku 21 let ale tento pohledný a aktivní mladík uslyší diagnózu, která otřese jeho světem. Dozví se, že od mládí trpí amyotrofickou laterální sklerózou, která způsobuje postupné ochrnutí celého těla. Lékaři mu dávají dva, tři roky života a nejen on, ale i Jane stojí před rozhodnutím, jak se vyrovnat s tím, že mu nemoc ponechává jen omezenou schopnost řeči a pohybu.

Rozhodli se společně, že prognózu nebudou akceptovat. Jane Stephena podporuje v tom, aby dokončil doktorát, který obsahuje jeho první teorii stvoření vesmíru. Je si vědomá toho, že jí ho nemoc jednou vezme, ale přesto spolu vstupují do manželství a mají spolu tři děti.

Stephen dokončuje svá doktorská studia a pouští se do svého nejambicióznějšího díla v oboru teoretické fyziky a aplikované matematiky. Od roku 1968 se pohybuje na vozíčku a od roku 1985 komunikuje se světem pomocí speciálního hlasového syntezátoru.

Od sedmdesátých let se Hawking podílí na popularizaci svých vědeckých poznatků o vesmíru, možnostech cestování v čase i lidské společnosti a objevuje se i v zábavných pořadech. Např. v seriálu Teorie velkého třesku.

Scenárista Anthony McCarten jeho život vykresluje jako mimořádně emotivní a povznášející příběh dvou lidí, kteří se vzepřeli nepříznivému osudu prostřednictvím lásky. Film byl natočený podle biografického románu Hawkingovy ženy Jane s názvem Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem a právě její pohled je ve filmu silně zastoupen.

Na představitele hlavní role Eddieho Redmaynea byl kladen velký nárok, aby věrohodně ztvárnil postupné zhoršování zdravotního stavu jeho předobrazu v průběhu pětadvaceti let a poradil s tím výborně. Jak se pochlubil na festivalu v Torontu, sám Hawking byl prý s jeho výkonem spokojen.

Režisér James Marsh, autor dokumentu Muž na laně (2008), který byl oceněn na karlovarském festivalu, přichází s příběhem, který ve vás vyvolá soucit a dojetí a v němž oceníte herecké výkony ústřední dvojice.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

22 Daniel Březina

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský