10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné


Teorie všeho

r. James Marsh, Velká Británie 2014

V roce 1963 chce student kosmologie na věhlasné univerzitě v Cambridge Stephen Hawking (Eddie Redmayne) najít jednoduché a srozumitelné vysvětlení vesmíru. Zároveň se mu otevírá jeho vnitřní vesmír, když se zamiluje do studentky umění na stejné univerzitě Jane Wilde (Felicity Jones).

Ve věku 21 let ale tento pohledný a aktivní mladík uslyší diagnózu, která otřese jeho světem. Dozví se, že od mládí trpí amyotrofickou laterální sklerózou, která způsobuje postupné ochrnutí celého těla. Lékaři mu dávají dva, tři roky života a nejen on, ale i Jane stojí před rozhodnutím, jak se vyrovnat s tím, že mu nemoc ponechává jen omezenou schopnost řeči a pohybu.

Rozhodli se společně, že prognózu nebudou akceptovat. Jane Stephena podporuje v tom, aby dokončil doktorát, který obsahuje jeho první teorii stvoření vesmíru. Je si vědomá toho, že jí ho nemoc jednou vezme, ale přesto spolu vstupují do manželství a mají spolu tři děti.

Stephen dokončuje svá doktorská studia a pouští se do svého nejambicióznějšího díla v oboru teoretické fyziky a aplikované matematiky. Od roku 1968 se pohybuje na vozíčku a od roku 1985 komunikuje se světem pomocí speciálního hlasového syntezátoru.

Od sedmdesátých let se Hawking podílí na popularizaci svých vědeckých poznatků o vesmíru, možnostech cestování v čase i lidské společnosti a objevuje se i v zábavných pořadech. Např. v seriálu Teorie velkého třesku.

Scenárista Anthony McCarten jeho život vykresluje jako mimořádně emotivní a povznášející příběh dvou lidí, kteří se vzepřeli nepříznivému osudu prostřednictvím lásky. Film byl natočený podle biografického románu Hawkingovy ženy Jane s názvem Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem a právě její pohled je ve filmu silně zastoupen.

Na představitele hlavní role Eddieho Redmaynea byl kladen velký nárok, aby věrohodně ztvárnil postupné zhoršování zdravotního stavu jeho předobrazu v průběhu pětadvaceti let a poradil s tím výborně. Jak se pochlubil na festivalu v Torontu, sám Hawking byl prý s jeho výkonem spokojen.

Režisér James Marsh, autor dokumentu Muž na laně (2008), který byl oceněn na karlovarském festivalu, přichází s příběhem, který ve vás vyvolá soucit a dojetí a v němž oceníte herecké výkony ústřední dvojice.

Určitě si přečtěte

Články odjinud