10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Americký sniper

r. Clint Eastwood, USA 2014

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle (Bradley Cooper) je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Přesně v duchu kréda těchto jednotek „neopustit ani jednoho muže". Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů. Když se rozšíří pověst o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda".

Avšak jeho pověst se donese i za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna. Přezdívají mu „Ďábel“ nebo „Satan z Ramádí“ a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí se Chris zúčastní čtyř misí v Iráku, kdy se stává nedílnou součástí války proti terorismu a kampaně Irácká svoboda. Po návratu domů ale zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout.

Americký odstřelovač Chris Kyle drží „rekord“ v počtu zabitých nepřátel v rámci armády Spojených států. V letech 1999 - 2009 tento texaský rodák zastřelil více jak 160 lidí, čímž překonal „rekord“ (opět v uvozovkách, vzhledem k povaze věci) Adelberta Waldrona z války ve Vietnamu se 109 obětmi.

Svoje vzpomínky a pocity z válečných misí shrnul v roce 2012 v autobiografické knize Americký sniper, která se rychle zařadila mezi vysoce hodnocené tituly literatury faktu. A to nejen kvůli popisu bojových akcí, ale i díky upřímnému vylíčení psychických problémů, s nimiž se musel potýkat po návratu domů. Včetně pohledu jeho ženy, která v ní popisuje, jak začal bojové nasazení potřebovat více než ji.

Kvůli rodině se Kyle v roce 2009 rozhodl ukončit kariéru odstřelovače a o čtyři roky později byl zavražděn na střelnici Rough Creek, ležící v jeho rodném Tesaxu. Válečným veteránem z Iráku, trpícím posttraumatickou stresovou poruchou.

Kyleův příběh chtěl původně zpracovat Steven Spielberg, ale kvůli finančním neshodám z tohoto projektu nakonec odstoupil. Na jeho místo se ale našla více než adekvátní náhrada. Herecký a režisérský veterán Clint Eastwood, který má ve čtyřiaosmdesáti letech na svém kontě čtyři Oscary za režii a nejlepší filmy roku (Nesmiřitelní, Million Dollar Baby).

Producentem snímku se stal Bradley Cooper (Pařba ve Vegas, Terapie láskou, Všemocný), který má s tímto ryze dramatickým projektem i velké oscarové ambice jako představitel hlavní role. Otázkou je, zda na ně bude spíše liberálně a tedy protibushovsky nebo protirepublikánsky zaměřená Akademie slyšet.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

11 Jaromír Puk

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk