10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Divočina

r. Jean-Marc Vallée, USA 2014

Pro dvaadvacetiletou Cheryl Strayed (Reese Witherspoon) se život stal peklem poté, co její matka Bobbi (Laura Dern) zemřela na rakovinu. Začala být závislá na heroinu, vedla lehkovážný život, nakonec se rozpadlo i její manželství. Po čtyřech zdrcujících a sebedestruktivních letech učinila impulsivní rozhodnutí.

Rozhodla se vyrovnat se svými vnitřními démony, které jí stravují a které jí dostaly až na dno. A jak jinak než radikální změnou dosavadního způsobu života. Proto se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností nebo znalostí o přežití v divoké přírodě vydala na 1100 mil dlouho trasu přes americkou pacifickou hřebenovku (Pacific Crest Trail) v Sieře Nevadě.

Sama, jen s baťohem a odhodláním dát si svůj život do pořádku. Přes Mohavskou poušť, Kalifornii, Oregon až do státu Washington tak sledujeme její pouť a zažíváme s ní okamžiky strachu, slabosti, šílenství, porážky, pocitu vlastní neschopnosti, ale i radosti, když překoná sebe sama. Právě tyto okamžiky jí dodávají sílu a zároveň uzdravují její ztrápenou mysl.

O tom, že i cesta může být cíl, víme nejen z písně od valmezké kapely Mňága a Žďorp. Zde má očistný účinek právě v tom, jak si během ní Cheryl napříč nehostinným prostředím Ameriky sahá na dno svých fyzických a duševních sil a objevuje přitom nejen rezervy, o nichž neměla ani tušení. A nejen to, spolu s tím i vědomí, že nesmí ustupovat a že jediný krok zpět by byl její opětovnou porážkou.

Divočina je adaptací autobiografického románu americké spisovatelky Cheryl Strayed, který se držel na prvním místě v žebříčku nejlépe prodávaných knih podle deníku The New York Times. Autorka v něm přiblížila nejen autoterapeutickou cestu, svá traumata, ale i vztah s matkou, jejíž ztráta ji bolestně poznamenala.

Britský spisovatel (Jak na věc, Všechny moje lásky, Jak být dobrý, Po hlavě nebo Dlouhá cesta dolů) a scenárista Nick Hornby všechny tyto roviny jejího vyprávění ve své adaptaci citlivě zohlednil. Kanadský režisér Jean-Marc Vallée, známý díky snímkům Dar od Boha, Královna Viktorie a především oscarovému Klubu poslední naděje, pak vsadil především na představitelku hlavní role Reese Witherspoon, jejíž výkon je označován za jeden z nejlepších ženských v tomto roce. Loni přivedl k oscarovým výšinám Matthewa McConaugheyho a Jareda Leta, bude to letos „pravá blondýnka“ Reese?

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

35 Alexandr Bray