10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Divočina

r. Jean-Marc Vallée, USA 2014

Pro dvaadvacetiletou Cheryl Strayed (Reese Witherspoon) se život stal peklem poté, co její matka Bobbi (Laura Dern) zemřela na rakovinu. Začala být závislá na heroinu, vedla lehkovážný život, nakonec se rozpadlo i její manželství. Po čtyřech zdrcujících a sebedestruktivních letech učinila impulsivní rozhodnutí.

Rozhodla se vyrovnat se svými vnitřními démony, které jí stravují a které jí dostaly až na dno. A jak jinak než radikální změnou dosavadního způsobu života. Proto se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností nebo znalostí o přežití v divoké přírodě vydala na 1100 mil dlouho trasu přes americkou pacifickou hřebenovku (Pacific Crest Trail) v Sieře Nevadě.

Sama, jen s baťohem a odhodláním dát si svůj život do pořádku. Přes Mohavskou poušť, Kalifornii, Oregon až do státu Washington tak sledujeme její pouť a zažíváme s ní okamžiky strachu, slabosti, šílenství, porážky, pocitu vlastní neschopnosti, ale i radosti, když překoná sebe sama. Právě tyto okamžiky jí dodávají sílu a zároveň uzdravují její ztrápenou mysl.

O tom, že i cesta může být cíl, víme nejen z písně od valmezké kapely Mňága a Žďorp. Zde má očistný účinek právě v tom, jak si během ní Cheryl napříč nehostinným prostředím Ameriky sahá na dno svých fyzických a duševních sil a objevuje přitom nejen rezervy, o nichž neměla ani tušení. A nejen to, spolu s tím i vědomí, že nesmí ustupovat a že jediný krok zpět by byl její opětovnou porážkou.

Divočina je adaptací autobiografického románu americké spisovatelky Cheryl Strayed, který se držel na prvním místě v žebříčku nejlépe prodávaných knih podle deníku The New York Times. Autorka v něm přiblížila nejen autoterapeutickou cestu, svá traumata, ale i vztah s matkou, jejíž ztráta ji bolestně poznamenala.

Britský spisovatel (Jak na věc, Všechny moje lásky, Jak být dobrý, Po hlavě nebo Dlouhá cesta dolů) a scenárista Nick Hornby všechny tyto roviny jejího vyprávění ve své adaptaci citlivě zohlednil. Kanadský režisér Jean-Marc Vallée, známý díky snímkům Dar od Boha, Královna Viktorie a především oscarovému Klubu poslední naděje, pak vsadil především na představitelku hlavní role Reese Witherspoon, jejíž výkon je označován za jeden z nejlepších ženských v tomto roce. Loni přivedl k oscarovým výšinám Matthewa McConaugheyho a Jareda Leta, bude to letos „pravá blondýnka“ Reese?

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

8 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech