10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné

10. ledna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejočekávanějších filmů roku 2015: oscarové, životopisné
Birdman, Kód Enigmy, Teorie všeho, Americký sniper, Divočina, Hon na lišku. Ovládnou letošní Oscary biografická dramata? A také si tipujete, jak dopadnou výroční filmové ceny?

Divočina

r. Jean-Marc Vallée, USA 2014

Pro dvaadvacetiletou Cheryl Strayed (Reese Witherspoon) se život stal peklem poté, co její matka Bobbi (Laura Dern) zemřela na rakovinu. Začala být závislá na heroinu, vedla lehkovážný život, nakonec se rozpadlo i její manželství. Po čtyřech zdrcujících a sebedestruktivních letech učinila impulsivní rozhodnutí.

Rozhodla se vyrovnat se svými vnitřními démony, které jí stravují a které jí dostaly až na dno. A jak jinak než radikální změnou dosavadního způsobu života. Proto se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností nebo znalostí o přežití v divoké přírodě vydala na 1100 mil dlouho trasu přes americkou pacifickou hřebenovku (Pacific Crest Trail) v Sieře Nevadě.

Sama, jen s baťohem a odhodláním dát si svůj život do pořádku. Přes Mohavskou poušť, Kalifornii, Oregon až do státu Washington tak sledujeme její pouť a zažíváme s ní okamžiky strachu, slabosti, šílenství, porážky, pocitu vlastní neschopnosti, ale i radosti, když překoná sebe sama. Právě tyto okamžiky jí dodávají sílu a zároveň uzdravují její ztrápenou mysl.

O tom, že i cesta může být cíl, víme nejen z písně od valmezké kapely Mňága a Žďorp. Zde má očistný účinek právě v tom, jak si během ní Cheryl napříč nehostinným prostředím Ameriky sahá na dno svých fyzických a duševních sil a objevuje přitom nejen rezervy, o nichž neměla ani tušení. A nejen to, spolu s tím i vědomí, že nesmí ustupovat a že jediný krok zpět by byl její opětovnou porážkou.

Divočina je adaptací autobiografického románu americké spisovatelky Cheryl Strayed, který se držel na prvním místě v žebříčku nejlépe prodávaných knih podle deníku The New York Times. Autorka v něm přiblížila nejen autoterapeutickou cestu, svá traumata, ale i vztah s matkou, jejíž ztráta ji bolestně poznamenala.

Britský spisovatel (Jak na věc, Všechny moje lásky, Jak být dobrý, Po hlavě nebo Dlouhá cesta dolů) a scenárista Nick Hornby všechny tyto roviny jejího vyprávění ve své adaptaci citlivě zohlednil. Kanadský režisér Jean-Marc Vallée, známý díky snímkům Dar od Boha, Královna Viktorie a především oscarovému Klubu poslední naděje, pak vsadil především na představitelku hlavní role Reese Witherspoon, jejíž výkon je označován za jeden z nejlepších ženských v tomto roce. Loni přivedl k oscarovým výšinám Matthewa McConaugheyho a Jareda Leta, bude to letos „pravá blondýnka“ Reese?

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech