Letní měsíce jsou nejen časem dovolených, ale i obdobím, kdy filmoví nadšenci a fajnšmekři vyráží na začátku července na festival do Karlových Varů nebo na přelomu července a srpna na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.
Zajímavé filmy, které uvidíte v Karlových Varech a které se poté buď záhy, nebo v podzimních a zimních měsících objeví v našich kinech, vám představíme tento týden. Tento je vyhrazen snímkům z letošní distribuční nabídky letních měsíců července a srpna.
Jde o atraktivní tituly, velké studiové filmy a blockbustery. Najdeme mezi nimi Spider-Mana s Tomem Hollandem nebo třetí film z novu nastartované série Válka o planetu opic. Francouzský režisér a producent Luc Besson se po Pátém elementu a Lucy vrací s Valerianem a městem tisíce planet opět k žánru sci-fi.
K bourneovským akčním špionážním příběhům se vztahují hned dvě hrdinky z této filmové nabídky. Noomi Rapace v titulu V utajení a nestárnoucí Charlize Theron v Atomic Blonde, který nás zavede do Berlína před pádem Berlínské zdi.
Christopher Nolan, tvůrce trilogie o Temném rytířovi, si poprvé vyzkoušel válečné historické drama, které bude chtít určitě promluvit do oscarových nominací. Film Dunkerk ve velkoformátovém aranžmá pojednává o evakuaci více jak 300 tisíc vojáků ze severofrancouzského přístavního města Dunkerku a okolních pláží.
Edgar Wright v lupičské akční kriminálce Baby Driver ukáže dokonalou souhru akce a hudby. Dánský režisér Nikolaj Arcel přichází po letech příprav s adaptací Temné věže, stěžejního díla Stephena Kinga. A Tom Cruise se nechal inspirovat skutečnou postavou pilota Barryho Seala, který nejdříve pracoval pro narkobrarona Pablo Escobara a poté jako informátor pro americké zpravodajské služby.
Diváckým hitem léta by se pak mohl stát nový film tandemu otce a syna Svěrákových Po strništi bos, v němž se podle vzpomínkové knihy Zdeňka Svěráka vrací k postavám z Obecné školy a ukazují jejich působení během období Protektorátu Čechy a Morava.
Spider-Man: Homecoming
r. Jon Watts, USA, 2017
Mladý Peter Parker (Tom Holland) se začíná více sbližovat se svou nově získanou identitou pavoučího superhrdiny. Nadšený ze společných zážitků s Avengers v Německu ve filmu Captain America: Občanská válka se vrací domů do New Yorku, kde žije se svou tetou May (Marisa Tomei).
Snaží se vrátit ke svému běžnému školnímu životu, což mu ale komplikuje touha dokázat, že jako Spider-Man by mohl vykonat mnohem větší skutky, než do kterých se zatím pustil. Když se ale na scéně objevuje nový padouch Adrian Toomes alias Vulture (Michael Keaton), ocitá se v ohrožení vše, co je pro Petera skutečně důležité.
Peter se tak ocitá mezi hned několika výzvami. New York ohrožuje okřídlený Vulture a spolu s ním další záporák Herman Schultz / Shocker (Bokeem Woodbine). Mentor a mecenáš Tony Stark (Robert Downey Jr.) mu dodává další vylepšení jeho obleku, ale moc nedůvěřuje jeho schopnostem vypořádat se s těmito protivníky. A navíc neustává ve flirtování s jeho tetou May (Marisa Tomei).
Hormony nebouří ale jen protřelým playboyem, ale i Peterem. Chystají se tradiční školní oslavy Homecoming, jejichž součástí je i ples. Nesmělý Peter sebere kuráž a osloví krásnou Liz Allan (Laura Harrier), jestli by ho na něj nedoprovodila. Na to smutně kouká jeho věrná kamarádka Michelle (Zendaya), která je do něj zamilovaná.
Peter se osměluje při kontaktu s něžným pohlavím a současně se snaží zachránit celé město. Poznává své schopnosti a limity a dělá přitom velké chyby, které pak musí napravovat. Jeho představiteli Tomu Hollandovi je jednadvacet let, čímž se oproti Tobeymu Maguireovi a Andrewu Garfieldovi nejvíc přibližuje věku středoškolského studenta.
Pokračování 2 / 10
V utajení
r. Michael Apted, Velká Británie, 2017
Alice Racine (Noomi Rapace) pracuje v East Endu v Londýně v komunitním centru, které radí lidem z oblasti Blízkého východu v otázkách bydlení a zaměstnání. Bydlí ve společné domácnosti s několika Egypťany, ale návštěva Emily Knowles (Toni Collette) a jejich debata o sídle CIA v Langley, MI5 a lidech, podezřelých z terorismu, dává tušit, že její práce bude možná jiná než ta, kterou momentálně vykonává.
Jaká je, to se ukáže při scéně výslechu jednoho kurýra, který nechce prozradit, čím ho úkoloval radikální islámský imám. Alice je agentkou CIA, která byla po nezdařené misi v Paříži přeřazena do Londýna, kde dostala za úkol infiltrovat místní islámskou komunitu a předávat o ní informace jejímu kontaktu v MI5.
Po událostech v Paříži, kde nedokázala zabránit teroristickému útoku, řekne svému bývalému šéfovi Ericu Laschovi (Michael Douglas), že se zdráhá navrátit do aktivní služby. V situaci, kdy hrozí další útok v Londýně, ale názor změní a začne přijímat nové rozkazy od šéfa divize CIA Boba Huntera (John Malkovich).
CIA pojala podezření, že radikalizovaný imám nabádá k teroristickému útoku na některý z amerických cílů v Londýně a chce zjistit, který by to mohl být a jakým způsobem by to mělo být provedeno. Alici se podaří lokalizovat hlavního podezřelého, od nějž se dozví, že by se mělo jednat o biologickou zbraň, která by mohla zničit celý Londýn. Její pátrání po ní je ale prozrazeno a ona sama se ocitá v ohrožení života jak ze strany policie, tak vládních agentů.
Spojí proto své síly s ex-mariňákem Jackem Alcottem (Orlando Bloom). S ním se pokusí zjistit, kdo infiltroval CIA a také zabránit tomu, aby byl ničivý smrtící virus vypuštěn. Na jeho přípravě v laboratoři se mezitím intenzivně pracuje. Závod s časem začíná a Alice při něm prokáže velkou fyzickou a mentální odolnost.
Hvězdně obsazený film Michaela Apteda (Gorily v mlze, Nell, bondovka Jeden svět nestačí) se natáčel z části na území České republiky. Stylově se pohybuje někde mezi paranoidními konspiračními thrillery ze sedmdesátých let typu Tři dny Kondora a moderními akčními špionážními filmy s agentem Jasonem Bournem.
Pokračování 3 / 10
Válka o planetu opic
r. Matt Reeves, USA, 2017
Restart filmové série z přelomu šedesátých a sedmdesátých let podle předlohy Pierra Boullea se studiu 20th Century Fox povedl. Zrození Planety opic vydělalo celosvětově 480 milionů dolarů, pokračování Úsvit planety opic milionů 710.
Třetí díl vyprávění o opicích, které pomalu ovládají Zemi, se odehrává dva roky po událostech předchozího snímku Úsvit planety opic. Představí starého známého, inteligentního primáta Caesara (Andy Serkis). Op je společně se zástupci svého druhu dotlačen ke smrtícímu střetu s lidskou armádou, vedenou nemilosrdným plukovníkem McCulloughem (Woody Harrelson). Ten je ochotný udělat cokoliv, aby svět navrátil do jeho podoby před apokalypsou.
Opice utrpí nezměrné ztráty, o Caesara se začnou pokoušet temné pudy a vypraví se s několika věrnými na samostatnou misi, na níž chce pomstít padlé druhy. Když Caesar, jemuž byla okolnostmi vnucena nová role válečného generála, a plukovník konečně stanou tváří v tvář, utkají se v epickém boji, který rozhodne o osudu obou živočišných druhů a budoucnosti planety.
Andy Serkis, představitel Caesara, vývoj jeho postavy charakterizoval takto: „Opičí společenství, které bylo založeno a začalo prospívat v Úsvitu, je nyní zpustošené. Jak se ztráty opic zvyšují, dostává se Caesar na scestí, ztrácí sám sebe… Tento film je z velké části o tom, jak si Caesar snaží zachovat svůj morální kompas, protože události jsou pro něj tak osobní a bolestivé, že se vydává na cestu destrukce.“
Třetí díl, stejně jako ten druhý režíruje Matt Reeves (Monstrum). Jestliže předchozí film měl ráz politické alegorie v hávu postapokalyptické sci-fi, tak na tom nejnovějším je vidět příklon k žánru válečnému. Naznačuje to ostatně už samotný název filmu.
Militantněji naladěný je i hlavní opičí vůdce. Dříve býval Caesar lidem nakloněný, teď k nim chová zášť a proklíná se za Kobovu smrt. Hořce lituje, že se ve dvojce postavil svému intrikujícímu soukmenovci ve snaze zabránit otevřenému konfliktu, který stejně nastal a trvá už dva roky. Zvrátit jeho nenávist k lidské rase by mohla malá dívka Nova (Amiah Miller), známá z původní Planety opic z roku 1968.
Pokračování 4 / 10
Valerian a město tisíce planet
r. Luc Besson, Francie / USA, 2017
Režisér, scenárista a producent Luc Besson se po Pátém elementu a Lucy opět vrací k žánru akční sci-fi. Vychází přitom z komiksového seriálu, který v roce 1967 vytvořil Pierre Christin a Jean-Claude Mézières. Letos tedy slaví padesát let od svého vzniku a Besson se rozhodl k tomuto výročí přichystat celovečerní film na jeho motivy.
S tvůrcem Valeriana Mézièresem spolupracoval už na Pátém elementu a on ho už tehdy ponoukal k jeho zfilmování. Besson ale počkal, až k tomu nazraje úroveň trikové technologie a vizuálních efektů, které by umožnily roztodivný svět mimozemšťanů ztvárnit.
Vyprávění se odehrává v roce 2740, tedy v osmadvacátém století. Major Valerian (Dane DeHaan) a jeho inteligentní a nezávislá spolupracovnice Laureline (Cara Delevigne) jsou speciální vládní agenti pro správu lidských území. Jejich úkolem je udržovat pořádek v celém vesmíru. Valerian má ke své kolegyni i jiný vztah než čistě pracovní a neustále ji bombarduje milostnými návrhy. Ona ho ale kvůli jeho pověsti sukničkáře odmítá.
Vesmírná loď, kterou pilotuje Valerian, může letět kamkoli v prostoru i čase. Loď je vybavena super počítačem, zvaným Alex. Alex má velmi specifický smysl pro humor a vlastní osobnost, takže pro Valeriana a Laureline představuje skutečného parťáka. Jeho hlas je v lodi ztělesněný červeným světlem, které naše agenty provází na všech jejich misích.
Na rozkaz velitele Arüna Filitta (Clive Owen) se Valerian a Laureline vydávají na společnou misi do ohromného intergalaktického města Alfa, přezdívané Město tisíce planet. Alfa je neustále rostoucí metropole, kterou obývá více jak tři tisíce různých mimozemských druhů ze všech koutů galaxie, hovořící pěti tisíci jazyky. Žije zde téměř 20 milionů obyvatel, kteří se sem stěhovali v průběhu let, protože chtěli sjednotit svoje schopnosti a znalosti, technologie, objevy a zdroje, aby se zlepšil osud všech.
Jak už to ale bývá, ne každý má v Alfě stejné bohulibé cíle. Na toto skvostné historické město útočí neznámý nepřítel. A Valerian s Laureline začnou svádět boj s časem, aby našli zdroj zla a zastavili ho dříve, než zničí úhelný kámen našeho vesmíru, Město tisíce planet a tím i budoucnost celého vesmíru.
Pokračování 5 / 10
Dunkerk
r. Christopher Nolan, USA / Velká Británie, 2017
Očekávané válečné drama vychází z událostí okolo evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků ze severofrancouzského přístavního města Dunkerku (francouzsky Dunkerque) a okolních pláží na přelomu května a června roku 1940. Konkrétně v období od 27. května do 4. června.
Za druhé světové války se zde odehrála velká bitva během německé invaze v roce 1940. Silná německá ofenziva, zahájená 10. května, měla spojenecká vojska rozdělit na dvě části. Na severní, tedy britské, francouzské a belgické síly v Belgii a severní Francii a na jižní, to jest hlavní francouzské síly ve Francii.
Během evakuace s krycím názvem „Operace Dynamo“ přes Dunkerk uniklo do Anglie velké množství vojáků a byla zachráněna spousta vojenského materiálu. Evakuováno bylo 338 226 mužů, kteří přeplouvali přes kanál za téměř neustálého bombardování německého letectva, jež Dunkerk během této bitvy velmi poničilo.
Tyto válečné události už zpracoval před takřka šedesáti lety film Leslieho Normana Dunkirk (1959). Připomenuty byly i ve slavné pětiminutové scéně ve Wightově Pokání. Nyní se k nim ve velkoformátovém balení vrací jeden z nejrespektovanějších tvůrců současnosti. Režisér trilogie o Temném rytíři a filmu Počátek Christopher Nolan. Ten si k filmu napsal i scénář a koprodukoval ho.
Ono velkoformátové aranžmá obrazu v jeho prvním filmu, založeném na skutečných historických událostech, oceníte nejlépe v IMAX kinech. Na vtahující velkorysý IMAX formát dle dostupných informací natočil pětasedmdesát procent celého snímku, zbývající scény pak na 65 mm kameru, takže by přechody v kvalitě neměly být nijak znatelné.
Kameraman Hoyte Van Hoytema, s nímž spolupracoval už na Interstellaru, dle ukázek odvedl skvostnou práci a válečné záběry i ukázky pláží a okolí vypadají opravdu velkolepě. Je z nich cítit dobová patina i tíživost zdánlivě bezvýchodné situace, v níž se evakuování vojáci ocitli. Nepřítel ve vzduchu, kolem moře a není kam utéct.
Nolanovým filmům se někdy vyčítá emocionální odtažitost, ale i ta by mohla být po vzoru Zachraňte vojína Ryana prolomena v momentech, kdy se na pomoc evakuovaným vojákům vydávají civilisté. Postarat by se o to měl herecký ansámbl, složený ze zkušených herců jako Kenneth Branagh, Mark Rylance, Cillian Murphy nebo Tom Hardy i nováčků jako Fionn Whitehead, Jack Lowden nebo Harry Styles z kapely One Direction.
Christopher Nolan zatím nezískal Oscara a s Dunkerk je přesně ten typ filmu, na něž akademie slyší. Silné historické téma, výpravné měřítko, spojené s audiovizuálním zážitkem, casting, který si říká o herecké nominace, skladatel Hans Zimmer. K tomu nespoléhání se na digitální triky, ale použití skutečných křižníků, letadel a stíhaček z druhé světové. Starosvětská kvalita v nejlepším podání.
Pokračování 6 / 10
Baby Driver
r. Edgar Wright, Velká Británie / USA, 2017
Talentovaný mladý řidič s přezdívkou Baby (Ansel Elgort) pracuje pro partu zločinců, kteří se zabývají bankovními a jinými vysoce výdělečnými loupežemi. Dluží jim nějaké peníze, které jim chce takto splatit. Jako únikový řidič je nejlepší v oboru i díky hudbě, kterou se během akcí pouští ve svém přehrávači.
Jako malý byl účastníkem automobilové dopravní nehody, která ho připravila o oba rodiče. Jemu z ní zůstal trvalý tinnitus, tj. chronické zvonění v uších, které přehlušuje hudbou. Hudba posiluje při únikových akcích jeho reflexy.
Baby žije se svým stárnoucím pěstounským otcem a tajně si zaznamenává hovory kriminálníků, které pak používá jako součásti svých vlastních remixů. Na své poslední práci, jíž splatí dluh mafiánskému bossovi Docovi (Kevin Spacey), má spolupracovat s Batsem (Jamie Foxx). Agresivním, impulzivním sociopatem, který po sobě při jejich loupežných výpadech zbytečně zanechává mrtvé.
Mezitím se v bistru seznamuje s půvabnou servírkou Deborou (Lily James), kvůli níž chce opustit život, který vede. Doc mu ale vyhrožuje, že ublíží jeho otci, pokud to udělá. Postupně se v ohrožení ocitá i Debora a samotný Baby, když Bats objeví jeho remixy hovorů zločinecké party a označí jej za policejního informátora.
To se mu podaří Docovi vyvrátit a pokračuje v akcích, do nichž jsou zapojeni i další členové týmu Buddy (Jon Hamm) a jeho přítelkyně Darling (Eiza González). Poté ale co Bats zabije policejního důstojníka, tlak na dopadení party zesiluje. A sen Babyho o vyvázání se ze světa zločinu a životě s Deborou naráží na meze zákona.
Od britského scenáristy a režiséra Edgara Wrighta (Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení) jsme naposledy neviděli jeho láskyplnou variaci na Invazi zlodějů těl a Stepfordské paničky pod názvem U Konce světa. S Ant-Manem to nevyšlo, ale Baby Driver ve spojení akce a hudby navazuje na další jeho povedený kousek Scott Pilgrim proti zbytku světa.
Režisér rytmu hudby přizpůsobuje nejen akci, ale i střihovou skladbu filmu. Střelba, kroky postav, poctivá práce kaskadérů, to vše bude stříhané do rytmu skladeb kapel a interpretů jako Blur, Queen, Barry White, Beck, Beach Boys, T. Rex nebo Simon & Garfunkel.
Wrightova akční kriminálka by měla být napínavá a dramatická v tom, jak bude vytvářet pocit nebezpečí okolo zúčastněných postav. Ale také romantická a komediální, ale méně než v předchozích režisérových žánrových perziflážích. Americké recenze film hodně chválí, takže se máme myslím na co těšit.
Pokračování 7 / 10
Temná věž
r. Nikolaj Arcel, USA, 2017
Roland Deschain (Idris Elba) je poslední z rytířů artušovského řádu a poslední pistolník Středosvěta, který se snaží zastavit jeho zkázu. V pustém a zdevastovaném světě vede odvěkou bitvu s Walterem Padickem, známým též jako Muž v černém (Matthew McConaughey). Je odhodlaný zabránit mu v ovládnutí Temné věže, která dle legendy svou existencí drží pohromadě celý vesmír.
Věž může zachránit Rolandův rozpadající se svět, ale chce ji uchvátit a zničit Muž v černém. Nestárnoucí ďábelská postava mnoha jmen a tváří, která pomocí ní chce vládnout zdánlivě nekonečným světům. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který o osudu těchto světů rozhodne.
Dnes už osmidílná série (1982 - 2013) Stephena Kinga, který ji považuje za své opus magnum, se žánrově pohybuje na rozhraní fantasy, sci-fi, hororu a westernu. Odehrává se ve světě, který připomíná Divoký západ, ale funguje v něm de facto feudální společnost. Objevují se v něm prvky magie, ale také technologické relikty z vyspělé, leč dávno zapomenuté civilizace.
Režisérem filmu je čtyřiačtyřicetiletý dánský scenárista a režisér (Královská hra, Královská aféra) Nikolaj Arcel, který se jako scenárista podílel na prvním dílu slavné trilogie Milénium Muži, kteří nenávidí ženy a také na kriminální sérii s komisařem Mørckem (Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v láhvi). Za film Královská aféra byl nominován na Oscara.
Scénář k Temné věži spolu s ním psala trojice Akiva Goldsman, Jeff Pinkner a Anders Thomas Jensen. Produkčně film zaštiťuje autor předlohy Stephen King s Ronem Howardem, který ho chtěl původně režírovat. Stejně jako před ním J. J. Abrams.
Dlouhý vývoj projektu, na nějž by měl navázat chystaný televizní seriál, doznal oproti knižní předloze množství změn. Vycházet se bude z prvního dílu Pistolník z roku 1982, ale děj bude posunut víc do přítomnosti. V ní hraje důležitou roli zvláštními schopnostmi nadaný jedenáctiletý chlapec z New Yorku Jake Chambers (Tom Taylor), který se ocitne ve Středosvětě a dozví se o Temné věži.
Filmové vyprávění by mělo první díl ságy částečně adaptovat a zároveň ji překračovat v tom, že se stane jejím volným pokračováním. Setkáme se tedy se stejnými postavami z knihy, ale s jinou poutí za Temnou věží. S Rolandem poznáme pouštní a horské prostředí Středosvěta, ale hlavním dějištěm a místem střetu Pistolníka a Muže v černém by se měl stát New York, kde se mezi mrakodrapy ukrývá ona titulní Temná věž.
Pokračování 8 / 10
Atomic Blonde: Bez lítosti
r. David Leitch, USA, 2017
V roce 1989 je agentka MI6 Lorraine Broughton (Charlize Theron) vyslána do Berlína, aby vyšetřila vraždu svého kolegy a milence Jamese Gascoineho (Sam Hargrave), který měl informace o atomových zbraních. Termíny studená válka a blokové vidění světa mají stále svou platnost a váhu, ale pád Berlínské zdi už se blíží.
Lorraine se zapojuje do smrtelně nebezpečné hry, jejímž cílem je získat dokument o identitách dvojitých agentů. Jen tak se jí podaří zjistit, kdo jde po agentech MI6. Aby se jí podařilo tento seznam zajistit, spojuje se s kontaktní osobou v podobě Davida Percivala (James McAvoy).
Jednačtyřicetiletá Charlize Theron si letos už střihla záporačku v Rychle a zběsile 8 a v akčním módu pokračuje i v Atomic Blonde. Tady ztvárňuje expertku na sběr informací a boj beze zbraní, která musí při své špionážní misi využít všech svých schopností a předností, aby zůstala naživu.
Ty schopnosti a přednosti budou zřejmě dvojího druhu. Jednak bude využívat svých tělesných půvabů a to nejen ke svádění mužů, ale i žen, jak o tom napovídá scénka jejích lesbických hrátek s francouzskou agentkou Delphine v podání Sofie Boutelly.
A samozřejmě dojde i na choreograficky propracované bojové scény, při nichž bude rozdávat rány, chvaty a kopance na všechny strany, odkud přichází nebezpečí. Občas po vzoru Jasona Bournea zapojí nějaké předměty kolem sebe, tak aby akce působila co nejpestřeji.
O to se postará režisér David Leitch, který předtím dlouhá léta působil jako koordinátor kaskadérů, který se podílel na filmech jako Klub rváčů, Matrix Revolutions , 300: Bitva u Thermopyl, Bourneovo ultimátum nebo Jupiter vychází.
S Chadem Stahelskim založil v roce 1997 produkční společnost 87Eleven, v níž herce připravují na náročné akční scény. Využil toho například Keanu Reeves v jejich společném filmu John Wick, k němuž a právě k Bourneovi bychom mohli žánrové pojetí filmu připodobnit.
Režisér přitom vychází z grafické novely s názvem The Coldest City britského autora komiksů, videoher a románů Antonyho Johnstona (1972), jenž spolu s Christopherem Mittenem stojí i za postapo komiksovou sérií Wasteland. Scénáře se ujal Kurt Johnstad, který má na svém kontě obě komiksové Třístovky.
Režisér David Leitch by v příštím roce měl představit druhého Deadpoola, ale už tento špionážní akčňák s našlapaným soundtrackem a nestárnoucí Charlize Theron se stylizací alá Debbie Harry z Blondie vypadá hodně nadějně.
Pokračování 9 / 10
Po strništi bos
r. Jan Svěrák, Česko, 2017
Hlavní protagonisty vyprávění už známe z filmu Obecná škola (1991), který se odehrával na pražském předměstí v letech poválečných. Do těch válečných nás zavádí nový film tandemu otce a syna Svěrákových. Vznikl podle stejnojmenné knihy (2013) Zdeňka Svěráka, v níž její autor vzpomíná na svá dětská léta, prožitá v Kopidlně během období Protektorátu Čechy a Morava.
V prequelu Obecné školy se vracíme na samotný začátek, do Edova raného dětství. Osmiletý Eda Souček (Alois Grec) je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. On sám se přitom cítí trochu jako náhradník.
Jeho tatínek (Ondřej Vetchý) odmítne příslušnost okupantům Protektorátu Čechy a Morava, a celá rodina se musí vystěhovat z Prahy na venkov k příbuzným. Malé město, kde chlapec doposud trávil jen krátké chvíle prázdnin, se na čas stane jeho domovem.
Rozměry válečného konfliktu, který rodině obrátil život naruby, vnímá chlapec milosrdnou dětskou optikou, jež nabízí hlavně prostor pro tajuplná dobrodružství. Eda při nich nachází cestu k místní klukovské partě, v níž musí obhájit své místo. Na venkově čelí i nečekaným rodinným tabu, která vyplouvají na povrch. A v době válečné je konfrontován i s otázkou hrdinství a odvahy. Odvahy, kterou malý kluk hledá ve svém tatínkovi i v sobě samém.
Do hlavních rolí rodičů dětského hrdiny Edy obsadil režisér Jan Svěrák Terezu Voříškovou a Ondřeje Vetchého. Edu hraje nadaný Alois Gréc, jeho kamarády Otu Václav Hubka, Satíka Niklas Kinecký, Prcka Josef Bedlivý, Vlastíka Petr Uhlík a Škalouda Sebastián Pošmourný. Diváci také uvidí například Jana Třísku v roli dědečka, strýce Vlka v podání Oldřicha Kaisera, Zuzanu Stivínovou jako jeho ženu, Petru Špalkovou jako tetu, strýce Hynka Čermáka či samotného Zdeňka Svěráka jako ředitele školy.
Lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž rodinná tvůrčí dvojice vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí. Když ty čtyři filmy dáte za sebe, tak můžete na pozadí osudů jednoho hrdiny pozorovat velkou část naší historie ve dvacátém století.
Pokračování 10 / 10
Barry Seal: Nebeský gauner
r. Doug Liman, USA, 2017
CIA. Bílý dům. Pablo Escobar. Tyhle všechny vodil za nos. Barry Seal (Tom Cruise) je znuděný dopravní pilot, kterému potřebnou životní energii dodá spolupráce s CIA. Barry pro ni z letadla mapuje oblasti, do kterých se úřady jen tak snadno nedostanou. Je v tom zatraceně dobrý. Až tak, že s ním chtějí spolupracovat všichni.
Příběh je založený na skutečném životním příběhu Barryho Seala. Amerického pilota, který se nechal na počátku 80. let 20. století zaměstnat nechvalně proslulým Medellínským kartelem k pašování kokainu z Kolumbie na území Spojených států amerických. Za jeden takový let si vydělal až půl milionu dolarů.
Medellínský kartel kontroloval většinu drog, mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky. Kokain povětšinou pocházel z Peru a Bolívie, koka z Kolumbie. Escobarův produkt se rychle rozšířil do obou Amerik. Na svém vrcholu Medellínský kartel kontroloval zhruba 80 procent obchodu s kokainem.
Disponoval přitom rozsáhlou flotilou lodí, letadel a drahých aut. Díky ohromnému množství drog, které se Escobarovi dařilo úspěšně pašovat přes Bahamy do USA, se z něj stal nepřítel Spojených států a Kolumbie, naproti tomu v Medellínu jej oslavovali jako národního hrdinu alá Robin Hood.
Barry Seal se na této vlně vezl. Jeho kriminální období a bohatý život ale po pár letech ukončilo zatčení a odsouzení k deseti letům vězení. Po vyřčení rozsudku však Barryho kontaktoval agent amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami DEA, který mu nabídnul svobodu výměnou za donášení informací americkým výzvědným službám. S tím souhlasil a začal tak pracovat jako informátor, který napomohl rozbití drogového kartelu v USA.
S postavou Barryho Seala se na plátně nebo v televizi nepotkáváme poprvé. V roce 1991 ho v televizním filmu Podveden ztvárnil Dennis Hopper. Jako vedlejší postava se objevuje v první řadě seriálu Narcos a loni také v biografickém filmu Infiltrátor, kde ho hrál Michael Paré.
Nejnověji jeho biografický příběh zpracovává nepříliš zkušený scenárista Gary Spinelli, který má na svém kontě jen podprůměrný hororový thriller s Dolphem Lundgrenem Dokonalá skrýš (2012). Jistí ho ale zkušený režisér Doug Liman (Agent bez minulosti, Mr. & Mrs. Smith), který s Tomem Cruisem už před třemi lety spolupracoval na akční sci-fi Na hraně zítřka.
V ní prokázal cit pro nadsázku, která dle traileru nebude chybět ani Nebeskému gaunerovi, kterého Tom Cruise modeluje trochu ve stylu hédonistického Vlka z Wall Street či cynického Obchodníka se smrtí v podání Nicolase Cage. Spíše než drogové drama z období řádění Pablo Escobara tak čekejte akční komedii s nezbytným morálním ponaučením.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně