10 nejočekávanějších sci-fi filmů roku 2017 [video]

10 nejočekávanějších sci-fi filmů roku 2017 [video]

Ghost in the Shell, Vetřelec: Covenant, Blade Runner 2049, Star Wars: Episode VIII a další. Novinky i pokračování zavedených sérií a kultovních žánrových děl.

V žánru sci-fi se letos máme opravdu na co těšit. Z novinkových projektů se představí Scarlett Johansson jako hrdinka kyberpunkové legendy Ghost in the Shell. Luc Besson se vrátí k žánru sci-fi filmem Valerian a město tisíce planet, kterým oslaví padesát let od vzniku této komiksové látky. Seriál Strážci vesmíru z devadesátých let asi znáte a nyní přichází i jeho celovečerní podoba.

Šestičlennou posádku astronautů, která se na Marsu potýká s inteligentní mimozemskou formou života, představí Daniel Espinosa ve filmu Život. Představitelka Hermiony Emma Watson ve snímku The Circle odhalí nebezpečí, spjatá s prudkým rozvojem informačních technologií.

A pak tu máme sequely zavedených sérií. Trojku Planety opic, pětku Transformers a osmičku Star Wars. Jednou v pozici výkonného producenta a podruhé režiséra se představí Ridley Scott. Po pětatřiceti letech přichází do kin pokračování kultovní noirové sci-fi Blade Runner, jež svede pod taktovkou Denise Villeneuvea dohromady dva lovce replikantů v podání Ryana Goslinga a Harrisona Forda. A dočkáme se i sequelu Promethea a prequelu prvního Vetřelce s podtitulem Covenant. 


Ghost in the Shell

r. Rupert Sanders, USA, 2017

Japonská kyberpunková legenda, která se poprvé objevila v roce 1989 jako manga z dílny výtvarníka Masamunea Shirowa. Na ní o šest let později navázala filmová anime verze. A nyní přichází celovečerní hraný film, v němž hlavní hrdince propůjčila tvář Scarlett Johansson.

Ta ztvární speciální agentku, ženu-kyborga Majora (Scarlett Johansson). Major vede elitní zásahovou jednotku Sekci 9, která má za úkol eliminovat ty nejnebezpečnější zločince, extremisty a hackery. Na scéně se objevuje ale nový nepřítel, jehož hlavním cílem je zničení společnosti Hanka Robotics, která se věnuje pokroku v oblasti kybernetické technologie.

A právě doktorka Ouelet (Juliette Binoche) z této společnosti hlavní hrdince připomíná, kým byla předtím než se stala kyborgem s robotickým kybernetickým tělem a lidským mozkem. Major má neúplné vzpomínky na svou minulost, v níž si není jistá, zda jde o události, které si skutečně pamatuje nebo které jí byly implantovány.

Hlavní záporák, vojenský kyborg Kuze (Michael Pitt) jí vnukne myšlenku, že lidé z Hanka Robotics jí život nezachránili, ale ukradli jí ho. S odhalováním nepřítele tak Major v origin story poznává i sama sebe. Oporou v boji i hledání vlastní identity je jí kolega a pravá ruka ze Sekce 9 Batou (Pilou Asbæk).

Film natočil Rupert Sanders (Sněhurka a lovec), který se inspiroval při tvorbě prostředí vzhledem futuristického L. A. ve filmu Blade Runner. Akční zpomalené scény nezapřou inspiraci v Matrixu, při jehož vzniku sourozenci Wachowští vycházeli právě z Ghost in the Shell. Kruh se uzavírá.

Pokračování 2 / 10

Život

r. Daniel Espinosa, USA, 2017

Snímek vypráví příběh šestičlenné posádky Mezinárodní vesmírné stanice, která se ocitá na samém pokraji jednoho z nejdůležitějších objevů lidských dějin. Prokázání existence mimozemského života na Marsu. Jak ale členové posádky pokračují ve svém výzkumu, mají jimi uplatňované metody nezamýšlené následky. Forma života, kterou zkoumají, se ukazuje být mnohem inteligentnější, než kdokoliv z nich očekával.

Za scénářem stojí dvojice Rhett Reese a Paul Wernick, která má na svém kontě tituly jako Zombieland, a Deadpool, včetně jejich sequelů, chystaných na letošní a příští rok. Režisérem filmu je devětatřicetiletý švédský režisér Daniel Espinosa, známý z adaptace thrilleru Toma Roba Smithe o sériovém vrahovi ve stalinské éře Dítě číslo 44, který se natáčel na našem území.

Šestičlennou posádku astronautů bude tvořit Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds, Rebecca Ferguson (seriál Bílá královna, Mission Impossible - Národ grázlů), Hiroyuki Sanada (Poslední samuraj, Sunshine), Ariyon Bakare (seriál New Blood) a Olga Dihovichnaya (Dva dny).

Pokračování 3 / 10

Strážci vesmíru

r. Dean Israelite, USA, 2017

Pětice studentů střední školy najde mimozemský krystal a získá tím nesmírnou moc. Zprvu si její účinky osahávají a testují ve školním prostředí, potom se ji rozhodnou použít naplno, když zjistí, že jejich malé město Angel Grove i celý svět čelí mimozemské hrozbě, staré desítky milionů let.

Naši outsiderští hrdinové jsou osudem vyvolení, kteří se jako jediní mohou tohoto úkolu zhostit. Nicméně aby to dokázali, musí nejprve překonat své osobní problémy, naučit se ovládat své nově nabyté schopnosti a sjednotit se jako Strážci vesmíru dříve, než bude pozdě.

Onen Zeo krystal napájí Morfovací síť, která prochází všemi živými věcmi a dává Strážcům vesmíru jejich sílu. Ukrytý je proto, aby nebyl zneužitý jako zbraň. Čarodějnice Repulsa (Elizabeth Banks) se ho snaží získat pro svého pána, lorda Zedda.

Seriál Strážci vesmíru z devadesátých let asi znáte. I slovo morfujeme. Toto je celovečerní verze tohoto seriálového fenoménu, na jehož převedení se podílí dvojice Ashley Miller a Zack Stentz, jež má za sebou komiksové adaptace X-Men: První třída a Thor.

Režisérem snímku je Dean Israelite (Projekt minulost), který si byl vědom skutečnosti, že některé prvky ze seriálu by u dnešního publika nefungovaly a tak se je pokusil pojmout moderněji a ukotvit jej víc v realitě. Podle traileru se zdá, že vznikl projekt blízký jiný teenagerské sci-fi Kronika (2012).

Pokračování 4 / 10

The Circle

r. James Ponsoldt, USA, 2017

Šestadvacetiletá Emma Watson má ze slavného bradavického tria z čarodějné ságy Harry Potter asi nejlépe našlápnutou svou post-hermionovskou hereckou kariéru. V letošním roce se objeví v nové disneyovské verzi Krásky a zvířete a také ve sci-fi thrilleru The Circle.

Ten vznikl podle stejnojmenné povídky spisovatele (Hologram pro krále) a scenáristy (Všude dobře, proč být doma, Max a maxipříšerky) Davea Eggerse. Režisérem a scenáristou filmu je James Ponsoldt, který na festivalu Sundance zaujal svým druhým režijním počinem Na mol (2012) a o rok později zdařilou indie romancí Kouzlo přítomného okamžiku.

V jeho novém filmu Emma Watson ztvárňuje zaměstnankyni společnosti Circle Mae Holland. Tato společnost se snaží propojit všechny internetové uživatele, nakupující přes internet, používající osobní emailovou komunikaci a sociální média pomocí svého unikátního operačního systému.

Cílem visionářského projektu je vytvořit jedinečnou online identitu nového věku. Podle internetové společnosti to bude éra otevřenosti a transparentnosti. Je tomu tak ale doopravdy? A kde leží hranice mezi svobodou užívání internetu a špehováním našeho soukromí skrze data, která o sobě poskytujeme?

Charismatického majitele společnosti Baileyho hraje Tom Hanks, který film i produkuje. V jeho postavě se sbíhají osobnostní rysy a způsob vystupování Stevea Jobse, Billa Gatese, Marka Zuckerberga a dalších vizionářů elektronického věku. Mae jako mladá absolventka, která do této společnosti nastoupila, se od okouzlení jeho postavou dostává až k paranoie ze systému, jehož se stane součástí. 

Film se tak v mnohém podobá seriálu Černé zrcadlo (Black Mirror), který v mrazivě černohumorné nadsázce domýšlí a zveličuje různé aspekty naší závislosti na prudkém rozvoji moderních elektronických technologií.

Pokračování 5 / 10

Vetřelec: Covenant

r. Ridley Scott, USA, 2017

Ridley Scott se vrací do vesmíru, který stvořil ve svém kultovní sérii Vetřelec. Vetřelec: Covenant je novou kapitolou, ve které posádka vesmírné kolonizační lodi Covenant směřuje na vzdálenou planetu na druhé straně galaxie, která se zdá být neobjeveným rájem. Ve skutečnosti ale skrývá nebezpečí, které si nikdo z členů posádky nedokázal představit.

Režisér ve svém nejnovějším filmu navazuje na děj snímku Prometheus, což byl v čase uvedení jakýsi nepřiznaný prequel prvního a dodnes nejděsivějšího Vetřelce z roku 1979. Convenant je druhým dílem vetřelecké ságy, která časově předchází původní tetralogii s Ellen Ripley.

Posádka lodi Covenant při mapování či objevování vesmíru zachrání jediného přeživšího z expedice Prometheus, androida Davida (Michael Fassbender). A poznává, že planeta, která měla být novým nezmapovaným rájem a na níž David samozvaně vládne, je hluboké, temné a depresivní místo, plné zabijáckých příšer.

V souboji s nimi se Vetřelec: Covenant vrací k charakteru jedničky Vetřelce, tedy hororové vesmírné vyvražďovačky s emancipovanou hrdinkou. Ellen Ripley zde nahradí Daniels (Katherine Waterston). Jejího manžela a kapitána lodi Covenant Bransona ztvární James Franco.

Vetřelců bude více druhů a nebudou mít tak jako v prvním filmu skrytou, náznakovou podobu. Půjde o příšery, které umí proniknout do lidského organismu skrze nosní a ušní otvory a prorážet z něj budou ze zad přes páteř. Čeká nás tak dost možná nejkrvavější a nejděsivější film letošního roku.

Pokračování 6 / 10

Transformers: Poslední rytíř

r. Michael Bay, USA, 2017

Hérakleitovou větou, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky, se zcela zjevně neřídí Michael Bay. U něj by se ale dala parafrázovat jako nevstoupíš dvakrát do stejného kovošrotu. Série Transformers se na konci června dočká pátého přírůstku, v němž se na planetě Zemi opět střetnou robotické hromady železa, měnící se v auta různé tonáže.

Klasické akční detonační orgie budou tentokrát obohaceny o pohled do minulosti, spjatý s mytologií Transformerů. Už podtitul filmu Poslední rytíř napovídá, že půjde o rytíře kulatého stolu a artušovskou legendu. A trailer doplňuje, že dojde i na historický výlet do nacistického Německa.

Roboti, nacisté, rytíři středověké Anglie. Na první pohled to zní docela šíleně, ale pořád přitažlivěji než se popáté dívat, jak si to Autoboti s Decepticony rozdávají v současnosti někde mezi mrakodrapy. Scénář si vzala na starost trojice Art Marcum, Matt Holloway a Ken Nolan, která se co se týče mytologického zázemí robotů odvázala ještě více než Ehren Kruger ve čtyřce Transformers: Zánik. V ní došlo na obří Dinoboty v Bayově variaci Jurského parku. Ti by se měli objevit i v pětce, spolu s mini-dinoboty.

Souvislost krále Artuše, rytíře Merlina a rytířů kulatého stolu s Transformery není známá, ale spekuluje se o tom, že meč Excalibur by mohl posloužit k oživení rodné planety robotů Cybertron, za jejíž zánik se Optimus Prime cítí zodpovědný. K přítomnosti Transformerů britského původu odkazuje podmanivý voice-over Anthonyho Hopkinse z traileru i natáčení v anglických lokacích

Během Optimovy nepřítomnosti vůdcovství Autobotů převezme Bumblebee, což vyústí do jejich závěrečného střetu. Z lidských postav se ze čtyřky vrátí Mark Wahlberg jako amatérský vynálezce Cade Yeager a ředitel společnosti na výrobu nových zbraní Joshua Joyce (Stanley Tucci). Do bojů se zapojí i dospívající jako Izabella (Isabela Moner), kteří pomůžou odvrátit zkázu světa.

Pokračování 7 / 10

Válka o planetu opic

r. Matt Reeves, USA, 2017

Restart filmové série z přelomu šedesátých a sedmdesátých let podle předlohy Pierra Boullea se studiu 20th Century Fox povedl. Zrození Planety opic vydělalo celosvětově 480 milionů dolarů, pokračování Úsvit planety opic milionů 710.

Třetí díl vyprávění o opicích, které pomalu ovládají Zemi, představí starého známého primáta Caesara (Andy Serkis). Ten je společně se zástupci svého druhu dotlačen ke smrtícímu střetu s lidskou armádou, vedenou nemilosrdným Plukovníkem (Woody Harrelson). Ten je ochotný udělat cokoliv, aby svět navrátil do jeho podoby před apokalypsou.

Opice utrpí nezměrné ztráty, o Caesara se začnou pokoušet temné pudy a vypraví se s několika věrnými na samostatnou misi, na níž chce pomstít padlé druhy. Když Caesar a Plukovník konečně stanou tváří v tvář, utkají se v epickém boji, který rozhodne o osudu obou živočišných druhů a budoucnosti planety.

Třetí díl, stejně jako ten druhý režíruje Matt Reeves (Monstrum). Jestliže předchozí film měl ráz politické alegorie v hávu postapokalyptické sci-fi, tak na tom nejnovějším je vidět příklon k žánru válečnému. Naznačuje to ostatně už samotný název filmu.

Militantněji naladěný je i hlavní opičí vůdce. Dříve býval Caesar lidem nakloněný, teď k nim chová zášť a proklíná se za Kobovu smrt. Hořce lituje, že se ve dvojce postavil svému intrikujícímu soukmenovci ve snaze zabránit otevřenému konfliktu, který stejně nastal a trvá už dva roky. Zvrátit jeho nenávist k lidské rase by mohla malá dívka Nova (Amiah Miller), známá z původní Planety opic z roku 1968.

Pokračování 8 / 10

Valerian a město tisíce planet

r. Luc Besson, Francie / USA, 2017

Režisér, scenárista a producent Luc Besson se po Pátém elementu a Lucy opět vrací k žánru akční sci-fi. Vychází přitom z komiksového seriálu, který v roce 1967 vytvořil Pierre Christin a Jean-Claude Mézières. Letos tedy slaví padesát let od svého vzniku a Besson se rozhodl k tomuto výročí přichystat celovečerní film na jeho motivy.

S tvůrcem Valeriana Mézièresem spolupracoval už na Pátém elementu a on ho už tehdy ponoukal k jeho zfilmování. Besson ale počkal, až k tomu nazraje úroveň trikové technologie a vizuálních efektů, které by umožnily roztodivný svět mimozemšťanů ztvárnit.

Vyprávění se odehrává v roce 2740, tedy v osmadvacátém století. Major Valerian (Dane DeHaan) a jeho inteligentní a nezávislá spolupracovnice Laureline (Cara Delevigne) jsou speciální vládní agenti pro správu lidských území. Jejich úkolem je udržovat pořádek v celém vesmíru. Valerian má ke své kolegyni i jiný vztah než čistě pracovní a neustále ji bombarduje milostnými návrhy. Ona ho ale kvůli jeho pověsti sukničkáře odmítá.

Na rozkaz velitele Arüna Filitta (Clive Owen) se Valerian a Laureline vydávají na společnou misi do ohromného intergalaktického města Alfa. Alfa je neustále rostoucí metropole, kterou obývají tisíce různých mimozemských druhů ze všech koutů galaxie. Žije zde 17 milionů obyvatel, kteří se sem stěhovali v průběhu let, protože chtěli sjednotit svoje schopnosti, technologie a zdroje, aby se zlepšil osud všech.

Jak už to ale bývá, ne každý má v Alfě stejné bohulibé cíle. Na toto skvostné historické město útočí neznámý nepřítel. A Valerian s Laureline začnou svádět boj s časem, aby našli zdroj zla a zastavili ho dříve, než zničí úhelný kámen našeho vesmíru.

Pokračování 9 / 10

Blade Runner 2049

r. Denis Villeneuve, USA / Velká Británie, 2017

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner, důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti a přivést ji k chaosu. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný.

Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta je kultovní dílo, z žánru sci-fi možná nejkultovnější. Jeho fanoušci, mezi něž se počítá i autor těchto řádků, proto přijali s potěšením, že režie jeho pokračování se chopil jeden z nejlepších režisérů současnosti, Kanaďan Denis Villeneuve.

Po snímcích ZmizeníSicario: Nájemný vrah a Příchozí asi nikoho nemusí přesvědčovat, že právě on se pro žánr přemýšlivé noirové sci-fi dobře hodí. Ridley Scott se přesunul do pozice výkonného producenta, který za touto nejdražší nezávislou produkcí, jak je film označován, stojí. Ono označení si film vydobyl kvůli tomu, že Villeneuve oznámil, že chce omezit používání počítačových triků a co nejvíc scén natočit ve skutečných kulisách.

Jednou z nich je i tajemný opuštěný hotel, v němž se ve zveřejněném teaser traileru potkává Ryan Gosling s Harrisonem Fordem. Ryan Gosling aktuálně slaví úspěch se suverénním vítězem Zlatých glóbů a největším oscarovým favoritem, muzikálem La La Land. Čtyřiasedmdesátiletý Harrison Ford se po Indiana Jonesovi a Han Solovi vrací ke třetí stěžejní figuře své filmografie. Právě Rick Deckard by mohl policistovi K poskytnout odpovědi na nejzásadnější otázky z původního filmu.

Ukázka napovídá, že vizuální opojnost a atmosféričnost původního Blade Runnera z roku 1982 by měla zůstat zachována. Postará se o to kameraman Roger Deakins a režisérův stálý spolupracovník, islandský skladatel Jóhann Jóhannsson. Kontinuita je zřejmá i u osoby scenáristy, jímž je Hampton Fancher, podle jehož povídky film vznikl. Na scénáři se s ním podílí Michael Green, který je scenáristou Scottova nového Vetřelce Covenant.

Očekávání jsou velká a přiživují je ještě zprávy, že by se na scénu měl/a vrátit některý/á z replikantů z jedničky. Že by samotná Rachael v podání Sean Young?

Pokračování 10 / 10

Star Wars: Episode VIII

r. Rian Johnson, USA, 2017

Na konci roku v prosinci přijde do kin osmá epizoda ze série Star Wars. Ta naváže na předchozí díl s podtitulem Síla se probouzí.  Vrátí se i všichni hlavní hrdinové z omlazené sedmičky. Rey (Daisy Ridley), Poe Dameron (Oscar Isaacs), Finn (John Boyega) i záporák Kylo Ren (Adam Driver).

A spolu s nimi staří známí z původní trilogie jako Luke Skywalker (Mark Hamill) a princezna Leia, jejíž představitelka Carrie Fisher na konci loňského roku ve věku šedesáti let zemřela. Kvůli její smrti fanoušci série už nyní spekulují, jak se společnost Disney, které George Lucas prodal práva k této sérii, s touto skutečností vyrovná. Tedy zda princeznu Leiu nechá žít a v epizodě IX dokreslí její tvář počítačovými triky, nebo zda ikonická hrdinka zemře i na plátně.

Dějovou synopsi drží studio přísně pod pokličkou, teaser trailer nebyl dosud zveřejněn a tak můžeme zatím jen spekulovat, jaký charakter bude osmička mít. V předchozím filmu přišel J.J. Abrams s dokonale vyladěným fanouškovským filmem, v němž zmizelo to, co příznivce ságy štvalo a naopak se vrátilo to, co na ní vždy obdivovali.

Tato sázka na jistotu ze strany režiséra byla ale zároveň kritizována a tak bych očekával, že Rian Johnson (Bratři Bloomovi, Looper, seriál Perníkový táta) v osmé epizodě a Colin Trevorrow v deváté budou mír trochu volnější ruce, jak s celou mytologií nakládat. Po komerčně úspěšném spin-offu Rogue One: Star Wars Story s tržbami 916 milionů dolarů je možný příklon k temnějšímu, válečnému ladění celé ságy.

Svědčí o tom zprávy ze zákulisí, že Rian Johnson po hercích a štábu chtěl, aby zhlédli klasické válečné filmy Přímo nad hlavou (1949), líčící osudy amerických letců v Británii, kteří se v roce 1942 zúčastňovali pravidelných denních náletů na Německo a Most přes řeku Kwai (1957).

Rey ve filmu postoupí výcvik pod vedením Luka Skywalkera a k tomu se samozřejmě můžete těšit na velké množství vesmírných bitev a soubojů se světelnými meči.

Určitě si přečtěte

Články odjinud