10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014

10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014


Noe

r. Darren Aronofsky, USA 2014

Biblický hrdina Noe (Russell Crowe) trpí apokalyptickými vizemi, předpovídajícími brzkou potopu celého světa. Navzdory výsměchu svého okolí se proto rozhodne postavit na vrcholu hory archu, která by v čase katastrofy ochránila nejen jeho rodinu, ale i veškerou zvířenu. Je ale tato jeho obava skutečná?

Režisér osobitých filmových počinů jako Requiem za sen, Fontána, Wrestler nebo Černá labuť Darren Aronofsky se rozhodl z různých televizních zpracování známý biblický příběh o Noemovi a potopě světa přepracovat do podoby atraktivního hollywoodského blockbusteru, který nebude primárně určen jen věřícím.

Jde o jeho zatím nejrozmáchlejší projekt, pro který byla ve studiu postavena obří replika Noemovy archy. Film se potýkal s rozsáhlou postprodukcí, zahrnující mimo jiné fotorealistická CGI zvířata a další mytologická stvoření. Ohledně jeho finálního střihu se po ne zcela přívětivých ohlasech z řad věřících na testovacích projekcích pustil režisér do sporu se studiem Paramount.

V hlavních ženských úlohách se představí Jennifer Connely a Emma Watson. S Jennifer spolupracoval Aronofsky už na dramatu o závislostech Requiem za sen a zde si zahraje roli Noemovy ženy Naameh. Emma pak jeho adoptovanou dceru Ilu.

Moudrého starce a Noemova děda Metuzaléma bude představovat Anthony Hopkins. Hlavního záporáka a Noemovu nemesis, vojevůdce Caina pak Ray Winstone, jehož budete znát z filmu Sexy bestie.

Komorní příběh Noemovy rodiny bude zasazen do velkolepého obrazu potopy světa. Aronofsky se rozhodl akcentovat ekologickou dimenzi Noemova příběhu, která si u něj bude podávat ruku s tou alegorickou. Po zhlédnutí traileru ho už teď mnozí obviňují, že půjde o další new age kýč, což byly i výtky, které se objevovaly v souvislosti s Fontánou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud