10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014

10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014


Exodus

r. Ridley Scott, Velká Británie 2014

Po Gladiátorovi, Království nebeském a Robinu Hoodovi přichází šestasedmdesátiletý britský režisér Ridley Scott s dalším historickým velkofilmem. Biblická témata zažívají letos v Hollywoodu svou renesanci a s nimi i žánr velkovýpravných sandálových eposů.

Jejich zlaté období je v továrně na sny spjato s padesátými a počátkem šedesátých let minulého století a je rámováno tituly jako Quo Vadis, Ben Hur, Spartakus nebo Kleopatra. V roce 2000 Scott svým Gladiátorem zájem o tento žánr zpět oživil, vznikly snímky jako Alexander Veliký Olivera Stonea nebo Troja Wolfganga Petersona a pak byl mimo Snyderovy Třístovky zas takřka deset let klid po pěšině. Až letos se k němu opět vracejí režiséři zvučných jmen.

Exodus nám nabídne biblický příběh Mojžíše (Christian Bale), který bude odvádět Izraelity z Egypta do Země zaslíbené. Ve vyprávění, inspirovaném Starým zákonem, bude kladen důraz na jeho vztah s egyptským faraonem Ramsesem II, jehož si zahraje Joel Edgerton.

Ramsesova otce Setiho ztvární John Turturro, jeho matku Tuyu Sigourney Weaver. Mojžíšova nástupce, hebrejského otroka Joshuu pak Aaron Paul, jehož proslavila role mladého vařiče Jesseho v seriálu Perníkový táta. Ben Kingsley by se měl objevit v blíže nespecifikované roli mudrce, což je herecká šarže, která mu dokonale sedí.

Scénáře se ujal zkušený oscarový scenárista Steven Zaillian (Schindlerův seznam, Gangy New Yorku, Americký gangster, Moneyball) a štáb při natáčení navštívil anglické, španělské a marocké lokace.

Ridley Scott si po Prometheeovi a Konzultantovi bude chtít u svých fanoušků určitě napravit reputaci a navíc mu stále chybí Oscar za režii, na nějž byl třikrát jen nominován (Thelma a Louise, Gladiator, Černý jestřáb sestřelen), takže očekávání jsou vysoká.

Určitě si přečtěte

Články odjinud