10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014

10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014


Úsvit planety opic

r. Matt Reeves, USA 2014

Film se odehrává v blízké budoucnosti, která nevypadá pro lidstvo moc dobře. Většina lidí zemřela na smrtelný opičí vir, a tak vládu nad světem přebírají lidoopi. Vědci se snaží vyhynutí lidí zabránit, ale moc jim to nejde. Lidé a lidoopi uzavřou mír, což není pro pár jedinců výhodné.

Úsvit Planety opic navazuje na Zrození planety opic (2011), v níž opice získaly větší inteligenci a začaly se bouřit. Zápletka pokračování se odehrává patnáct let po těchto událostech. Skupina lidských vědců se pokouší přežít v San Franciscu a Caesar se snaží držet své soukmenovce na uzdě.

Jednička se stala překvapivým letním hitem, který měl skvělé kritiky i dobré tržby. Ve dvojce ale studio Fox odmítlo dát při natáčení britskému režisérovi Rupertu Wyattovi volnou ruku a ten se se studiem ve zlém rozešel a odmítl se na sérii dál podílet.

Vyměněn nebyl ale jen režisér, ale i scenárista. Scotta Z. Burnse (Bourneovo ultimátum, Nákaza, Vedlejší účinky) nahradil Mark Bomback (Smrtonosná past 4.0, Total Recall, Wolverine) a je otázkou, zda jen proto, aby rozpracoval původní Burnsův scénář nebo přišel se zcela novým. Každopádně tyto rošády nikdy nevěstí nic dobrého.

Zárukou by snad mohlo být jméno režiséra Matta Reevese (Monstrum, Ať vejde ten pravý), který slibuje mnohem temnější podívanou než minule. Trailer zatím spíš naznačuje, než že by vypovídal, o čem film bude, ale je z něho patrný příklon vyprávění k postapokalyptickému žánru.

Z představitelů jedničky se nevrátí ani James Franco, ani krásná indická herečka Freida Pinto, ale objeví se nová neokoukaná dvojice Jason Clarke (Země bez zákona, Velký Gatsby) a Keri Russell (Mission: Impossible III). Pod maskou Caesara se bude i nadále skrývat hvězda motion capture Andy Serkis, který mu propůjčí svou mimiku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud