10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014

10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014


Fantasy


Zimní příběh

r. Akiva Goldsman, USA 2014

Den před svátkem svatého Valentýna vstoupí do našich kin zimní fantasy romance, při které si budou zamilované dvojice vzájemně tisknout ruce a otírat slzné kanálky.

Respektovaný scenárista Akiva Goldsman (Čas zabíjet, Já, robot, Těžká váha, Šifra mistra Leonarda, Já, legenda), který má doma Oscara za scénář k Čisté duši, celovečerně debutuje jako režisér příběhem podle stejnojmenné knihy Marka Helprina. Ta vyšla v roce 1983 a vydobyla si velkou oblibu čtenářů i uznání kritiků, takže se nemusíte bát nějaké pokleslé červené knihovny.

V mýtickém prostředí snového New Yorku se v průběhu více než jednoho století odehrává magický příběh, plný zázraků, neblahých osudů a odvěkého konfliktu dobra a zla.

Seznamuje nás ve dvacátých letech 20. století s členem pouličního gangu a zlodějem z donucení Peterem Lakem (Colin Farrel), který se při vloupání do domu za účelem krádeže setká s jeho tajemnou obyvatelkou. Výstřední a temperamentní dědičkou rodového majetku Beverly Pennovou (Jessica Brown Findlay), jejímuž kouzlu záhy podlehne.

Ta si irského lapku také zamiluje, ale happy endu se postaví do cesty dívčina smrtelná nemoc i úklady zlotřilého mafiánského bosse Pearlyho Soamese (Russell Crowe), který má s Peterem nevyřízené účty a jejich štěstí se snaží zmařit. Beverly umírá Peterovi v náručí, ale jeho láska k ní a boží milosrdenství dovolí Peterovi po mnoha neuvěřitelných a bolestných odhaleních zastavit čas a přivést mrtvou zpět k životu.

Příběh se posouvá do budoucnosti, kde se Peter seznámí s Virginiií Gamelyovou (Jennifer Connelly). Bude zde muset dokázat, že jeho city překonají i ty největší protivenství. Pomáhat mu v tom bude kůň Athanasor, který zde má funkci jakéhosi jeho strážného anděla.

Akiva Goldsman se příběhu chopil i scenáristicky a do dalších rolí obsadil herce, s nimiž již spolupracoval. Russell Crowe hrál v Čisté duši a Těžké váze, Will Smith, který by si zde měl zahrát úlohu soudce, pak v jeho adaptacích Isaaca Asimova (Já, robot) a Richarda Mathesona (Já, legenda).

Zrzky jsou v kurzu, jak dokazuje nejen domácí normalizační retro Něžné vlny a britská herečka Jessica Brown Findlay (Panství Downton) vypadá příjemně neokoukaně. Colin Farrell se pak pro role romantických floutků snad narodil.

Pokud vám v nabídce kin chybí velký romantický příběh o lásce, touze a víře v zázraky, tento byste neměli minout. Mohla by se z toho vyklubat docela inteligentní valentýnská stálice.

Určitě si přečtěte

Články odjinud