10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014

10 nejočekávanějších velkofilmů roku 2014


Kriminální thriller

Gone Girl

r. David Fincher, USA 2014

Manželé Amy (Rosamund Pike) a Nick (Ben Affleck) Dunneovi slaví páté výročí své svatby. A Amy v tento den záhadně zmizí. I když to tak zpočátku nevypadá, v průběhu vyšetřování se začíná vyjevovat, že za jejím zmizením by mohl stát její manžel.

Ten je po sérii nalezených důkazů obviněn z její vraždy. Nick ale prohlašuje, že nic nespáchal. Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku, který byl nalezen v domě manželů, ale tvrdí opak. Chybí ale důkaz v podobě jejího těla. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy?

David Fincher se ve své novince rozhodl inspirovat stejnojmenným detektivním románem Gillian Flynn, o němž se mluví jako o malém žánrovém zázraku. Na jeho podkladě rozehrává detektivně thrillerový příběh, který bude vyprávěn ze dvou úhlů pohledu.

Ten první nabídne obsah Amyina deníku. Druhou perspektivu zastoupí Nickovy vzpomínky na průběh pěti let společného soužití s Amy. Vše bude spět k závěrečnému rozuzlení, které nám odpoví na otázku, zda se Nick očistí před spravedlností, kam zmizela Amy a zda je vůbec živá.

David Fincher už v minulosti ukázal, že kombinaci psychologického thrilleru a detektivky v patřičně mrazivém podání umí. Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy, částečně Hra. Nejzajímavěji pak tyto žánry spojil v Zodiacovi, jehož ladění by se Gone Girl mohlo blížit.

Ben Affleck zde bude moci dokázat, že je nejen dobrým režisérem, ale i hercem, a i pro Rosamund Pike (Dnes neumírej, Jack Reacher: Poslední výstřel) je to velká příležitost.

V dalších rolích se objeví Neil Patrick Harris jako Amyin ex-přítel Desi Collings, který je svou bývalou láskou stále posedlý. Nickova advokáta Tannera Bolta si zahraje Tyler Perry (Star Trek, Vražedná hra). Herečka Kim Dickens (Děkujeme, že kouříte, Zrození šampióna) a Patrick Fugit (Bílý oleandr, Koupili jsme ZOO) ztvární detektivní dvojici, jež případ zmizení Amy vyšetřuje.

V loňském roce se David Fincher věnoval seriálu House of Cards a vypadá to, že k trilogii Milénium se zatím nevrátí. V Gone Girl by na rozdíl od trochu zbytečného remaku zdařilé severské adaptace Larssonovy předlohy mohl opět zazářit.

Určitě si přečtěte

Články odjinud