10× Novináři jako hlídací psi demokracie ve filmu

10× Novináři jako hlídací psi demokracie ve filmu

Kapitoly článku:


Noviny

r. Ron Howard, USA 1994

Redaktor newyorského bulvárního plátku Henry Hackett (Michael Keaton) vstává z postele a na sobě má včerejší oblek. Jen před několika málo hodinami byl v terénu a hledal příběh na titulní stránku. Za dvě hodiny bude opět v redakci honit uzávěrky, bojovat se šéfy a dopovat se adrenalinem.

Některé dny jsou přesto důležitější než jiné. Dnes musí Henry Hackett učinit několik zcela zásadních rozhodnutí. Jeho žena Martha (Marisa Tomei), novinářka v devátém měsíci těhotenství, má před sebou svou vlastní naléhavou uzávěrku. Pověsila kariéru na hřebík a rozhodla se založit rodinu a mít čas na důležitější věci v životě. Ale počká na ni její kariéra, až se jednou rozhodne naskočit zpět? A jaký má vlastně smysl rodina, když její partner není doma?

Henryho šéfová Alicia Clark (Glenn Close), vedoucí redaktorka, dospívá k životní krizi. Její nadřízený Bernie White (Robert Duvall) se právě dozvídá, že je vážně nemocný. K tomu všemu jsou jejich noviny právě na horké stopě případu, který by mohl odhalit jeden velký skandál a osvobodit dva chlapce, nevinně obviněné z vraždy. Musí se však stihnout uzávěrka! S tikajícími hodinami roste napětí všech, nervy pracují na plné obrátky a někde uprostřed tohoto chaosu nastávají okamžiky, které změní životy těchto lidí navždy.

Režisér Ron Howard (Čistá duše, Duel Frost/Nixon, Rivalové) zachycuje ve snímku s prostým názvem Noviny jeden bouřlivý den v redakci fiktivního deníku New York Sun. Pátrání po pozadí vraždy dvou mužů, z níž jsou obviněni dva nevinní černoši, je jen nutnou dramatickou záminkou pro pestrou přehlídku postav žurnalistů.

Vedoucí rubriky Henry Hackett i jeho kolegové jsou profesionálové každým coulem, a den co den se zběsile honí za informacemi, jimiž by mohli předstihnout konkurenci. Většina z nich své profesi obětuje soukromý život, na což samozřejmě doplácí, podobně jako starý šéfredaktor Bernie, který kvůli práci přišel o rodinu a o zdraví.

Scénář je poněkud schematický v ukázce dilematu mezi profesním a soukromým životem, chvílemi postrádá i patřičné napětí. Opírá se ale o zajímavé prostředí, ironické dialogy a o solidní výkony známých herců. V duchu americké filmové praxe vrcholí paralelní montáží porodu Henryho ženy a vyjížděním ranního vvdání z rotačky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud