10× Novináři jako hlídací psi demokracie ve filmu

10× Novináři jako hlídací psi demokracie ve filmu

Kapitoly článku:


Nic než pravda

r. Rod Lurie, USA, 2008

Rachel Armstrong (Kate Beckinsale) je ambiciózní reportérkou významného washingtonského deníku Capital Sun-Times, která právě zažívá svůj první velký úspěch. Šéfredaktorka jí oznamuje, že zítra vyjde její výbušný článek. Rachel v něm odhalila identitu tajné agentky CIA Ericy Van Doren (Vera Farmiga) a upozornila na nečisté praktiky americké administrativy.

K Rachel se dostane informace, že Erica pracuje pro CIA jako tajná agentka, která se nedávno vrátila z Venezuely, kde vyšetřovala pokus o atentát na prezidenta USA. Zeptá se jí na to a chce potvrzení nebo vyvrácení této informace. Erica s ní odmítne spolupracovat, ale Rachel nemá pochyby o tom, že je to pravda a její článek se dostane s podporou šéfredaktorky Bonnie Benjamin (Angela Bassett) a novinového právníka Avrila Aaronsona (Noah Wyle) na titulní stranu.

Zatímco agentka musí bojovat o svou pověst v agentuře, Rachel se snaží ochránit svého informátora. Stojí proti ní příliš silný soupeř, samotná americká vláda, která se cítí jejím článkem kompromitována. Odhalení identity agenta je pokládáno za velezradu a osoba, která to Rachel prozradila, je potenciální hrozbou pro národní bezpečnost. Rachelina případu se ujme federální vyšetřovatel Patton Dubois (Matt Dillon), který svolá velkou porotu a požaduje, aby Rachel prozradila jméno svého zdroje. Ta ho však odmítá prozradit.

Věhlasný obhájce Albert Burnside (Alan Alda), kterého noviny najmou, aby Rachel obhajoval, je přesvědčen, že jeho přátelství se soudcem Hallem (Floyd Abrams) usnadní Rachelino osvobození. Je ale šokován, když je jeho klientka uvězněna pro pohrdání soudem.

Utíkají dny, týdny a měsíce a Rachel stále odmítá prozradit jméno svého zdroje, což zhorší její vztahy s manželem Rayem (David Schwimmer) a synem Timmym (Preston Bailey) a noviny to stojí stovky tisíc dolarů. Veřejnost začíná být omezováním Racheliny svobody značně znepokojena, když v tom přichází šokující zpráva.

Člen pravicové extrémistické skupiny zavraždí Ericu kvůli jejímu jednání ve Venezuele. Rachel i přesto odmítá prolomit tajemství. Burnside Rachel obhajuje dokonce před Nejvyšším soudem, ale ten rozhodne proti ní v poměru 5:4 a odůvodňuje to národní bezpečností.

Nakonec se ale soudce Hall rozhodne Rachel osvobodit, protože si uvědomí, že novinářka i přes další věznění svůj zdroj neprozradí. V den jejího propuštění ji nechá Dubois zatknout pro maření spravedlnosti a přesvědčí ji k dohodě o zkrácení trestu místo toho, aby šla k soudu. Rachel souhlasí s dvouletým trestem s tím, že může být propuštěna dříve za dobré chování. Když jede do vězení, vzpomíná na svůj zdroj. Dcera Ericy Van Doren prozradila Rachel na školním výletě, že její matka pracuje pro vládu a nedávno odjela kvůli práci do Venezuely.

Scénárista a režisér Rod Lurie (Poslední pevnost, Reportér v ringu, Strašáci) uvádí dramatický film o souboji dvou silných, i když naprosto odlišných žen, které se snaží chránit to, co ve svých životech považují za důležité. Rachel zoufale bojuje za právo novinářů neprozrazovat své zdroje, Erica o své postavení v CIA.

Lurieho k napsání scénáře inspiroval případ novinářky Judith Miller, která byla v roce 2005 uvězněna za pohrdání soudem, když odmítla vypovídat před porotou, která vyšetřovala únik informací, označující Valerii Plame za agentku CIA.

Určitě si přečtěte

Články odjinud