10× skuteční gangsteři na filmovém plátně

10. října 2015
TWEET SDÍLET
Neúplatní, Mafiáni, Casino, Krycí jméno Donnie Brasco, Gangy New Yorku, Americký gangster, Veřejní nepřátelé. Krvavý otisk reálných gangsterů na filmovém plátně.

Organizovaný zločin se pro filmaře i diváky ukazuje jako mimořádně atraktivní téma. V našich končinách o tom svědčí nedávný úspěch filmového zpracování osudů Radovana Krejčíře pod názvem Gangster Ka, které se v listopadu dočká druhého dílu, jenž se bude zabývat jeho jihoafrickou anabází.

Reální zločinci přitahují zvýšenou mediální pozornost už za svého života. Po jejich smrti si scenáristé z jejich pestrých biografií vybírají momenty, které vypadají, jakoby jejich život byl nepřetržitým sledem loupeží, vražd, útěků z vězení, vyřizování si účtů s konkurencí nebo pročišťování vlastních řad od zrádců a nasazených agentů.

Gangsteři jsou ve filmech často s odstupem romantizováni a mytologizováni a ukazováni jako bojovníci proti zkorumpovanému systému, jehož možnosti obrany proti jejich konání testují. Stávají se ztělesněním pokřivené snahy o naplnění „americkém snu“ bez ohledu na použité prostředky.

Žánr gangsterského filmu se zrodil ve třicátých letech minulého století. Éra končící prohibice v Americe dala vzniknout nejen městským legendám typu Al Caponeho, ale i tomuto žánru, který na danou situaci ve společnosti reagoval.

Za druhé jeho zlaté období lze považovat padesátá léta. I později se objevilo množství filmů, jež se k tomuto žánru přihlašují a jež dnes po právu řadíme do zlatého fondu světové kinematografie. Realizace novodobých gangsterek se ujali nejrenomovanější režiséři své doby (Martin Scorsese, Brian De Palma, Francis Ford Coppola), ale nikdy už nešlo o součást výrazného proudu ve filmové tvorbě, tak jako ve třicátých letech.

Jak svědčí úspěch seriálového projektu HBO Impérium - Mafie v Atlantic City, jde stále o téma, jež diváky zajímá a přitahuje. V příštím týdnu se v našich kinech objeví snímek Legendy zločinu, v němž scenárista (L. A. - Přísně tajné) a režisér (Odplata) Brian Helgeland přibližuje skutečný příběh bratrů Krayových. Dvojčata Reggie a Ronald, ztvárněná Tomem Hardym, v šedesátých letech minulého století ve východní části Londýna vybudovala říši organizovaného zločinu, která se dopouštěla žhářství, ozbrojených loupeží i vražd.

S jejich předchůdci, současníky i následovníky, kteří nalezli otisk na filmovém plátně, se seznamte prostřednictvím našeho speciálu. I když nechvalně proslulá jména jako William Cutting, přezdívaný Bill the Butcher, Al Capone, John Herbert Dillinger, Mickey Cohen, Benjamin „Bugsy“ Siegel nebo Frank Lucas není asi třeba znalcům polosvěta zločinu představovat. Stejně jako jména režisérů (Martin Scorsese), kteří na podkladě jejich příběhů stvořili nejlepší díla svých filmografií.


Neúplatní (r. Brian De Palma, USA 1987)

V roce 1919 vstoupil ve Spojených státech v platnost tzv. Volsteadův zákon, který zakazoval prodej, výrobu a distribuci alkoholických nápojů. Začala éra prohibice, která trvala až do roku 1933. Tuto éru si dodnes spojujeme především s rozmachem zločineckých gangů, jež si z dobře míněného zákazu udělaly výnosný obchod.

Píše se rok 1930 a zvláštní zmocněnec ministerstva financí Eliot Ness (Kevin Costner) dostane za úkol překazit s pomocí místní policie ilegální obchod s alkoholem v Chicagu, který ovládá především banda nelítostného gangstera Al Capona (Robert De Niro).

První akce, zátah na velkou zásilku whisky z Kanady, skončí naprostým fiaskem, protože někdo z podplacených policistů vše prozradil. Ness pochopí, že musí zcela změnit taktiku a s pomocí zkušeného irského pochůzkáře Jima Malona (Sean Connery) dá dohromady malou skupinu mužů.

Její jádro tvoří vedle Nesse a Malona ještě účetní Oscar Wallace (Charles Martin Smith) a elitní střelec Giuseppe Petri aka George Stone (Andy Garcia). Jejich první akce, odhalení a likvidace jedné z Al Caponových tajných palíren, je úspěšná. Ness odmítne úplatek a otevřeně gangsterovi vyhlásí válku. Aby uchránil svou rodinu, pošle dceru a těhotnou manželku do bezpečí a začne s Malonem pracovat na další akci.

Režisér Brian De Palma, posílený úspěchem Zjizvené tváře (1983) a nálepkou nového Hitchcocka, se rozhodl k mafiánské tématice opět vrátit. Jen tentokrát se na ni rozhodl posvítit policejní optikou. V USA má totiž jméno zvláštního agenta Eliota Nesse podobný zvuk jako jméno jeho úhlavního protivníka. Ness od Maloneho dostává i základní poučku jak se nenechat zabít, spočívající v tom, že má střílet rychle a jako první.

Na scénáři se podílel dosud spíše divadelní chicagský autor David Mamet, který měl za sebou práci na remaku Pošťáka, který vždy zvoní dvakrát. Dovedl ho prodchnout humorem a vytvořit fungující interakci mezi různorodými postavami, jež se semknou v boji proti společnému nepříteli.

Zastřešujícím činitelem se stává spravedlivý mentor celé jednotky Malone, za jehož ztvárnění si Sean Connery odnesl jedinou proměněnou nominaci na Oscara z celkových čtyř. Kevin Costner i Andy Garcia zde ještě nejsou oněmi hvězdami první velikosti, ale podávají neméně skvělé výkony.

S historickými fakty Mamet nakládá značně volně. Zvláštní agent ministerstva financí Ness a jeho spolupracovníci sice opravdu dokázali paralyzovat chicagské podsvětí, ale samotný Ness se s Al Caponem nikdy nesetkal tváří v tvář. A co je nejdůležitější, neměl ve skutečnosti nic společného s opatřováním důkazů, jež vedly k odsouzení pověstného gangstera.

Toho ztvárňuje Robert De Niro. Jako obtloustlý a nekompromisní násilník Al Capone se zde objeví snad jen na deset minut, ale okamžitě na sebe strhne všechnu pozornost. Na roli, jak je jeho zvykem, se pečlivě fyzicky připravoval. Za pět týdnů, kdy pobýval v Itálii, přibral 14 kilogramů. Obličej se mu zakulatil a tělo měl viditelně tlustší. Aby vypadal ještě silnější, půjčil si latexový oblek, který nosil na začátku filmování.

Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu, který napsali Oscar Fraley, Eliot Ness a Paul Robsky. Vyprávění se rovněž inspirovalo stejnojmenným TV seriálem z let 1959 až 1963, který s notnou dávkou realismu sledoval činnost zvláštní skupiny federálních agentů, určených k boji se zločineckými organizacemi v Chicagu na počátku 30. let.

Režisér Brian De Palma dobovému vyprávění dává atraktivní vizuální tvář, spočívající v dokonalých jízdách kamery. Milovníky filmových odkazů v této souvislosti jistě potěší labužnický zážitek v podobě citace slavné scény na schodech s kočárkem z ruské němé klasiky Křižník Potěmkin Sergeje Ejzenštejna.

Témata článku: Filmy a seriály

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět