10 tipů z filmového festivalu – Karlovy Vary ve vašem kině

9. července 2016
TWEET SDÍLET
10 tipů z filmového festivalu – Karlovy Vary ve vašem kině
Německý komediální hit Toni Erdmann, Jarmuschův melancholický Paterson, groteskní Líná zátoka, Harry Potter jako živá mrtvola ve Švýcaráku, sex, drogy a rock ’n’ roll v nočním klubu Belgica.

Belgica

r. Felix Van Groeningen, Belgie, 2016

Belgica je příběhem dvou bratrů. Charismatického a temperamentního Franka, manžela, otce a nevyléčitelného sukničkáře. A jeho ambiciózního, ale nezkušeného bratra Joa s jedním okem, který je majitelem baru zvaného Belgica

Bratři Frank (Tom Vermeir) a Jo (Stef Aerts) se dlouhá léta neviděli a neměli o sobě žádné zprávy. O to intenzivnější vztah navážou, když Frank začne pracovat v baru svého mladšího bratra. A jejich pracovní a lidské spojení začne nést kýžené plody.

Stanou se obchodními partnery a rychle promění Belgicu v místo, plné skvělé hudby, krásných lidí a nezřízené zábavy, kde je možné v temné noci či ranních dojezdech zapomenout na všechny strasti života. Parket se prohýbá pod náporem dusajících lidí, rock ’n’ roll cáká z upocených zdí.

Belgica se záhy stane kultovním klubem, ve kterém platí, že „nebe je jediným omezením“. Opojnost a návyk na tento zběsilý životní styl je rychlejší, než by člověk čekal. Pak ale bratři zjistí, že vést takový podnik je provozně náročnější než čekali.

Idea pospolitého komunitního podniku pro přátele je dlouhodbě neudržitelná a je třeba začít klub řídit víc manažérsky. Toho si vědom zodpovědnější Jo, zatímco Frank dál žije na vlně bezuzdné zábavy. A jejich vzájemné vztahy v důsledku toho začnou trpět.

Belgický režisér Felix Van Groeningen (1977) natočil dosud pět celovečerních filmů. Jeho třetí film Smolaři (2009) byl vybrán do nezávislé sekce Patnáctka režisérů na festivalu v Cannes a na MFF v Istanbul za něj získal nejvyšší ocenění, Zlatý tulipán. Následné hudební drama Přerušený kruh (2012) se promítalo po celém světě (Berlinale, FF Tribeca, 48. MFF KV v sekci Deset evropských režisérů očima Variety) a získalo řadu mezinárodních ocenění, včetně nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film

Jeho nejnovější snímek Belgica měl úspěšnou premiéru na festivalu Sundance, kde vyhrál cenu za režii. Režisér nenechává po dvě hodiny nadechnout ani své hrdiny, ani diváka, a naopak je nekompromisně, s ohromnou vizuální silou a téměř vražedným tempem vtahuje do světa nočních mejdanů. V nich po čase přestanete ztrácet pojem o čase i realitě.

Dynamický, emotivní a suverénně natočený snímek, ve kterém hrdinové i diváci „jedou“ nadoraz, nabízí pohlcující zkušenost euforie z nejžhavějšího nočního klubu ve městě. Zůstává otázka, zda Frank a Jo budou schopni znovu nalézt v alkoholu, sexu a drogách utopený vztah a sami sebe. A také, zda to přežijí.

Skvělá hudba eklektické belgické skupiny Soulwax opojnou cestu obou bratrů vzhůru k úspěchu i nevyhnutelnému pádu lemuje a dotváří intenzivní a hluboce smyslový prožitek, který film přináší.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech