10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech

30. září 2012
TWEET SDÍLET
10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech
Isabelle Adjaniová, Monica Bellucciová, Emmanuelle Béartová, Emmanuelle Seignerová, Paz Vega nebo Eva Greenová. Smyslnost našla svou tvář.

Stvořeni pro lásku
(Hong Kong/Francie/Thajsko 2000) - r. Kar-wai Wong

Brilantní komorní drama o sváru touhy a cti. Dle mne nejlepší a nejpůsobivější film posledního dvacetiletí. A také nejerotičtější. Přesto že v něm k žádným postelovým scénám nedojde. Jeho erotický náboj tkví v detailech. V letmém doteku šatů dvou hlavních postav, které se potkávají na ulici, v jejich pohledech, v žáru těl, který cítíme, ale nedojde k jeho vzplanutí.

Ocitáme se na počátku šedesátých let v Hongkongu. Do vedlejších bytů jednoho patra v činžovním domě se přistěhovali noví nájemníci. Pan Chow (Tony Leung) s manželkou a paní Chanová (Maggie Cheungová) s manželem. Zatímco jejich polovičky jezdí často do zahraničí nebo pracují do noci, pan Chow a paní Chanová se potkávají na společné chodbě, vedoucí k jejich příbytkům.

Prohodí přitom pár zdvořilostních frází, které ale víc zatajují, než odhalují. Ač jsou k sobě vzájemně přitahováni, jsou svazováni pochybami o tom, zda je správné dát průchod svým citům. I s přihlédnutím k tomu, že jejich protějšky tak útlocitné při navazování paralelních vztahů nejsou. Oba sousedé mají podezření, že jejich manželé jsou milenci. Oni ale nechtějí být jako oni. Jsou distingovaní, zdráhaví a ostýchaví, krouží kolem sebe, ale prostor pro splynutí nenaleznou. V jejich životech už je příliš rezignace a smutku.

Jejich protínání nebo spíš míjení zachycuje hongkongský režisér Kar-wai Wong jako umělecký artefakt, svébytné výtvarné dílo. Užívá k tomu stylistických prvků, typických pro jeho tvorbu. Kompozice obrazu je orientovaná na pohyb, přičemž pozornost je věnována především detailům jejich těl. Kamera Christophera Doylea se doslova laská se sošným tělem Maggie Cheungové, povětšinou zahalené do přiléhavých květinových šatů.

Snové, melancholické atmosféry, jež na nás dýchá z každého záběru, je dosaženo za pomocí silně kontrastního světla, barevných filtrů, zpomalených záběrů kamery a jednoduchého, ale naprosto pohlcujícího hudebního smyčcového motivu Shigeru Umebayashiho. Nevidíme žádné syté barvy, ani sluncem zalité exteriéry či interiéry. Naopak okolo se rozprostírá noc, mlha či déšť.

Kar-Wai Wong je mistr stylizace a symbolických prvků užívá k zachycení nálady svých postav. I když tyto činí zcela běžné úkony, v jeho pojetí vypadají jako osudové momenty. Stěžejní je impresionistická atmosféra, nikoliv děj, plný zvratů. O čtyři roky později se film dočkal svého volného pokračování v titulu nazvaném 2046.

Mexická jízda
(Mexiko 2001) - r. Alfonso Cuarón

Mexický režisér Alfonso Cuarón před třetím Harrym Potterem a Potomky lidí zachytil ve svém posledním domácím snímku esenci všeho toho, co chtějí zažít v oblasti sexuálního zasvěcení nejen sedmnáctiletí chlapci. A vytvořil opojnou a divokou road movie, která vypráví upřímně a otevřeně o křehkosti chlapeckého přátelství, objevování vlastního těla, ztrátě nevinnosti, zradě i odpuštění.

Dva sedmnáctiletí kluci Julio (Gael García Bernal) a Tenoch (Diego Luna) se vypraví před vstupem do dospělosti na prázdninovou jízdu na vysněnou pláž Boca del Cielo (Ústa nebes). Na cestu autem přiberou vdanou osmadvacetiletou Španělku Luisu (Maribel Verdúová), manželku Tenochova staršího bratrance. Tu sužuje nejen trápení s jejím slabošským nevěrným manželem, ale i diagnóza, již si vyslechla u lékaře. Někdy je třeba hodit alespoň na chvíli starosti za hlavu a užít si života. A toto je právě ten okamžik.

Kořením filmu, prosyceného teplem chvějícího se mexického klimatu, jsou tři erotické scény. Luisa nejprve svede každého z chlapců, čímž u nich zavdá důvod k vzájemné řevnivosti. Zapůsobí tak jako katalyzátor jejich vzájemného vztahu. Na konci jejich sebepoznávací cesty je ale spojí zas dohromady.

Po pár panácích tequilly zapne jukebox, začne vrtět svým dráždivým pozadím a odvádí je do přístřešku, kde jsou na pláži ubytováni. Ruční kamera Emmanuela Lubezkiho ji přitom až hypnoticky pozoruje. Tam je zprvu začne orálně uspokojovat, až je přivede k momentu, kdy se oba vzájemně políbí. Tady nejde o homosexuální náklonnost, ale o stvrzení přátelství, které během cesty doznalo hrou na pravdu mnoho trhlin.

Setkání s Luisou chlapcům změní život a oni se vrací mnohem dospělejší. Už to nejsou ti hormonálně zjančení pubescenti, kteří machrují s počtem zářezů na pažbě, ale mají přitom problémy s předčasnou ejakulací. Jsou to dospělí muži, kteří vědí něco nejen o hodnotě přátelství, ale i života.

Mexická jízda se oproti žánrově příbuzným zámořským produkcím (série American Pie) vyznačuje nejen značně otevřenějším, barvitějším a explicitnějším ztvárněním sexuálních scén, ale i mnohem realističtějším a charakterově prokreslenějším pohledem na problémy dnešních teenagerů. To ji činí výjimečnou.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

30 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk