10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech

30. září 2012
TWEET SDÍLET
10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech
Isabelle Adjaniová, Monica Bellucciová, Emmanuelle Béartová, Emmanuelle Seignerová, Paz Vega nebo Eva Greenová. Smyslnost našla svou tvář.

Stvořeni pro lásku
(Hong Kong/Francie/Thajsko 2000) - r. Kar-wai Wong

Brilantní komorní drama o sváru touhy a cti. Dle mne nejlepší a nejpůsobivější film posledního dvacetiletí. A také nejerotičtější. Přesto že v něm k žádným postelovým scénám nedojde. Jeho erotický náboj tkví v detailech. V letmém doteku šatů dvou hlavních postav, které se potkávají na ulici, v jejich pohledech, v žáru těl, který cítíme, ale nedojde k jeho vzplanutí.

Ocitáme se na počátku šedesátých let v Hongkongu. Do vedlejších bytů jednoho patra v činžovním domě se přistěhovali noví nájemníci. Pan Chow (Tony Leung) s manželkou a paní Chanová (Maggie Cheungová) s manželem. Zatímco jejich polovičky jezdí často do zahraničí nebo pracují do noci, pan Chow a paní Chanová se potkávají na společné chodbě, vedoucí k jejich příbytkům.

Prohodí přitom pár zdvořilostních frází, které ale víc zatajují, než odhalují. Ač jsou k sobě vzájemně přitahováni, jsou svazováni pochybami o tom, zda je správné dát průchod svým citům. I s přihlédnutím k tomu, že jejich protějšky tak útlocitné při navazování paralelních vztahů nejsou. Oba sousedé mají podezření, že jejich manželé jsou milenci. Oni ale nechtějí být jako oni. Jsou distingovaní, zdráhaví a ostýchaví, krouží kolem sebe, ale prostor pro splynutí nenaleznou. V jejich životech už je příliš rezignace a smutku.

Jejich protínání nebo spíš míjení zachycuje hongkongský režisér Kar-wai Wong jako umělecký artefakt, svébytné výtvarné dílo. Užívá k tomu stylistických prvků, typických pro jeho tvorbu. Kompozice obrazu je orientovaná na pohyb, přičemž pozornost je věnována především detailům jejich těl. Kamera Christophera Doylea se doslova laská se sošným tělem Maggie Cheungové, povětšinou zahalené do přiléhavých květinových šatů.

Snové, melancholické atmosféry, jež na nás dýchá z každého záběru, je dosaženo za pomocí silně kontrastního světla, barevných filtrů, zpomalených záběrů kamery a jednoduchého, ale naprosto pohlcujícího hudebního smyčcového motivu Shigeru Umebayashiho. Nevidíme žádné syté barvy, ani sluncem zalité exteriéry či interiéry. Naopak okolo se rozprostírá noc, mlha či déšť.

Kar-Wai Wong je mistr stylizace a symbolických prvků užívá k zachycení nálady svých postav. I když tyto činí zcela běžné úkony, v jeho pojetí vypadají jako osudové momenty. Stěžejní je impresionistická atmosféra, nikoliv děj, plný zvratů. O čtyři roky později se film dočkal svého volného pokračování v titulu nazvaném 2046.

Mexická jízda
(Mexiko 2001) - r. Alfonso Cuarón

Mexický režisér Alfonso Cuarón před třetím Harrym Potterem a Potomky lidí zachytil ve svém posledním domácím snímku esenci všeho toho, co chtějí zažít v oblasti sexuálního zasvěcení nejen sedmnáctiletí chlapci. A vytvořil opojnou a divokou road movie, která vypráví upřímně a otevřeně o křehkosti chlapeckého přátelství, objevování vlastního těla, ztrátě nevinnosti, zradě i odpuštění.

Dva sedmnáctiletí kluci Julio (Gael García Bernal) a Tenoch (Diego Luna) se vypraví před vstupem do dospělosti na prázdninovou jízdu na vysněnou pláž Boca del Cielo (Ústa nebes). Na cestu autem přiberou vdanou osmadvacetiletou Španělku Luisu (Maribel Verdúová), manželku Tenochova staršího bratrance. Tu sužuje nejen trápení s jejím slabošským nevěrným manželem, ale i diagnóza, již si vyslechla u lékaře. Někdy je třeba hodit alespoň na chvíli starosti za hlavu a užít si života. A toto je právě ten okamžik.

Kořením filmu, prosyceného teplem chvějícího se mexického klimatu, jsou tři erotické scény. Luisa nejprve svede každého z chlapců, čímž u nich zavdá důvod k vzájemné řevnivosti. Zapůsobí tak jako katalyzátor jejich vzájemného vztahu. Na konci jejich sebepoznávací cesty je ale spojí zas dohromady.

Po pár panácích tequilly zapne jukebox, začne vrtět svým dráždivým pozadím a odvádí je do přístřešku, kde jsou na pláži ubytováni. Ruční kamera Emmanuela Lubezkiho ji přitom až hypnoticky pozoruje. Tam je zprvu začne orálně uspokojovat, až je přivede k momentu, kdy se oba vzájemně políbí. Tady nejde o homosexuální náklonnost, ale o stvrzení přátelství, které během cesty doznalo hrou na pravdu mnoho trhlin.

Setkání s Luisou chlapcům změní život a oni se vrací mnohem dospělejší. Už to nejsou ti hormonálně zjančení pubescenti, kteří machrují s počtem zářezů na pažbě, ale mají přitom problémy s předčasnou ejakulací. Jsou to dospělí muži, kteří vědí něco nejen o hodnotě přátelství, ale i života.

Mexická jízda se oproti žánrově příbuzným zámořským produkcím (série American Pie) vyznačuje nejen značně otevřenějším, barvitějším a explicitnějším ztvárněním sexuálních scén, ale i mnohem realističtějším a charakterově prokreslenějším pohledem na problémy dnešních teenagerů. To ji činí výjimečnou.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík