10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech

30. září 2012
TWEET SDÍLET
10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech
Isabelle Adjaniová, Monica Bellucciová, Emmanuelle Béartová, Emmanuelle Seignerová, Paz Vega nebo Eva Greenová. Smyslnost našla svou tvář.

Ken Park
(USA/Nizozemsko 2002) - r. Edward Lachman, Larry Clark

Scenáristu a režiséra Harmony Korinea proslavil hned jeho debut Gummo (1997). Ještě předtím než začal točit své vlastní autorské projekty (Julien Donkey-Boy, Pan Osamělý) ale navázal spolupráci s dalším enfant terrible americké nezávislé scény Larrym Clarkem.

Společně představili film Kids (1995), pojednávající velmi drsnou formou o mladých lidech bez budoucnosti, kteří berou drogy a oddávají se nezávaznému sexu, v důsledku čehož se mezi nimi šíří AIDS. Své první herecké příležitosti zde získaly například Chloë Sevignyová a Rosario Dawsonová. Snímek šokoval publikum a stal se senzací festivalu nezávislých filmů Sundance.

Po sedmi letech, během nichž se Korinemu rozpadl vztah s Chloë Sevignyovou a začal brát drogy, se oba tvůrci znovu spojili. Výsledkem jejich spolupráce je neméně šokující počin jako Kids.

Příběh Kena Parka je zasazen do kalifornského městečka Visalia. Mladí skejťáci zabíjejí bezbřehou nudu v nespoutaném sexu. Spí zde opravdu každý s každým. Larry Clark se odmítá podvolovat cenzuře a tak jsou sexuální scény velmi otevřené, někdy až na hranici pornografie.

Shawn spí jak se svou přítelkyní, tak obšťastňuje její matku (Maeve Quinlanová). Společně se pak potkávají při rodinných obědech. Claude nemůže vystát svého alkoholického otce, s kterým se neustále sváří. Ten se mu svůj cit snaží v opilosti projevit tak, že ho málem znásilní. Sadistický Tate terorizuje svého psa i prarodiče a pravidelně onanuje za pomoci bizarních pomůcek při pohledu na tenisové hráčky v sukýnkách. Peachés žije po smrti matky se svým otcem, který si v ní hledá náhradu za zemřelou manželku. Oddává se švédské trojce s Shawnem a Claudem a společně sní o ráji, kde by mohli lidé bez následků v podobě dětí souložit.

A to nesmíme zapomenout na skateboardistu, podle nějž se film jmenuje a jenž si hned na začátku vystřelí na U-rampě mozek a ještě to nahraje na videokameru.

Ken Park se snaží za každou cenu šokovat a jeho výpovědní hodnota o dětech s dysfunkčních rodin tím ztrácí trochu na účinnosti. Sex, který ve filmu není simulovaný, se pro tyto dospívající stává prostředkem vzdoru i vymezení se vůči světu rodičů. Zábavou, jejíž pravidla ještě nejsou schopni pochopit.

Snílci
(Francie/Velká Británie/Itáli 2003) - r. Bernardo Bertolucci

Italský režisér Bernardo Bertolucci se nostalgicky ohlíží za vlastní minulostí a s ironickým odstupem reflektuje své tehdejší radikální postoje.

Stará moudrost praví, že kdo není komunista ve dvaceti, nemá srdce. Kdo je jím ve třiceti, nemá rozum. Proto se ve Snílcích režisér tak shovívavě vyrovnává se všemi zapálenými idealisty včetně sebe sama, kteří chtěli měnit svět, ale neuměli přitom vystoupit z blahobytného bezpečí šekových knížek svých rodičů.

Přenáší nás do doby studentských nepokojů v Paříži roku 1968. Mladí lidé a intelektuálové zvlášť tehdy politiku, filmy, rockovou hudbu, sex, filosofii a drogy vnímali jako jeden omamný koktejl, který se rozhodli v touze pochopit zákonitosti chodu tohoto světa absorbovat.

Jedněmi z těchto „snílků“ jsou i sourozenci Theo (Louis Garrel) a Isabelle (Eva Greenová). Děti bohatých rodičů, kteří právě ojeli na dovolenou. Bratr a sestra se při protestech před proslulou Cinémathèque náhodně seznámí s americkým studentem Matthewem (Michal Pitt).

Venku zuří revolta a oni se v domě rodičů pouští do politologických, cinefilských a milostných hrátek. V zobrazení těch posledně zmíněných se režisér, podobně jako v jeho dalším a slavnějším pařížském opusu Poslední tango v Paříži, nedrží zkrátka a předvádí nám jakousi více libertinskou variaci na Truffautova Julese a Jima. Milovníci půvabů dcery Marlène Jobertové Evy Greenové si při tom jistě přijdou na své.

Matthew odhaluje tajemství sourozeneckého vztahu svých hostitelů a je přitahován smyslnou Isabellou, která ho eroticky provokuje. Společně plameně řeční o revoluci a na citacích z konkrétních filmů demonstrují svůj vybraný cinefilský vkus. Čínského vůdce Mao Ce-tunga nazývají největším režisérem dějin. V dětských pokojích zkouší dospělejší pojetí hry na doktory, na ulicích při demonstracích házejí Molotovovými koktejly, ale uvnitř zůstávají stále oněmi nedospělými dětmi, neschopnými nést následky svých činů.

Bertolucci se jim nevysmívá. Jen shovívavě pohlíží na jejich bláhové představy, čehož dokladem je závěrečná píseň „Ničeho nelituji“ od Edith Piaf, která běží pod titulky, jež jsou puštěny pozpátku. Jakoby říkal, toto je moje mládí a prostřednictvím vzpomínky na něj chci udělat radost všem milovníkům filmového umění.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

38 Jaromír Puk

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

6 Jakub Michlovský