100 nejlepších filmů 21. století podle BBC

24. září 2016
TWEET SDÍLET
100 nejlepších filmů 21. století podle BBC
Který z filmů 21. století má šanci postavit se po bok nesmrtelným klasikám? Mulholland Drive, Stvořeni pro lásku, Až na krev, Cesta do fantazie? Nejen podle žebříčku BBC, ale i podle vás?

9. Rozchod Nadera a Simin

r. Asghar Farhadi, Írán, 2011

Strhující manželské drama o slepých uličkách předsudků a striktního právního systému. Íránský vítěz festivalu Berlinale, kde získal Zlatého medvěda za nejlepší film a Stříbrné medvědy pro všechny čtyři ústřední herecké představitele. Následně byl oceněn desítkami cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film.

Manželé Nader (Peyman Moaadi) a Simin (Leila Hatami) spolu žijí čtrnáct let a vychovávají dceru Termeh (Sarina Farhadi). A právě ona se stává důvodem, proč se chce Simin se svým manželem rozvést. Nader na ni není zlý, ani ji není nevěrný. Simin si je ale vědoma, že pokud chce své dceři zajistit svobodný život, musí rodina opustit Írán.

Nader to ale odmítá. Brání se tím, že se musí postarat o vážně nemocného otce, postiženého Alzheimerovou chorobou, kterého tu nemůže nechat. Simin se od Nadera odstěhuje k matce, ale jejich dcera Termeh odmítne jít s ní. Doufá, že tím rodiče přivede zpátky k sobě.

Nader mezitím musí najít někoho, kdo se bude po dobu, co je přes den v práci, starat o jeho starého senilního otce. Nechá si doporučit paní Razieh (Sareh Bayat). Mladou, těhotnou a hluboce věřící ženu z chudého předměstí, která musí do práce dojíždět přes celé město i s malou dcerou Somayeh (Kimia Hosseini). Ta o svém novém místě neřekne nezaměstnanému impulsivnímu manželovi Hodjatovi (Shahab Hosseini), který má finanční problémy.

Samotný název filmu se může jevit jako zavádějící. Rozchod sice začíná roztržkou manželů, kteří začnou žít odděleně a čekají na vyjádření dcery, zda-li zůstane s otcem nebo opustí s matkou zemi. Náhle však veškeré pochybnosti a manželské neshody překryje zcela jiná událost. Nezkušená pečovatelka Naderova otce po osudovém nedorozumění nařkne svého zaměstnavatele z toho, že při zkratovém útoku zapříčinil její potrat.

Celý zbytek děje pak sledujeme konfrontaci dvou sociálně nerovných manželských párů, střet ortodoxního islámu, přítomného i v zákonodárství, s jeho umírněnou podobou a stále zapletenější síť lží a přetvářky. Režisér se zaměřuje na psychologii postav, sevřených tamními poměry i muslimskou vírou.

Zatímco Nader a Simin pocházejí ze střední vrstvy se západním životním stylem, Razieh je hluboce věřící muslimka a její manžel lpí na tradicích. Uprostřed sporů nejvíce trpí děti. Chytrá a snaživá Termeh, na níž rodiče nechávají neřešitelné rozhodnutí, a Raziina dcerka Somayeh. Osudy obou rodin se dramaticky proplétají a divák zůstává až do konce vyprávění na pochybách, která z postav je v právu a která nese větší díl viny.

Realistické psychologické drama s detektivními prvky nastoluje hned několik vážných témat. Manželská krize, odchod z autoritářského režimu, sociální rozdíly. Snímek se opírá o propracovaný scénář, vynikající herecké výkony a o autentičnost prostředí. Zároveň jeho tvůrce záměrně jen pokládá palčivé otázky, týkající se morálky a stavu společnosti. Nelehké odpovědi ponechává na divácích.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk