11 nejlepších filmů z festivalu v Karlových Varech

13. července 2015
TWEET SDÍLET
Filmy z Benátek, Cannes, Sundance, psychothriller o biomatce, portréty zranitelného dívčího dospívání i francouzská „trojka“. První rekapitulace toho nejlepšího z letošních Varů.

Karlovarský festival letos oslavil jubileum, podle čísel zdá se v plné síle. 50. ročník během devíti dnů nabídl 488 představení. Uvedeno bylo 226 filmů, z nichž mělo 35 světovou, 26 mezinárodní a 12 evropskou premiéru. Prodalo se celkově 135 105 vstupenek, což je rekord v jeho historii. Loni se jich pro porovnání prodalo asi o čtyři tisíce méně. Rekordní byl i počet akreditovaných návštěvníků, přijelo jich 12 857.

Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 130 a 135 miliony, z čehož 30 milionů jde ze státní pokladny, osm věnovalo město Karlovy Vary a dalších sedm Karlovarský kraj. Zbytek, tedy téměř 90 milionů, jde od firem. Generálním partnerem je ČEZ, hlavními partnery jsou vedle zmíněných Karlových Varů telekomunikační korporace Vodafone, energetická společnost RWE a další.

Při sobotním zakončení festivalu, kdy se předávaly ceny jednotlivých soutěžních porot, pozval prezident festivalu diváky a návštěvníky na 51. ročník, který se bude konat od 1. do 9. července příštího roku. Vyvrátil tak fámy, že by se kvůli před časem zvažované privatizaci hotelu Thermal festival konal na jiném místě než tomto tradičním.

Festival se letos více otevřel filmovým fanouškům a běžným návštěvníkům lázeňského města a pod heslem Vy jste naše hvězdy nabídl před Thermalem opravdu oslnivou zahajovací party. Její součástí byla audiovizuální show pod vedením Vladimíra 518, koncert skupiny Lucie, který z obou břehů řeky Teplé sledovaly tisíce spokojených diváků a premiéra celovečerního dokumentu Miroslava Janka o historii karlovarské přehlídky s názvem Filmová lázeň.

Ze zahraničních hvězd nejvíc zazářil na začátku festivalu Richard Gere a na jeho konci Harvey Keitel. Richard Gere pronesl při zahájení proslov, v němž vyzdvihl osobní statečnost Václava Havla, nejen v souvislosti s tím, že se jako jeden z nemnoha světových státníků nebál v České republice hostit jeho a Havlova osobního přítele dalajlámu. Tímto holdem jistě udělal „radost“ v sále sedícímu Václavu Klausovi, který tak nemá rád tyto „zlé a falešné pravdoláskařské větičky“.

Harvey Keitel se vrátil do Varů po jedenácti letech, s manželkou a synem, který se tehdy teprve připravoval na příchod na svět. V roce 2004 převzal herec, známý z filmů jako Špinavé ulice, Gauneři nebo Piano Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, tedy tu samou jako letos Gere. Na festivalu osobně představil film Paola Sorrentina Mládí, v němž ztvárnil jednu ze dvou hlavních rolí. Ten také vyhrál Diváckou cenu deníku Právo o nejlepší film.

S čím se letos festival musel potýkat a do budoucna to vzbuzuje otázky o jeho dramaturgickém nastavení je konkurence v podobě pražského festivalu Be2Can, který nakupuje a uvádí oceněné filmy z nejprestižnějších evropských festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes.

Byly to totiž právě Karlovy Vary, které v sekci Horizonty představovaly nejlepší snímky z ostatních „áčkových“ festivalů. Nyní se jim vyrojila dravá konkurence v podobě Ivana Hronce a jeho říjnového festivalu a je otázka, jak na to bude prestižní festival reagovat.

I přes absenci některých titulů, které bychom ve Varech určitě rádi viděli (Dheepan či Saulův syn z Cannes namátkou) se tu objevila spousta snímků, které k nám z těchto festivalů doputovaly. Z loňského benátského festivalu psychothriller Hladová srdce, Končalovského Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna nebo znejišťující Realita.

Progresivní sekce Un Certain Regard festivalu v Cannes zde byla zastoupena třemi snímky. Vítěznými Berany, rumunským pohledem do svědomí muže, který byl svědkem vraždy, pod názvem O patro níž a chorvatsko-srbským Úpalem, v němž se ve třech dekádách zrcadlí malé intimní příběhy na pozadí velkých dějin.

Z Redfordova Sundance festivalu v Utahu doputoval do Varů křehký i vášnivý příběh letního vzplanutí Sangaïlé a romantická komedie, pomrkávající po Když Harry potkal Sally s názvem Milenci těch druhých. A když už jsme u těch vztahových filmů, najdeme zde i francouzský milostný propletenec ve snímku Vše o těch třech nebo příběhy dvou rebelských dívek z Maďarska a Rumunska, které hledají štěstí a lásku ve filmech Středeční dítě a Svět patří mně, které na letošním karlovarském festivalu ocenila porota soutěžní sekce Na východ od Západu.


Hladová srdce

Saverio Costanzo, Itálie 2014

Volpiho pohár pro nejlepšího herce a herečku si z posledního ročníku benátského festivalu odnesli protagonisté filmu Hladová srdce Adam Driver a Alba Rohrwacher. Americký herec, který se objeví v nových Hvězdných válkách a italská herečka (Zázraky, Pohádka pohádek) zde vytvořili pár v New Yorku, jehož manželská idyla skončí s narozením prvního dítěte.

Citlivá Mina je po promluvě s kartářkou přesvědčena o jeho výjimečnosti a nadpřirozených schopnostech pro konání velkých činů. Snaží se proto syna ochránit před údajnými škodlivými vlivy okolí. Nevychází s ním ven a dopřává mu pouze veganskou a bio stranu. Následkem alternativního způsobu výživy trpí dítě podvýživou a neroste. Chřadne i Mina a pomalu se ztrácí před očima.

Racionálně uvažující Jude chce být zprvu k manželčiným metodám otevřený. Pak se snaží najít nějaké kompromisní řešení (přikrmování dítěte), ale když vidí, že ho Mina není v reálu ochotná přijmout, pokusí se spolu se svou matkou (Roberta Maxwell) zachránit synův život tím, že ho zbaví matčina vlivu na něj.

Psychothriller, vzdáleně připomínající Polanskiho Rosemary má děťátko, byl natočen podle románu italského spisovatele Marca Franzosa Indigové dítě. Režie s hitchcockovskou přesností dbá o detailní vystižení charakterů, pozvolna gradující napětí a vzájemné doplnění obrazu a zvuku (smyčcová hudba Nicoly Piovaniho).

Italský režisér Saverio Costanzo (1975) debutoval filmem Soukromé (2004), za nějž získal Zlatého leoparda na MFF v Locarnu a Donatellova Davida pro nejlepšího nového režiséra Itálie. Následující snímek Na mou paměť (2007) byl zařazen do hlavní soutěže na MFF v Berlíně. V roce 2011 uvedl karlovarský festival v sekci Horizonty jeho drama Osamělost prvočísel (2010).

Hladová srdce natočil za méně než milion eur. Oku nelahodící úhly kamery (rybí oko) vyvolávají pocit stísněnosti a úzkosti, který je ještě umocněn tím, že v sázce je osud bezbranného dítěte. Rodiče se nemohou shodnout na jeho výchově a především výživě, což vede k paralýze jejich vztahu. Počáteční slovní neshody gradují do otevřeného a čím dál vyhrocenějšího konfliktu, který ve filmovém ztvárnění nabírá až hororové povahy.

Ve znepokojující podívané vás zaujme hlavně čistotou posedlá neurotička Mina, jež svou scestnou úzkostlivostí málem zahubí vlastní dítě. Nepochybně ho miluje, ale díky svému vyšinutému stavu není schopna posoudit, co mu může ublížit. Informace o výživě dítěte získává „z internetu“ a nedůvěřuje lékařským či vědeckým poznatkům. Jde o skvělou hereckou kreaci, za niž si Alba Rohrwacher po právu z Benátek odvezla hlavní hereckou cenu.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy, které musíte vidět, Marshall

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2