11 věcí, které nás štvou na televizorech

4. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Taky při každodenním používání televize máte několik věcí, které vám vadí? To je tak těžké tyto drobnosti udělat jinak nebo pořádně?

Kvalita obrazu a zvuku je pro většinu lidí údajně prioritou. Kdysi si jedna nejmenovaná korejská firma nechala udělat průzkum mezi kupujícími a prý se zjistilo, že nejvíce se rozhodují lidé podle ... vzhledu.

To nám ale nebrání, abychom neudělali náš malý seznam přání a stížností. Většinou to jsou drobnosti, maličkosti, které spíše otravují život. Ale když se s takovou maličkostí potýkáte každý den, tak vás časem již … irituje. Do našeho seznamu jsme zařadili i věci, na které občas kupující v okamžiku, kdy v obchodě vybírá nový placatý zázrak, vůbec nepomyslí. A co vadí vám?

1. Designové podstavce

Tenký, až neviditelný rámeček znamená, že podstavec zůstává jediným místem, kde se designér může vyřádit. A tak máme kříže, oblouky, lišty, desky, různé profily, prosklené podstavce, zkrátka občas máme pocit, že si designér řekl, že čím to bude ujetější, tím to bude lepší.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Na lesklých, ideálně černých plochách je vidět neustále prach, dlouhé zahnuté stojany zabírají moc místa a televizor nejde navíc vůbec pootočit, abyste se dostali ke konektorům, když tam je kříž, tak pod TV nic už neumístíte. Občas máme pocit, že designéři zapomínají na hlavní účel stojanu – prostě má stabilně a pevně stát, nezabírat moc místa, zkrátka stabilně držet a nezavazet.

2. Smart TV prostřední a internet

Chytrý televizor se spoustou funkcí? Že se můžete připojit na internet, prohlédnout si stránky a napsat i poštu? Prohlédnout si facebook? Přehrát si video z youtube? Proč bychom to proboha dělali, když máme vedle počítač, kde je to rychlejší, pohodlnější a plně funkční.

Klepněte pro větší obrázek 

Dokupovat k televizoru kameru za 2 000 Kč, aby fungoval Skype, když kamera v notebooku či tabletu už je zdarma, nebo stojí pár korun? Proboha proč by to člověk měl dělat? Na prohlížení internetu na TV nemáte myš, klávesnici. Ano funguje to, ale často neskutečně pppooooommaaaaalu.

3. Sluchátkový výstup a výstup zvuku

Šetři se fakt už všude. Člověk by nevěřil, že se dá ušetřit na takové banalitě, jako je sluchátkový výstup. Dokonce najdete televizory, kde nenajdete analogový audiovýstup vůbec. A když, tak je maximálně v SCART konektoru, kde potřebujete redukci a kdo ví co ještě.

Klepněte pro větší obrázek 
Pokud máte sluchátkový výstup, a ještě po ruce
na boční straně, můžete si gratulovat

Je zajímavé, že digitální optický výstup najdete skoro vždy. Přestože ho využívá daleko méně lidí, než výstup sluchátkový. A to už nemluvíme, že už dávno zmizel z dostupnější přední, nebo boční části, často je dokonce vzadu směrem dolů, mezi ostatní konektory. Tam se hledá fakt výborně. Děkujeme.

4. USB konektory

Z televizorů se stávají multimediální centra. Můžete připojit pevný disk, na jiný třeba nahrávat, připojíte klávesnici, myš, kameru… To je věcí, že? Ale pokud najdete tři USB výstupy, můžete si gratulovat. Naštěstí se stává dobrým zvykem, že jeden z nich nabízí výstupní proud 1A, takže jeden pevný disk to zvládne. Ale zkuste na jeden HDD nahrávat a druhý s filmy mít připojený. Bez externího napájení se asi neobejdete. A to nemluvím například o připojení kamery, kterou stále častěji výrobci nabízejí. Takže když už výrobci chtějí, abych se televizor stal centrem domácí zábavy, tak prosím – více USB portů s odpovídajícím napájením by neškodilo.

5. Animovaná, nejednotná menu

Občas má našinec pocit, že vše musí být barevné, animované, podbízející se. A přitom by nám stačilo něco jednoduchého, přehledného, fungujícího. Navíc často je menu televizoru jiné, než Smart TV prostředí, vestavěný multimediální přehrávač je také jiný, menu DVB-T tuneru také vypadá občas odlišně.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud výrobce přidá menu úplné + stručné, které ale mají jiné položky, tak už kufrujete úplně. A vrcholem všeho je, když se rozhodne celek vylepšit ještě animacemi, které pouze zdržují, nebo trháním ukazují, jak je procesor v televizoru mizerný a slabý.

6. Nahrávání na USB

Nahrávání TV vysílání na připojený pevný disk – to je parádní funkce. Ale kvůli ochraně autorských práv s pořady, filmy, seriály, zkrátka s tím, co jste si nahráli, nemůžete už nic dělat. A to nemluvím o nutnosti formátovat pevný disk pro tento účel. Opravdu to musí být tak složité a chráněné? Vždyť u DVD/HDD rekordérů to problém není. Tam si nahraný film na DVD klidně vypálíte. Nešlo by s tím něco udělat?

7. Automatické zapínání a vypínání pomocí HDMI

Automatika je skvělá. Zapnete Blu-ray přehrávač, ten vám zapne televizor, pustíte si film a koukáte. Když film skončí, televizor vypnete a ten vám vypne i DVD/Blu-ray. Paráda že? Zkusili jste ale někdy využít Blu-ray připojený k AV přijímači pro poslech CD? Vložíte CD, pustíte hudbu, a on se zapne televizor.

Klepněte pro větší obrázek

Tak TV vypnete a … hudba ztichne. Přehrávač je vypnutý. Takže znovu. Zapnout pustit… musíte do menu, vypnou automatické vypínání, ale pokud toho povypínáte moc, tak se vám ani nepřepne automaticky na vstup. Asi bychom chtěli moc, ale opravdu to jednoduše vyřeší jen samostatný CD přehrávač?

8. Vestavěné multimediální přehrávače – kompatibilita

Sláva. Přece jen se to zlepšuje. Ale je opravdu problém, po několika letech, kdy se v televizorech vestavěné multimediální přehrávače objevují, to udělat pořádně? Aby nebyl problém s titulky, byly čitelné, nebyl problém s videoformáty?

Paradoxem je, že třeba jeden rok to výrobce umí, druhý rok něco přidá, ale to staré už zase nefunguje. A pokud se to nepovede hned na poprvé, tak proč to výrobce neopraví v dalším firmwaru? Občas máme pocit, že se to někomu ve výrobě nechtělo jen pořádně nastavit a otestovat. Takže prosím, pečlivěji. Děkujeme.

9. Nastavení barev – dynamický režim

Každý pes, jiná ves. Asi takový pocit člověk má z obrazových režimů. Každý je nastavený jinak, většina z nich úplně… špatně. Vrcholem je tzv. dynamický režim – přesaturované, jasné, studené barvy, vysoký jas, chybějící detaily a podobné další skvělé „vychytávky“.

Klepněte pro větší obrázek 

Když k tomu přidáme mizernou černou u některých modelů, tak sledování některých obrazových režimů je „za trest“. V obchodech navíc také televizory bývají nastavení jinak, takže rozumné porovnání obrazu televizorů je prakticky nemožné (a to nezmiňuji tzv. prodejní režim). Alespoň ve filmovém režimu se výrobci drží při zemi a snaží se alespoň trochu přiblížit reálnějším, přirozeným barvám. Díky bohu za to.

10. Řazení kanálů a promazávání

Naladit televizor se dá. Ale řazení kanálů už bývá utrpení. Někdy to nejde vůbec, jindy se nedá mazat, jen tzv. skrýt, přesouvání a změna čísla je komplikovaná. Občas se to dá vyřešit tzv. seznamem oblíbených pořadů, ale ani ten není všemocný.

Klepněte pro větší obrázek 

A to nemluvíme o tom, že některé televizory musí být aktivovaný osobní profil, aby vám pořady ukázal tak, jak jste si je pracně uspořádali. Ještě štěstí, že některé televizory už umí zálohovat řazení programů a další vlastnosti na USB flash disk.

11. EPG

Taky zapnete televizor, stisknete EPG tlačítko, abyste se podívali copak dávají, a vidíte, že nic nevidíte? EPG zkrátka nenačte informace, případně je načte jen z aktuálního multiplexu. Takže vám nezbude nic jiného, než poctivě stejně procvakat všechny programy, aby se EPG „naplnilo“ a vy se podívali, co vlastně kde dávají.

Klepněte pro větší obrázek

Navíc každé EPG je jiné. Někdo neukáže náhled programu a slyšíte jen zvuk, občas zvuk neslyšíte. Ano, chápeme, že aby mi televizor automaticky po zapnutí projel a načetl všechny stanice a přitom nechal koukat na jednu aktuální, musí mít zdvojené všechny tunery. Ale to nám nebrání, aby nás to stejně občas neštvalo.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Televize, Televize na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

** Procesory rodiny Raptor Lake přicházejí, zatím jen tři modely ** Nejvyšší model má 24 jader, ale stále hybridní design ** Intel připravuje i limitovanou edici 6GHz čipu

Karel Javůrek
ČipyProcesoryIntel
Programování elektroniky: Autonomní závlahový systém pro redakční kytky. Už žádné chcíplé kaktusy

Programování elektroniky: Autonomní závlahový systém pro redakční kytky. Už žádné chcíplé kaktusy

** Také se vám nechtějí zalévat pokojové kytky? ** Automatický zavlažovač postavíte za pár stovek ** Ten náš bude používat i Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Matný povrch neskutečně pomáhá. Recenze televizoru Samsung The Frame 2022

Matný povrch neskutečně pomáhá. Recenze televizoru Samsung The Frame 2022

** Téměř jedinou viditelnou ale o to větší změnou je matný povrch panelu ** Nové uživatelské prostředí opouští dolní lištu ** Stále se jedná o nejdostupnější televizor s One connect boxem

Tomáš Holčík
SamsungTestyTelevizory
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika