12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

30. června 2012
TWEET SDÍLET
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.

V souvislosti s právě probíhajícím Mistrovstvím Evropy ve fotbale a blížícími se třicátými letními olympijskými hrami v Londýně jsme se rozhodli pro vás připravit letní speciál, věnující se reflexi sportovní tematiky ve filmovém umění. A začínáme pěkně zprudka.

Cesta podceňovaného outsidera k vrcholu

Boxerské filmy nebo lépe a přesněji řečeno dramata z prostředí boxu patří z oblasti sportovních snímků k těm nejlepším a divácky nejvyhledávanějším. Jistě není náhoda, že jejich režie se ujali tvůrci tak zvučných jmen jako je Robert Wise, Martin Scorsese, Michael Mann nebo Clint Eastwood.

Boxerský subžánr jako specifická odnož sportovních filmů je doménou především americké kinematografie a jeho kořeny bychom mohli najít už v v roce 1926. Právě tehdy natočil komik Buster Keaton celovečerní film Frigovy cesty ke kráse a síle, v němž si groteskně pohrál s předstíranou identitou slavného boxera Battling Butlera.

První významné boxerské filmy se začali pak objevovat ve druhé půli čtyřicátých let a už tedy se jim podařilo ustanovit žánrové konvence, které fungují v drobných obměnách vlastně dodnes. Proto, i když se díváme na film současný nebo takřka sedmdesát let starý, vždy v něm nalezneme scény tréninku s boxovacím pytlem nebo nabírání sil zpocených a vyčerpaných soupeřů mezi jednotlivými koly zápasu.

Vyprávěním se vždy táhne ta stejná tematická linie, ukazující vzestup podceňovaného outsidera k jeho kariérnímu a společenskému vrcholu, po němž může mnohdy následovat stejně strmý pád. Boxerský ring se stává prostorem pro realizaci a naplnění jeho (amerického) snu, jemuž jsou často obětovány hodnoty jako přátelství, láska nebo rodinné zázemí. Ale na konci šampion vždy znovu a znovu zvedne hlavu a snaží se v ringu překonat démony, jež ho stravují. Protože tak by tomu mělo být i v životě.

A my budeme moc rádi, když se s námi podělíte o svůj názor, který z boxerských filmů považujete za ten nejlepší a proč. Stejně jako když nám dáte v diskuzi vědět, zda jsme se vám trefili tímto výběrem do vašeho vkusu, případně zda jste mezi zmíněnými tituly objevili ten, který neznáte a hodláte se s ním seznámit.

Tělem a duší (r. Robert Rossen, USA 1947)

Filmový debut amerického divadelníka, scenáristy a režiséra Roberta Rossena (Všichni královi muži, Hazardní hráč), v němž zúročil svou vlastní zkušenost profesionálního boxera.

První zásadní dílo boxerského subžánru, v němž se, tak jako ve většině kvalitních boxerských dramat, na pozadí sportovních utkání vypráví o tématech mnohem důležitějších. V tomto případě o společenském a kariérním vzestupu podceňovaného amatérského boxera Charleyho Davise (John Garfield), který negativně poznamená jeho charakter i chod jeho rodiny. Na přetřes se dostávají i otázky kšeftování se zápasy a další nekalé zákulisní praktiky.

 

Kameraman James Wong Howe při snímání zápasů přišel s inovativní technikou, když k pohybu mezi provazy použil kolečkové brusle a ruční kameru, čímž vtáhl diváka přímo mezi aktéry souboje.

Rossenův film byl oceněn Oscarem za střih a posloužil jako inspirace k Zuřícímu býkovi i k Pulp Fiction. Noirovému ladění podkopává nohy snad jen schematický scénář a povinný happy-end.

Podvod (r. Robert Wise, USA 1949)

Tvůrce sci-fi Den, kdy se zastavila Země nebo muzikálů West Side Story a Za zvuků hudby Robert Wise přišel v roce 1949 se zajímavým narativním experimentem, kdy děj filmu nechal proběhnout během jednoho večera jakoby v reálném čase.

Zavádí nás do prostředí třetiligových zápasů, ovládaných místními bookmakery a podvodníčky, kde sledujeme stárnoucího boxera při zápasu, v němž chce dokázat, že ještě nepatří do starého železa.

 

Pětatřicetiletý Bill „Stoker“ Thompson (Robert Ryan) má za sebou sérii potupných porážek a jeho kariéra je všemi odpískávána. Včetně jeho trenéra a manažera, kteří bez jeho vědomí prodají jeho zápas s o dvanáct let mladším konkurentem. Stokera ale pohled na prázdné místo v hledišti, kde měla sedět jeho krásná manželka Julie (Audrey Totterová), vyburcuje k výkonu, jímž chce jasně dát najevo, že hrdost nelze tak snadno zaprodat. Netuší, že tím riskuje pomstu od místního gangu, sázejícího na duely.

Ve Wiseho boxerském dramatu se noirová zápletka kloubí s romantikou a psychologickým pohledem do duše podceňovaného boxera. Jeho těžištěm je dvacetiminutová zápasová scéna, jež nám poskytne i velmi ironický náhled na typologii diváků v hledišti, lačnících po krvavém střetu.

Šampión (r. Mark Robson, USA 1949)

Zlatým glóbem za kameru a Oscarem za střih se může pyšnit další noirové boxerské drama, v němž exceluje na Oscara za tento film nominovaný Kirk Douglas.

Představuje se jako jeden ze dvojice chudých bratří, kteří cestují stopem nebo jako černí pasažéři za prací. Dravější Midge Kelly (Kirk Douglas), na rozdíl od svého zmrzačeného bratra Connieho (Arthur Kennedy), dostane jednoho dne šanci svůj osud změnit. A rozhodne se této příležitosti pevně chytit.

 

Svůj hněv může uplatnit a přetavit v úspěch v prostředí, jež k tomu svádí. V boxerském ringu. Z pana bezejmenného se přes noc stává někým, kdo má peníze, ovace publika, zájem médií i úspěch u žen. Sláva si u něj vybírá svou daň a on se mění v bezohledného parchanta, odcizeného svým nejbližším.

Režisér Mark Robson vypráví klasický příběh rubu a líce sportovní slávy a filmovou řeč boxerských snímků obohacuje o zpomalený záběr knock-outu.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme ty nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu a HBO.

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy, které musíte vidět


Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Strážci Galaxie budou vyžadovat 150GB volného místa, podívejte se na požadavky

Strážci Galaxie budou vyžadovat 150GB volného místa, podívejte se na požadavky

Noví herní strážci budou pořádně macatým kouskem, který překonává i Flight Simulator.

Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyHardware
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v říjnu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v říjnu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět