12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

30. června 2012
TWEET SDÍLET
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.

Tím hůř, když padnou (r. Mark Robson, USA 1956)

Korupcí ve sportu a vlivem médií se zabývá i další film Marka Robsona, jenž se stal zároveň labutí písní ústředního představitele Humphreyho Bogarta. Ten o rok později podlehl v sedmapadesáti letech rakovině jícnu.

Ve své poslední úloze ztělesňuje vyhaslého stárnoucího novináře Eddieho Willise, který už nějaký pátek nemůže zavadit o práci. Od živoření ho zachrání nabídka bezskrupulózního sportovního manažera Nicka Benka (Rod Steiger), který mu nabídne funkci tiskového mluvčího jeho nového objevu, jihoamerického zápasníka Tora Morena (Mike Lane). Má ta ale jeden háček. Toro je sice obrovský hromotluk, ale o nějaké technice nebo umu v jeho případě nelze moc mluvit.

 

Ukáže se, že všechny zápasy s ním jsou podplaceny a že Eddie je Nickem najat jen proto, aby mu pomohl vytvořit okolo Morena marketingovou kampaň, která funguje na podobných principech jako prodej zboží, jež kvůli jeho kvalitě nikdo nechce. Podaří se, Toro vyhrává a jde nahoru, ale Eddie musí slevovat hodně ze svých zásad férového sportovního sloupkaře. Jak moc, o tom hodně vypovídá výmluvně smutný pohled očí jeho manželky (Jan Sterlingová). Co se ale stane v momentě, kdy se soupeř, který je obhájcem titulu v těžké váze, podplatit nenechá?

Mrazivý příběh o mediální výrobě rychlokvašných hvězd bez talentu, ztrátě hrdosti i o tom, jak těžko se vyskakuje z rozjetého korupčního vlaku, je vzhledem k situaci v naší společnosti a sportovním byznysu stále aktuální.

Na Bogartovi je sice vidět fyzická únava a jeho zesláblý hlas musel být předabován profesionálním imitátorem, ale i tak podává spolu s Rodem Steigerem strhující výkon, kterým stvrzuje, proč je dodnes tak uctívaným hercem.

Někdo tam nahoře mě má rád (r. Robert Wise, USA 1956)

Robert Wise a boxerský film podruhé. Jen místo jedné noci sledujeme mnohem rozsáhlejší časový úsek. Režisér se totiž nechal ve svém životopisném snímku inspirovat osudem boxera Thomase Rocco Barbelly a jeho biografickou knížkou, jež dala i filmu název.

Provádí nás životem zoufalého a problémového mladíka, který si po letech strávených rvačkami, ve vězení nebo na ulici, kde si k živobytí dopomáhá krádežemi, uvědomí, že má neobyčejný sportovní talent. A že jako amatér dokáže položit v ringu na záda trénované profesionály.

Tím započne odyssea cesty na vrchol chudého kluka z ulice, která oproti obdobným žánrovým námětům opisuje už jen křivku vzhůru bez škobrtnutí nebo sešupů dolů. Rocky Graziano, jak si mladík začíná říkat, transformuje nenávist, jež ho pohání, v něco pozitivního, co ho přivede až k titulu mistra ve střední váze. S tím souvisí i jeho proměna osobní. Z frajírka se postupně stává milující a starostlivý manžel, který měl velké štěstí, že narazil na ženu, jakou je Norma (Pier Angeliová).

 

Původně měl Rockyho hrát James Dean, který se ale zabil při autonehodě. Paul Newman ho zastoupil a ve svých jednatřiceti letech na sebe poprvé výrazněji upozornil filmový svět. Od své předlohy okoukal charakteristické pohyby, výrazivo i jeho osobnost a boxera ztvárnil takovým způsobem, že máte pocit, jakoby nehrál cizího člověka, o němž si něco nastudoval ve scénáři, ale sebe sama.

Rocky (r. John G. Avildsen, USA 1976)

Jeden z nejznámějších boxerských filmů, který položil základ úspěšné sérii, jež se rozrostla o dalších pět pokračování. Životní role Sylvestera Stalloneho a první film z prostředí boxu, který si odnesl Oscara za nejlepší film. Vedle toho získal i zlaté sošky za režii a střih.

Americký sen se v něm plní nejen bezelstnému italoamerickému mudrlantovi Rockymu, ale i jeho představiteli. Sylvester Stallone byl v té době nepříliš známý herec, čekající podobně jako jeho hrdina na svou šanci. Při psaní scénáře vycházel ze skutečného příběhu střetu profesionálního boxera Muhammada Aliho a amatéra Chucka Wepnera, který jako nováček v ringu oproti všem předpokladům dokázal svému věhlasnému soupeři vzdorovat patnáct kol.

 

Nováčkem je v příběhu i fiktivní třicetiletý boxer Rocky Balboa, který pracuje jako vymahač dluhů pro místní lichváře. Boxuje v pokoutních zápasech a dvoří se svým neopakovatelným způsobem plaché prodavačce Adrian. V době, kdy ho jeho bývalý trenér vyhazuje z tělocvičny, se ve Filadelfii chystá boj o titul mistra světa v těžké váze. A obhájce titulu Apollo Creed, jemuž se zranil vyzyvatel, vyhlašuje, že bude boxovat s kterýmkoliv místním boxerem. Neboť Amerika je přeci země neomezených možností, v níž má šanci uspět každý.

Apollo si vybírá právě Rockyho, neboť se mu líbí jeho přezdívka Italský hřebec. Reportéři nedávají podceňovanému outsiderovi příliš šancí a zápas berou jako pouhou exhibiční formalitu. Rocky ale pod vedením trenéra Mickeyho podstupuje tvrdý trénink, mlátí do zmrzlého masa, běhá do schodů ve Philadelphii, zní k tomu ta skvělá melodie Billa Contiho Gonna Fly Now a vy už víte, že zápas bude mnohem vyrovnanější, než se čekalo i to, kdo z něho vzejde jako vítěz.

První Rocky byl ještě takový skromný, upřímný a pro mnohé inspirující projekt, který tvůrcům prostě vyšel. Původně spíše komorní série do sebe pak v půli osmdesátých let se čtverkou s ruským bijcem Ivanem Dragem absorbovala rysy velké podívané, reflektující úroveň studenoválečnických vztahů dvou politicky bipolárních mocností, aby se v dosud závěrečném dílu z roku 2006 zas vrátila ke svým kořenům. Tady už se moudře účtuje se životem a vy Slyovi nostalgicky odpouštíte klišovitost všech těch jeho zjednodušujících poselství.

Možná i proto, že jeho fiktivní alter-ego Rocky si vydobyl takovou pozici, že byl za poněkud kuriózních okolností uveden spolu s Mikem Tysonem a Juliem Césarem Chávezem do Mezinárodní boxerské síně slávy, ačkoliv jde o postavu smyšlenou. Má snad někdo pocit, že by tam nepatřil?

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Luc Besson svou upgradovanou Brutální Nikitu pro 21. století zaplétá do sítě špionážních intrik soupeřících tajných služeb, v jejichž prostředí se bude snažit obhájit svou svobodu.

8 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

22 Daniel Březina