12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

30. června 2012
TWEET SDÍLET
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.

Zuřící býk (r. Martin Scorsese, USA 1980)

Spolu s Taxikářem druhý mistrovský kousek Martina Scorseseho z osmdesátých let a dle mě nejlepší boxerský film vůbec. Nebo lépe by bylo říci nejlepší film o boxerovi. Zde nejde ani tak o cestu za naplněním amerického snu, ale o souboj jedince se sebou samým.

Na šampiona v boxu nahlížíme prizmatem démonů, jimiž je sužován. Ať už jde o jeho vznětlivou, majetnickou a násilnickou povahu, žárlivost nebo problematický vztah k rodinným příslušníkům. Díky nim ztratil jak svou milovanou ženu Vickie (Cathy Moriartyová), tak svého jediného spojence a přítele, bratra Joeyho (Joe Pesci). Neboť svou zuřivost si vybíjel na těch, které nejvíc miloval a naopak vykoupení ze svých hříchů hledal v ranách utržených v ringu. Po skončení kariéry vedl bar, ale známost s nezletilou dívčinou ho přivedla do vězení. Po propuštění se živil jako bavič v nočních klubech.

 

Dvěma Oscary (nejlepší herec v hlavní roli, střih) oceněný snímek sleduje vzestup a pád boxera střední váhy Jakea La Motty, jenž proslul v ringu svou výdrží a odolností vůči úderům soupeřů. Jeho agresivní styl boje a výbušný temperament mu vynesl přezdívku Zuřící býk.

A animální zuřivost, zaťatost a obtížnou zvladatelnost svých pudů a vášní přenesl do svého výkonu i představitel titulní role Robert De Niro, který skrze postavu Jakea názorně demonstruje, jak vypadá Stanislavského metoda převtělování v praxi. Kvůli tomuto černobílému klenotu světové kinematografie přibral 20 kg na váze, aby věrohodně ztvárnil boxera na odpočinku. Hrdina prochází během vyprávění psychickou a fyzickou proměnou, která ústí do jeho pozvolné sebedestrukce.

Samotný La Motta, podle jehož biografie byl film natočen, po jeho zhlédnutí prohlásil, že až teď pochopil, jak hroznou osobou vlastně byl. Natáčení byl přítomen a zúčastnil se i oscarového předávání cen.

De Niro pro roli podstoupil náročný trénink, který zužitkoval ve skvěle vystavěných boxerských scénách ve filmu. Jejich natočení zabralo kvůli pečlivé choreografii šest týdnů a Scorsese namísto metody více kamer uplatňoval princip přirozeného pohybu jedné kamery, která měla zastupovat funkci třetího zápasníka v ringu.

Martinu Scorsesemu se tímto filmem podařilo překonat osobní krizi, kdy chtěl skončit s filmováním a vytvořil nezapomenutelný portrét člověka, pohlceného vztekem a nenávistí vůči všemu a všem, včetně sebe sama. Kolik do této terapie vložil ze svých zkušeností, ví nejlépe on sám.

Hurikán v ringu (r. Norman Jewison, USA 1999)

Soudní drama o boxerovi, který byl nespravedlivě obžalován z trojnásobné vraždy, vychází z životního příběhu amerického boxera střední váhy Rubbina Cartera, přezdívaného Hurikán. Jeho profesionální dráha se realizovala v letech 1961 - 1966.

Sny o mistrovském titulu byly ale rozmetány ve chvíli, kdy byl zatčen a obviněn z trojnásobné vraždy. V kufru jeho auta se totiž našly vražedné zbraně z potyčky v baru. Díky nenávistnému policistovi a zastrašeným a zmanipulovaným svědkům byl i odsouzen. I přes protesty a podporu významných osobností jako je Bob Dylan nebo Muhammad Ali byly jeho odvolání neúspěšné a on strávil ve vězení 22 let.

 

Ve vězení napíše biografickou knihu s příznačným názvem Šestnácté kolo, která se dostane po dvaceti letech do rukou mladičkého černocha, pocházejícího ze stejně nuzných podmínek jako on. Ten dokáže společně se svými kanadskými pěstouny neuvěřitelné. Navštíví Hurikána ve vězení, začnou bojovat o jeho očištění a nakonec mu vrátí svobodu.

Film je především hereckým koncertem Denzela Washingtona, který byl za svůj výkon nominován na Oscara a získal prestižní Zlatý glóbus. Režisér filmu Norman Jewison (V žáru noci, Jesus Christ Superstar) se pohybuje ve vyprávění mezi mnoha časovými rovinami a prostřednictvím dodnes nejednoznačného případu se zamýšlí nad povahou někdy slepé spravedlnosti.

Ali (r. Michael Mann, USA 2001)

Kontroverzní postava ikony světového boxu Muhammada Aliho se stala předmětem nejen mnoha dokumentů, z nichž ten nejzajímavější bude určitě oscarový dokument z roku 1996, nazvaný v češtině Muhammad Ali: Na vrcholu, ale i celovečerního filmu režiséra Michaela Manna.

Režisér Posledního Mohykána, Nelítostného souboje nebo Miami Vice vytvořil životopisné drama, komplexně mapující cestu Cassia Claye k prvním úspěchům. Vyprávění vrcholí v roce 1974, kdy v Zairu proběhl zápas označovaný jako The Rumble in the Jungle (Rachot v džungli). Ali tehdy porazil George Foremana a stal se znovu držitelem titulu mistra světa v kategorii těžká váha. O toto prvenství ho tři roky předtím připravil v „Zápasu století“ v Madison Square Garden Joe Frazier.

 

Slavného boxera si zahrál na Oscara nominovaný Will Smith, kterému se podařilo dobře zachytit i křehčí nuance myšlení a chování osoby, jež mu posloužila jako předloha. Její náboženské a citové zmatky, touhu po respektu nebo třeba její snahu otevírat diskusi o rasové diskriminaci v USA.

Předností snímku jsou nestatickou, roztřesenou digitální kamerou zabírané pěstní souboje a výběr dobového soundtracku, naopak škodí mu trochu až příliš natahovaná délka a s tím související pomalé tempo vyprávění.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

16 Jaromír Puk

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk