12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

30. června 2012
TWEET SDÍLET
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.

Million Dollar Baby (r. Clint Eastwood, USA 2004)

Čtyři Oscary za nejlepší film, režii a herecký výkon v hlavní ženské a vedlejší mužské roli si odnesl Clint Eastwood za citlivé drama o ženském boxu a problému eutanazie. To nás provede tréninkovou dřinou i zápasy, aby nám v závěru uštědřilo emocionální knock-out.

Před tímto minimalistickým snímkem se musel při předávání zlatých sošek sklonit i Scorseseho perfekcionistický, ale trochu chladně odměřený Letec. A po právu. Eastwoodovi se podařilo vytvořit silné drama, stojící na aktuálně rezonujícím tématu, jasně vyprofilovaných charakterech a přesvědčivých hereckých výkonech, z nichž každý z ústřední trojice představuje to pověstné kolečko, bez něhož by ty zbývající dvě nemohly tak hladce fungovat. Když si k tomu připočtete melancholický soundtrack a kamerovou hru s kontrastem bílé a černé, máte před sebou příklad filmu, kde zdánlivě jednoduchá forma skvěle slouží výsledku.

 

A jeho příběh? Do tělocvičny trenéra boxu Frankieho Dunna (Clint Eastwood) přichází Maggie Fitzgeraldová (Hilary Swanková). Mladá servírka, jejímž snem od dětství je stát se profesionálem v ženském boxu. Frankie ji ale odmítá trénovat. Maggie nachází zastání u Eddieho „Scrap-Iron“ Duprise (Morgan Freeman), bývalého boxera a uklízeče v tělocvičně. Svou houževnatostí si nakonec získá i Frankieho, který svolí k její přípravě. Ta vyvrcholí po mnoha a mnoha zápasech na mistrovství světa, kde ale Maggie utrpí po zákeřném úderu zezadu zranění páteře…

Hilary Swanková kvůli této roli podstoupila náročný trénink pod vedením světové šampiónky v boxu a kick boxu Lucie Rijkerové, jež si posléze ve filmu zahrála roli soupeřky Billie. Pro získání svalové hmoty podstoupila též intenzivní vzpěračský trénink, při němž nabrala 10 kg. Výsledkem jejího úsilí byla nejen oscarová soška, ale i zvýšení zájmu v USA a jinde ve světě o ženské zápasy, které bývají jinak obecně odmítány jak širokou veřejností, tak i mnohými fanoušky boxu.

Těžká váha (r. Ron Howard, USA 2005)

Na pozadí Velké hospodářské krize třicátých let minulého století se odehrává životopisný příběh boxera v těžké váze Jamese J. Braddocka (Russell Crowe). Ten musí, stejně jako celá země, stižená patnáctimilionovou nezaměstnaností, znovu vstát ze země a vyhrát svůj zápas, který mu pomůže zachránit rodinu od existenčních potíží. Nasazuje proto boxerské rukavice, překonává své zranění a vrací se do ringu.

A z obyčejného člověka, který měl problém najít práci, se stává takřka mytickým, neporazitelným hrdinou a zároveň symbolem nadějí a snů lidí, sužovaných vleklou krizí. Jeho představitel musel pro věrohodné ztvárnění této sociální pohádky o milujícím drsňákovi s velkým srdcem oproti kolegovi De Nirovi naopak na váze 20 kg ubrat.

 

Ron Howard, který si za svůj předchozí projekt s Russellem Crowem Čistá duše odnesl čtyři Oscary, vytvořil další, podle akademických měřítek a požadavků nalinkovaný film, za nějž chtěl opět poděkovat při předávání cen Bohu a mamince. Jen tentokrát neuspěl a ani diváci se do kin moc nehrnuli.

Možná proto, že cukrkandlový melodram zde vítězí nad opravdovými emocemi. Patosem, sentimentem a patriotismem jako prostředky, jak zapůsobit na diváka s příběhem, v němž hrdina z lidu v čase ekonomické deprese hledá svou druhou šanci, se zde nešetří. Naštěstí v této formálně vytříbené (kostýmy, kamerové filtry, zachycení dobové atmosféry, hudba Thomase Newmana), rodinné a značně předvídatelné podívané nechybí dobré herecké výkony (Paul Giamatti, Renée Zellwegerová, Crowe) a závěrečný půlhodinový souboj s šampionem v těžké váze Maxem Baerem (Craig Bierko), který ukáže, jaké to je bojovat skutečně o život.

Fighter (r. David O. Russell, USA 2010)

Dva herecké Oscary pro Christiana Balea a Melissu Leoovou z celkových sedmi nominací zdobí toto drama o cestě boxerského šampiona v lehké váze Mickyho Warda (Mark Wahlberg) k vrcholu. Nejdřív ale musí překonat omezení, dané jeho rodinným a sociálním zázemím a smýt ze sebe crackově-peroxidový odér, linoucí se z domácího kruhu těch nejbližších.

Micky pracuje v otcově firmě jako pokrývač chodníků a nechá se v boxu trénovat starším bratrem Dickym Eklundem (Christian Bale). Ten kdysi poslal k zemi samotného Sugar Ray Leonarda a od té doby si v dělnické čtvrti massachusettského Lowellu užívá chimérického postavení po zádech poplácávané legendy z předměstí. Závislost na cracku ho činí nevyzpytatelným a nespolehlivým, což je ale jeho matkou (Melisa Leoová) jako hlavou rodiny neustále přehlíženo.

 

Naopak dobrácký a trochu zakřiknutý Micky je rodinou využíván jako snadný zdroj příjmů, plynoucí z exhibičních zápasů, jichž se účastní. Až seznámení se zběhlou vysokoškolačkou a servírkou Charlene (Amy Adamsová) mu pomůže vymanit se z rodinného sevření jeho samozvaného manažerského týmu. Tomuto osamostatňujícímu se procesu napomůže i uvěznění jeho bratra Dickyho, který po potyčce s policií skončí v nápravném ústavu.

Micky se svěřuje do rukou profesionálů a nastupuje svou cestu boxerského šampiona, na níž mu bude z vězení ještě hodně nápomocen jeho bratr. Přijímá jím navrženou strategii zápolení, spočívající v tom, že do sebe nechá své zpravidla silnější a věhlasnější soupeře bušit tak dlouho, až otupí jejich ostražitost. V momentě, kdy přestanou dávat pozor, je pak pošle jedním úderem na životně důležitý orgán k zemi.

Režisér David O. Russell (Tři králové) opět spíše než na klasický boxerský snímek o vzestupu outsidera z předměstí, který se vlastní pílí vypracoval až k triumfálnímu vítězství, sází na univerzálnější výpověď o mezilidských vztazích, poznamenaných až příliš svírající rodičovskou láskou. Spojuje prvky životopisného, rodinného a sociálního dramatu s fungující love story z povzdálí pomrkává na oscarový úspěch Rockyho z roku 1976. A ukazuje, že osamostatnění může být také jednou z cest k naplnění amerického snu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

104 Jaromír Puk