12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

30. června 2012
TWEET SDÍLET
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.

Million Dollar Baby (r. Clint Eastwood, USA 2004)

Čtyři Oscary za nejlepší film, režii a herecký výkon v hlavní ženské a vedlejší mužské roli si odnesl Clint Eastwood za citlivé drama o ženském boxu a problému eutanazie. To nás provede tréninkovou dřinou i zápasy, aby nám v závěru uštědřilo emocionální knock-out.

Před tímto minimalistickým snímkem se musel při předávání zlatých sošek sklonit i Scorseseho perfekcionistický, ale trochu chladně odměřený Letec. A po právu. Eastwoodovi se podařilo vytvořit silné drama, stojící na aktuálně rezonujícím tématu, jasně vyprofilovaných charakterech a přesvědčivých hereckých výkonech, z nichž každý z ústřední trojice představuje to pověstné kolečko, bez něhož by ty zbývající dvě nemohly tak hladce fungovat. Když si k tomu připočtete melancholický soundtrack a kamerovou hru s kontrastem bílé a černé, máte před sebou příklad filmu, kde zdánlivě jednoduchá forma skvěle slouží výsledku.

 

A jeho příběh? Do tělocvičny trenéra boxu Frankieho Dunna (Clint Eastwood) přichází Maggie Fitzgeraldová (Hilary Swanková). Mladá servírka, jejímž snem od dětství je stát se profesionálem v ženském boxu. Frankie ji ale odmítá trénovat. Maggie nachází zastání u Eddieho „Scrap-Iron“ Duprise (Morgan Freeman), bývalého boxera a uklízeče v tělocvičně. Svou houževnatostí si nakonec získá i Frankieho, který svolí k její přípravě. Ta vyvrcholí po mnoha a mnoha zápasech na mistrovství světa, kde ale Maggie utrpí po zákeřném úderu zezadu zranění páteře…

Hilary Swanková kvůli této roli podstoupila náročný trénink pod vedením světové šampiónky v boxu a kick boxu Lucie Rijkerové, jež si posléze ve filmu zahrála roli soupeřky Billie. Pro získání svalové hmoty podstoupila též intenzivní vzpěračský trénink, při němž nabrala 10 kg. Výsledkem jejího úsilí byla nejen oscarová soška, ale i zvýšení zájmu v USA a jinde ve světě o ženské zápasy, které bývají jinak obecně odmítány jak širokou veřejností, tak i mnohými fanoušky boxu.

Těžká váha (r. Ron Howard, USA 2005)

Na pozadí Velké hospodářské krize třicátých let minulého století se odehrává životopisný příběh boxera v těžké váze Jamese J. Braddocka (Russell Crowe). Ten musí, stejně jako celá země, stižená patnáctimilionovou nezaměstnaností, znovu vstát ze země a vyhrát svůj zápas, který mu pomůže zachránit rodinu od existenčních potíží. Nasazuje proto boxerské rukavice, překonává své zranění a vrací se do ringu.

A z obyčejného člověka, který měl problém najít práci, se stává takřka mytickým, neporazitelným hrdinou a zároveň symbolem nadějí a snů lidí, sužovaných vleklou krizí. Jeho představitel musel pro věrohodné ztvárnění této sociální pohádky o milujícím drsňákovi s velkým srdcem oproti kolegovi De Nirovi naopak na váze 20 kg ubrat.

 

Ron Howard, který si za svůj předchozí projekt s Russellem Crowem Čistá duše odnesl čtyři Oscary, vytvořil další, podle akademických měřítek a požadavků nalinkovaný film, za nějž chtěl opět poděkovat při předávání cen Bohu a mamince. Jen tentokrát neuspěl a ani diváci se do kin moc nehrnuli.

Možná proto, že cukrkandlový melodram zde vítězí nad opravdovými emocemi. Patosem, sentimentem a patriotismem jako prostředky, jak zapůsobit na diváka s příběhem, v němž hrdina z lidu v čase ekonomické deprese hledá svou druhou šanci, se zde nešetří. Naštěstí v této formálně vytříbené (kostýmy, kamerové filtry, zachycení dobové atmosféry, hudba Thomase Newmana), rodinné a značně předvídatelné podívané nechybí dobré herecké výkony (Paul Giamatti, Renée Zellwegerová, Crowe) a závěrečný půlhodinový souboj s šampionem v těžké váze Maxem Baerem (Craig Bierko), který ukáže, jaké to je bojovat skutečně o život.

Fighter (r. David O. Russell, USA 2010)

Dva herecké Oscary pro Christiana Balea a Melissu Leoovou z celkových sedmi nominací zdobí toto drama o cestě boxerského šampiona v lehké váze Mickyho Warda (Mark Wahlberg) k vrcholu. Nejdřív ale musí překonat omezení, dané jeho rodinným a sociálním zázemím a smýt ze sebe crackově-peroxidový odér, linoucí se z domácího kruhu těch nejbližších.

Micky pracuje v otcově firmě jako pokrývač chodníků a nechá se v boxu trénovat starším bratrem Dickym Eklundem (Christian Bale). Ten kdysi poslal k zemi samotného Sugar Ray Leonarda a od té doby si v dělnické čtvrti massachusettského Lowellu užívá chimérického postavení po zádech poplácávané legendy z předměstí. Závislost na cracku ho činí nevyzpytatelným a nespolehlivým, což je ale jeho matkou (Melisa Leoová) jako hlavou rodiny neustále přehlíženo.

 

Naopak dobrácký a trochu zakřiknutý Micky je rodinou využíván jako snadný zdroj příjmů, plynoucí z exhibičních zápasů, jichž se účastní. Až seznámení se zběhlou vysokoškolačkou a servírkou Charlene (Amy Adamsová) mu pomůže vymanit se z rodinného sevření jeho samozvaného manažerského týmu. Tomuto osamostatňujícímu se procesu napomůže i uvěznění jeho bratra Dickyho, který po potyčce s policií skončí v nápravném ústavu.

Micky se svěřuje do rukou profesionálů a nastupuje svou cestu boxerského šampiona, na níž mu bude z vězení ještě hodně nápomocen jeho bratr. Přijímá jím navrženou strategii zápolení, spočívající v tom, že do sebe nechá své zpravidla silnější a věhlasnější soupeře bušit tak dlouho, až otupí jejich ostražitost. V momentě, kdy přestanou dávat pozor, je pak pošle jedním úderem na životně důležitý orgán k zemi.

Režisér David O. Russell (Tři králové) opět spíše než na klasický boxerský snímek o vzestupu outsidera z předměstí, který se vlastní pílí vypracoval až k triumfálnímu vítězství, sází na univerzálnější výpověď o mezilidských vztazích, poznamenaných až příliš svírající rodičovskou láskou. Spojuje prvky životopisného, rodinného a sociálního dramatu s fungující love story z povzdálí pomrkává na oscarový úspěch Rockyho z roku 1976. A ukazuje, že osamostatnění může být také jednou z cest k naplnění amerického snu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz