12× nejočekávanější akční filmy, thrillery, kriminální a monster movie v roce 2018

12× nejočekávanější akční filmy, thrillery, kriminální a monster movie v roce 2018

Přání smrti, Tomb Raider, Mission: Impossible 6, Rudá volavka, Sicario 2: Soldado, Debbie a její parťačky, Jurský svět: Zánik říše. Pokračování zavedených sérií, remaky i novinky, které nás letos čekají v kinech.

V prvním filmovém výhledu na rok 2018 jsme si zkusili tipnout, které snímky by se letos mohly stát komerčními taháky v žánrových vodách, zmíněných v názvu speciálu. Jejich seznam by pochopitelně mohl být větší a obsáhlejší, ale u hodně z nich zatím nebyl zveřejněn ani trailer, ani synopse, tedy nic z čeho bychom odhadli, jaké mohou být. I zde u dvou filmů trailer chybí, ale kvůli jejich divácké atraktivitě jsme je sem zařadili a alespoň vám přiblížili to, co o nich zatím víme. 

Akční filmy


Cizinec ve vlaku

r. Jaume Collet-Serra, USA, 2018

Michael McCauley (Liam Neeson) žije spokojeně nudný rodinný život bez jakýchkoliv výkyvů. Prodává pojištění, s rodinou žije za městem, a do práce a zpátky dojíždí pravidelným vlakem. Každý den, už deset let, co odešel od policie.

Tak je tomu i dne, u něhož nic nenasvědčuje tomu, že tahle cesta bude úplně jiná a že si Michael během ní sáhne na dno fyzických i psychických sil. Po chvilce jízdy si k němu přisedne atraktivní žena Joanna (Vera Farmiga) a položí mu jednoduchou, byť trochu znepokojující otázku: “Co jste za člověka?”

Pod vlivem jejího osobního kouzla i obálky se 100 000 dolary se Michael nechá vtáhnout do zvláštní a smrtící hry. Musí ve vlaku najít někoho, kdo tam nepatří. Když neuspěje, přijde o rodinu, pokud uspěje, dostane odměnu. Odmítnutí se nebere jako odpověď.

Vlak uhání, tajemný vládce hry sleduje každý jeho krok a vzdálenost do cílové stanice se krátí. Než zastaví, šílená situace ve vlaku se promění v horečnaté pátrání, rvačky a střelbu. Je to hra nebo promyšlený zločin? Kdo je tajemný cizinec ve vlaku a proč ho má najít?

Michael si uvědomuje, že se mu před očima odvíjí smrtící plán a on je zapletený do kriminálního spiknutí. Takového, které ohrožuje život jeho i všech ostatních pasažérů. Pátrání po totožnosti neznámého pasažéra v uhánějícím vlaku námětem trochu připomíná Vraždu v Orient Expresu od Agathy Christie.

Potemnělá a tísnivá atmosféra příměstského osobáku ale není tak honosná, jako luxus Orient Expressu. Geniální detektiv v nablýskaném rychlíku většinou vede noblesní a konverzační vyšetřování, na to ale nemá Liam Neeson čas. Pravidelná a úplně běžná cesta vlakem z práce domů se zničehonic promění v pulsující a napínavý závod o život. Vlak se blíží do cíle, mrtvoly přibývají a hlavní vyšetřovací metodou ve zběsilém tempu se stává pokus-omyl, pěsti a pistole.

V hlavní roli pojišťovacího agenta a bývalého policisty Michaela se představí Liam Neeson. Režisérem filmu je španělský tvůrce Jaume Collet-Serra, který už s Neesonem natočil trojici akčních thrillerů Neznámý, Non-Stop a Noční běžec.

V tom čtvrtém rozehrávají zvrácenou hru na palubě vlaku, která využívá limity uzavřeného prostředí k vyprávění, jež připomíná kombinaci Hitchcocka, Nebezpečné rychlosti, Fincherovy Hry a režisérových předchozích počinů.

Pokračování 2 / 12

Den of Thieves

r. Christian Gudegast, USA, 2018

Nick Flanagan (Gerard Butler), řečený Velký Nick, pracuje u speciálního útvaru losangeleské policie L.A.P.D. Jde o prohnilého poldu, který v rámci plnění svých povinností často překračuje meze, dané jeho pravomocemi. To se ukazuje i nyní při pátrání po gangu bankovních lupičů, kteří chtějí provést útok na federální rezervní banku v Los Angeles.

V čele gangu stojí Merrimen (Pablo Schreiber), dalšími členy jsou postavy, jež ztvárňuje 50 Cent nebo O'Shea Jackson Jr. Šerifská jednotka má tomuto zdánlivě neproveditelnému útoku zabránit, ale ukazuje se, že hranice mezi padouchy a ochránci zákona je velmi tenká a často propojená osobními vazbami, takže nakonec může dojít k jejich společné synergii.

Film je režijní a producentskou prvotinou Christiana Gudegasta, který předtím napsal scénář k Butlerovu Pádu Londýna nebo k Osamělému mstiteli s Vinem Dieselem.

Pokračování 3 / 12

Přání smrti

r. Eli Roth, USA, 2018

Film Přání smrti z roku 1974 o architektu Paulu Kerseym, který se rozhodne po vraždě manželky a znásilnění dcery partou chuligánů vzít zákon do vlastních rukou, zná asi každý z vás. Představitel hlavní role Charles Bronson si tuto úlohu zopakoval ještě v dalších čtyřech filmech, natočených v průběhu let 1982 - 1994.

Film nastoluje složitou otázku, jak se coby občan zachovat tváří v tvář zbytečnému a nepochopitelnému násilí, a dává na ni značně zjednodušující a morálně těžko přijatelnou odpověď. V tomto ohledu však nebyl počátkem 70. let, kdy v centrech amerických velkoměst vrcholila vlna zločinnosti, zdaleka sám. Stačí vzpomenout sérii filmů s Clintem Eastwoodem coby drsným Harrym či Gena Hackmana v dalším slavném snímku Francouzská spojka.

Nyní nastal čas na remake, v němž se role samozvaného mstitele, který má pocit, že policie moc nekoná a tak se on noc co noc vydává do ulic vykonávat spravedlnost, ujal Bruce Willis. Akční hvězda osmdesátých a devadesátých let, která ztvárňuje úlohu nikoliv architekta, ale doktora, chirurga Paula Kerseyho. Při ozbrojeném loupežném přepadení jeho domu přijde o manželku (Elisabeth Shue), jeho dcera Jordan (Camila Morrone) útok přežije.

Chicago, kde se děj odehrává, je město zločinnosti, jíž policie neumí účinně čelit. Původně laskavý chirurg ano, což nezůstane bez pozornosti médií, které si kladou otázku, zda jde o anděla strážného nebo anděla smrti, který bere spravedlnost do svých rukou.

Převážně hororový režisér Eli Roth (Hostel I, II, Nebezpečné pokušení) podává známou látkou v mnohem uvolněnějším stylu, než jsme byli u originálu zvyklí. Bruce Willis při své pomstě vtipkuje a vyrovná se tak s tím, že se stává mediální hvězdou. Tak uvidíme, jak se toto pojetí s původně mnohem temnějším základem předlohy od Briana Garfielda snese.

Pokračování 4 / 12

Tomb Raider

r. Roar Uthaug, USA, 2018

Světoznámá videoherní série Tomb Rider o neohrožené archeoložce Laře Croft dala světu dva filmy s Angelinou Jolie v hlavní roli. Hra zažila v roce 2013 restart a stejně tak nyní i filmová série na její motivy. Laru Croft v nejnovějším prequelovém zpracování jejích příběhů, jež časově předcházejí těm původním, ztvárňuje devětadvacetiletá švédská herečka Alicia Vikander, známá z filmů Ex Machina nebo Dánská dívka.

Děj vychází z počítačové hry z roku 2013 a odehrává se sedm let poté, co zmizel Lařin otec, lord Richard Croft (Dominic West). Jednadvacetiletá Lara (Alicia Vikander) odmítla převzít pozici dědice globálního obchodního impéria a místo toho pracuje jako cyklo kurýr v Londýně a navštěvuje vysokou školu.

Touha zjistit pravdu o zmizení jejího otce ji ale nakonec přivede k tomu, že opustí svou komfortní zónu a vydá se hledat legendární hrobku, zvanou Matka smrti, o níž se zmiňuje její otec na videu, které po sobě zanechal. Tato hrobka by se měla nacházet na ostrově poblíž Japonska, uprostřed Ďáblova moře, tedy na posledním známém místě, kde byl její otec spatřen.

Její dobrodružná cesta se po ztroskotání lodi na moři mění na tomto ostrově v boj o život, kdy Lara proti přesile nepřátel musí využít nejen svou bystrou mysl, důvtip, tvrdohlavost a silného ducha, ale musí se také naučit překračovat své limity. Jestli přežije tohle riskantní dobrodružství, zaslouží se nazývat Tomb Raider.

Pokračování 5 / 12

Skyscraper

r. Rawson Marshall Thurber, USA, 2018

Will Ford (Dwayne Johnson) je bývalý šéf týmu FBI na záchranu rukojmích a válečný veterán, který se nyní specializuje na bezpečnost mrakodrapů. Během zakázky v Číně je najednou nejvyšší a nejbezpečnější budova světa, kterou měl na starosti, v plamenech a on je falešně označen za viníka tohoto požáru. Stává se z něj uprchlík, který musí zjistit, jak k požáru došlo, najít skutečné viníky, očistit své jméno a zachránit svoji rodinu, která je uvězněná v mrakodrapu v patrech nad plameny.

Akční dobrodružný thriller, zasazený do výškové čínské budovy, natočil dvaačtyřicetiletý americký režisér Rawson Marshall Thurber, který má na svém kontě zdařilé komedie Vybíjená a Millerovi na tripu a o něco méně povedenou Centrální inteligenci, v níž se potkal právě s The Rockem.

Výsledek jejich další spolupráce je označován za mix Skleněného pekla ze sedmdesátých let a Smrtonosné pasti z osmdesátek a devadesátek. Do hlavní ženské role je obsazena Neve Campbell, známá ze série Vřískot. Trailer ani synopse zatím nejsou k dispozici, takže těžko více odhadovat.

Pokračování 6 / 12

Mission: Impossible 6

r. Christopher McQuarrie, USA, 2018

V loňském roce se v kinech objevily dva filmy s Tomem Cruisem. Dobrodružný horor Mumie, za pomocí něhož studio Universal rozjelo své universum s monstry, a biografická komedie Barry Seal: Nebeský gauner. Zdařilejší byl ten druhý počin, první měl vyšší výdělky, při ale zase větších nákladech.

Komerční jistota, která jde ruku v roce s kvalitou, je pro Cruise už léta akční špionážní série Mission: Impossible. Pětku s podtitulem Národ grázlů režíroval Christopher McQuarrie, jenž napsal i scénáře k ValkýřeNa hraně zítřka, Mumii a režíroval první dobrodružství Jacka Reachera Poslední výstřel.

Tom Cruise rád spolupracuje s tvůrci, k nimž má důvěru, takže není divu, že i šestka Mission: Impossible je z dílny Christophera McQuarrieho, který si k ní, tak jako v případě předchozího dílu, napsal scénář. Zápletka se zatím tají, ale režisér slibuje, že nám umožní hlouběji proniknout do složité osobnosti agenta Ethana Hunta.

S jeho minulostí je spojená manželka Julia (Michelle Monaghan), která se objevila ve třetím díle a krátce na konci čtvrtého Ghost Protocol. Ve trojce se Julia kvůli Ethanově práci ocitla ve velkém nebezpečí a šlo tak o jeho nejosobnější misi, na což by McQuarrie rád navázal a učinil šestku podobně dramatickou a emocionální. Ne však nutně temnější ve stylu bondovek s Danielem Craigem.

Ženské osazenstvo bude v šestce vůbec hrát důležitou roli. Vedle Michelle Monaghan to bude Angela Bassett jako Huntova nová šéfová, Ilsa Faust (Rebecca Fergusson) z minulého dílu jako členka jeho týmu a Vanessa Kirby v dosud nespecifikované roli. V Huntově týmu bude i Benji (Simon Pegg), Luther (Ving Rhames) a nově „Superman“ Henry Cavill s knírkem.

Akční scény se budou odehrávat v Paříži, Londýně a na Novém Zélandu, kde kameraman Rob Hardy (Vášeň mezi řádky, Ex Machina) natáčel ve sněhu a divokých peřejích.

Pokračování 7 / 12

Thrillery


Rudá volavka

r. Francis Lawrence, USA, 2018

Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) je žena mnoha tváří. Oddaná dcera, odhodlaná chránit svou matku za každou cenu. Primabalerína, jejíž dravost dotlačila její tělo a mysl na samotnou hranici jejích sil. Mistryně ve svádění a manipulaci, které používá jako součást boje. A především ruská vyzvědačka, která bojuje o přežití v džungli postsovětských tajných služeb.

Zranění ukončí její slibnou baletní kariéru a ona je spolu se svou matkou nucena čelit neradostné a nejisté budoucnosti. To je důvod, proč se nechá zmanipulovat, aby se stala nováčkem ve Škole volavek, tajné zpravodajské službě, která cvičí výjimečné mladé lidi jako je ona sama, aby používali své tělo a mysl jako zbraň jak získat od protistrany informace všemi dostupnými prostředky.

Po ukončení zvráceného a sadistického tréninku se z Dominiky stává nejnebezpečnější Volavka, školená svůdnice, která kdy ze školy vyšla. Nyní se musí smířit s tím, kým je, a využívat schopnosti, které má. Její život a životy všech, které má ráda, jsou v ohrožení. Včetně mladého důstojníka CIA Nathaniela Nashe (Joel Edgerton), který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku.

Dominika a Nate se ocitají uprostřed souboje vůlí, špionského řemesla a nevyhnutelně také touhy. Jeden z nich se bude muset brzy převtělit do dvojí existence v tajné operaci na život a na smrt. A divák si nebude jistý, zda se ústřední pár do sebe skutečně zamiloval, nebo jestli se jedná jen o hru na kočku a myš, opepřenou množstvím erotických scén.

Strhující špionážní román svou autenticitou nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky. Jason Matthews pracoval na bývalém Ředitelství operací CIA, nyní Divizi tajných operací NCS. Rudá volavka je jeho debut, za niž získal cenu Edgar Award za nejlepší špionážně-detektivní prvotinu roku.

Za scénářem stojí Eric Warren Singer a režie se ujal Francis Lawrence (Constantine, Já, Legenda, Hunger Games: Vražedná pomsta a Síla vzdoru). Natáčení probíhalo v Budapešti a Bratislavě a na filmu spolupracovali věhlasní baletní tanečníci Sergej Polunin a Isabella Boylston, která v tanečních scénách zaskakovala za Jennifer Lawrence. Choreografie byla svěřena Justinu Peckovi.

Pokračování 8 / 12

Sicario 2: Soldado

r. Stefano Sollima, USA / Itálie, 2018

Temný atmosférický thriller z prostředí americké války proti mexickým drogovým kartelům Sicario: Nájemný vrah natočil jeden z nejlepších režisérů současnosti Denis Villeneuve. V příběhu, plném intrik, korupce a pokřivené morálky, si kladl otázku, zda může jedna relativně nezkažená duše prosadit pravidla tam, kde se jimi nikdo neřídí.

Onou čistou duší byla agentka FBI Kate Macer (Emily Blunt), morální arbitr vyprávění, jehož perspektivou jsme ho vnímali. Ta se ve dvojce nevrátí, na rozdíl od cynického důstojníka speciální jednotky CIA Matta Gravera (Josh Brolin) a tajemného Mexičana Alejandra Gillicka (Benicio Del Toro) s minulostí státního žalobce.

Snímek má podtitul Soldado, tedy ve španělštině voják a bude se soustředit hlavně na Alejandrovu postavu. Scénář napsal autor jedničky Taylor Sheridan, jako režisér byl za pracovně zaneprázdněného Villeneuvea povolán Ital Stefano Sollima, což je náhrada dostatečně kvalitní, alespoň pro ty, kdo viděli jeho syrový seriál Gomora nebo moderní mafiánský film Suburra, přinášející komplexní zprávu o korupčním charakteru dnešní Itálie.

Režisér v něm prokázal cit pro atmosféru i dokonale zvládnuté řemeslo, což se mu bude hodit v dalším příběhu potýkání se jednotky mimo klasické policejní postupy proti drogovým kartelům na mexicko-americkém pomezí. Tentokrát ale nepůjde jen o drogy, ale i o otázky migrace a terorismu.

Autor scénáře slibuje, že oproti jedničce to bude ještě větší maso, což při vzpomínce na rozkládající se těla, visící z mostů, je možné brát jako pozvánku na ještě brutálnější a syrovější podívanou než minule. Pohled na příhraniční boj bude tentokrát ryze mužský, kde dva již známé hrdiny represivních složek doplní Jeffrey Donovan, který v prvním filmu hrál vedlejší roli Stevea Forsinga. Trojice mužů se vydává do Mexika, aby tam cíleně rozpoutala válku mezi soupeřícími mexickými kartely. I když v pozadí jsou ještě další, prozatím skryté důvody.

Pokračování 9 / 12

Kriminální


Tři billboardy kousek za Ebbingem

r. Martin McDonagh, USA, 2017

Mildred Haynes (Frances McDormand) zavraždili dceru. A protože se vyšetřování už více jak sedm měsíců bezvýsledně vleče, rozhodne se jednat. U vjezdu do města vylepí na tři billboardy velmi kontroverzní vzkazy, adresované váženému šéfovi místní policie Willoughbymu (Woody Harrelson).

Tímto nezvyklým činem začíná bitva mezi Mildred a zástupci zákona. Když se do věci vloží ještě další policista Dixon (Sam Rockwell), nevyzrálý maminčin chlapeček se zálibou v násilí, souboj mezi místním policejním oddělením a osamělou, ukřivděnou a hlavně rozzuřenou bojovnicí se může rozjet na nejvyšší obrátky.

Jádrem vyprávění je Mildredin konflikt s policejním šéfem Ebbingu. Oba mají svým způsobem pravdu, ale zuřivost a vzájemné útoky a naschvály ze strany obyvatel města už jim neumožňují situaci zklidnit. S rostoucím napětím se film stále více noří do témat hranic hněvu a morálního zúčtování.

Temné komediální drama, plné černého humoru, napsal a natočil dramatik, scenárista a režisér (V Bruggách, Sedm psychopatů) Martin McDonagh. Hlavní roli psal přímo na tělo herečce Frances McDormand a jeho film po oceněních na festivalech v San Sebastianu, Torontu a Benátkách (nejlepší scénář) získal i šest nominací na Zlatý glóbus a je jedním z horkých adeptů na blížící se Oscary.

Pokračování 10 / 12

Debbie a její parťačky

r. Gary Ross, USA, 2018

Dosud třídílná série o Dannyho parťácích získává svou ženskou, spin-offovou variantu. V režii Garyho Rosse (Městečko Pleasantville, Hunger Games), který si k filmu napsal i scénář, se osmičlenná dámská parta pokusí ulehčit od značné finanční sumy asi 100 - 150 milionů dolarů bývalému milenci Debbie Ocean v podání Sandry Bullock. A provedou to podobně komplikovaným plánem jako jejich mužští kolegové.

Debbie je sestrou Dannyho Oceana, tedy George Clooneyho ze Soderberghových filmů, který film produkuje. Po návratu z vězení dá dohromady parťačky, jež tvoří Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Rihanna a Awkwafina. Anne Hathaway jako Daphne Kluger pak funguje jako jejich spojka přímo na plese v newyorském Metropolitním muzeu, kde chtějí loupež cenného náhrdelníku provést.

George Clooney se v jedničce neobjeví, ale je s ním počítáno pro případné pokračování. Zato Matt Damon si čas udělal. A spolu s ním i Dakota Fanning, Eric West, Richard Armitage a Damian Lewis jako ex-přítel Debbie, který má být okraden. James Corden z vlastní The Late Late Show by si měl zahrát pojišťovacího vyšetřovatele, který má být hlavním hrdinkám na stopě.

Pokračování 11 / 12

Monster movie


Rampage: Ničitelé

r. Brad Peyton, USA, 2018

Primatolog Davis Okoye (Dwayne Johnson) ve Rwandě šéfuje speciální jednotce, která bojuje proti pytlákům, kteří loví ohrožená zvířata s cílem je zpeněžit. Lidi si drží od těla, ale pojí jej těsné pouto s Georgem. Neobyčejně inteligentní albínskou gorilou, o kterou se stará od narození.

Tento něžný op, měřící původně přes dva metry a vážící 226 kilogramů, je unesen a v důsledku neetického vědeckého experimentu se změní v zuřící monstrum násobné váhy i výšky. A spolu s ním i aligátor a vlk, kteří byli také uneseni a kterým bylo toto sérum také podáno.

Davis se vydává po stopách únosců, ale netuší, že všechna tři zvířata neskutečně rostou a stávají se rychlejší, hbitější a také agresivnější. Brzy se tito modifikovaní predátoři vydávají na zuřivou a smrtelně nebezpečnou výpravu s cílem zničit svět.

Zatímco čerstvě stvořená monstra ničí vše, co jim přijde do cesty, spojí Okoye síly s genetičkou Kate Caldwell (Naomie Harris), aby zajistili protilátku. Po cestě se musí prodírat skrz neustále se vyvíjející bojiště, nejen aby zastavil globální katastrofu, ale také aby zachránil obávanou stvůru, která kdysi bývala jeho přítelem.

Rampage je původně videohra z roku 1986, ve které obří vlk, opice a ještěr ničili velkoměsta, zatímco se je policejní složky snažily zastavit. Režisér se čtveřicí scenáristů se touto hrou inspiroval ke vzniku monster movie, v níž obří zvířata přivedla k životu novozélandská WETA, jež se podílela na Pánovi prstenů, King Kongovi nebo nových dílech Planety opic. Takže co do jejich realističnosti bychom mohli být spokojeni. Jak tomu bude s příběhem, na němž se The Rock už potřetí po Cestě na tajuplný ostrov 2 a San Andreas spojil s režisérem Bradem Peytonem, uvidíme.

Pokračování 12 / 12

Jurský svět: Zánik říše

r. J.A. Bayona, USA / Španělsko, 2018

Studio Universal se před třemi lety vrátilo k slavné dinosauří sérii a s novými hrdiny ji oživilo. Režisérovi Colinu Trevorrowi se ve čtyřce Jurský svět podařilo od jeho mentora Stevena Spielberga okoukat jeho finesy, ať už jde o postupné oddalování nebezpečí nebo úlevný nadhled jak nad postavami, tak nad situacemi, do nichž se dostávají.

Akční indianajonesovské pasáže se zde střetávaly s těmi hororovými a humornými v suverénní ukázce letního popcornového dobrodružství, jež nestálo na žánrovém progresu, ale spíš na připomenutí toho, co vždy tak dobře fungovalo na Spielbergových rodinných podívaných. Pětka v režii španělského tvůrce J.A. Bayony (Sirotčinec, Nic nás nerozdělí, Volání netvora: Příběh života) bude v tomto duchu zřejmě pokračovat.

Ústřední dvojici zde opět ztvární bývalý mariňák, biolog a cvičitel velociraptorů Owen Grady (Chris Pratt) a Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), kteří se pokusí zachránit dinosaury před nebezpečím opětovného vyhynutí.

Na lidmi opuštěném ostrově Isla Nublar má totiž dojít k výbuchu sopky, který má celý druh, jež se stará sám o sebe, zahubit. Do záchranné mise se zapojuje i doktor Ian Malcolm (Jeff Goldblum), známý z prvních dvou dílů série ve Spilbergově režii, který do vyprávění vnese etickou diskuzi, jak bychom měli s dinosaury zacházet.

Claire Dearing založila organizaci Dinosaurs Protection Group, za pomoci níž získala pro tyto tvory respekt, a která se snaží ještěry z ostrova dostat. Pomáhá jí v tom Owen, který se především snaží najít Modráka, vůdce smečky raptorů, který se ztratil v divočině. Po příjezdu na ostrov mezi kapkami pršící lávy oba odhalují spiknutí, které by mohlo uvrhnout celou planetu do stavu, v jakém byla naposledy v prehistorii.

Určitě si přečtěte

Články odjinud