37
Fotogalerie

12x aktivní reprobedny pro hudbu i filmy: srovnávací test

Chcete poslouchat hudbu z počítače, z mobilu, nebo z MP3 přehrávače? Otestovali jsme 12 reprobeden, 2.0 a 2.1 kanálových, plastových i dřevěných modelů.

Kapitoly článku:


V prvním článku jsme se věnovali obecnějším radám při výběru aktivních reprobeden, které jsou častou, cenově dostupnou volbou při výběru vhodného ozvučení počítače, nebo například celého studentského pokoje.

Zde se můžete podívat na výsledky testu.

Jak jsme testovali

Hudební projev reproduktorů se pochopitelně nejlépe testuje na hudebním výběru a skladbách, které dokonale znáte a máte je naposlouchané. Jedině tak máte možnost precizního srovnání zvukového přednesu.

Asi největším oříškem pro všechny reproduktory je klasická hudba, použili jsme Čtvero ročních období od Vivaldiho. Z tohoto houslového koncertu je přesně poznat podání prostoru, a hlavně kolik detailů mají výšky. Pro porovnání podání basů, resp. určení jejich rychlosti, stačí rychlá metalová dvoušlapka bicích; třeba ze skladby od Fear Factory Full Metal Contact, ale stejně poslouží jakýkoliv rychlý metalový nářez.

Pokud při poslechu nejde rozeznat jednotlivé údery, je jasné, že pomalými basy bude trpět i jazz nebo blues. Středové tóny je pro změnu vhodné testovat na hudbě, kde hraje prim vokál, v tomto případě posloužilo dílo Jarka Nohavici a Radúzi. Na seznam skladeb, které postupně hrály na všech reproduktorech v testu, jsme zařadili i několik skladeb od písničkáře, jenž si říká Iron And Wine.

Jestli mají reproduktory správnou dynamiků, pomohla prozradit filmová hudba, třeba soundtrack z oscarového Gladiátora nebo filmu Černý jestřáb sestřelen. Na obou se podílel holywoodský rutinér Hans Zimmer. Důvod? Ve filmové hudbě se často střídá tichá, až ambientní hudba s masivním nástupem orchestru, který dá měničům pěkně zabrat.

Frekvenční spektrum se částečně dá vyčíst ze skladeb, které máte sice naposlouchané, ale jistotou je speciální testovací CD, pomocí něhož jsme zkoušeli klouzavý sinusový tón od 4 Hz až po 20 kHz. Poslech není moc příjemný, ale naprosto přesně odhalíte, kde je frekvenční díra, třeba mezi subwooferem a satelity. Je zde také několik stop s přesnými kmitočty, u kterých jsme zjistili, jaké nejnižší a nejvyšší frekvence měniče zvládají bez zkreslení či rezonance. Některé reproduktory se snaží zahrát i velmi nízké tóny, ale často hrají jen vyšší, harmonické.

Tabulka1.JPG

Filmové efekty byly testovány na vybraných scénách z filmů Avatar, Predátoři (počáteční scéna) a Terminátor 3. Výbuchy a různé zvuky džungle jsou náročné hlavně na podání prostoru a tím se jen umocňuje pocit z efektů. Důležitá vlastnost, na kterou se u reproduktorů nesmí zapomenout, je dobrá reprodukce dialogů: k hodnocení je zapotřebí mít po ruce výběr s co nejvíce postavami a různými hlasy.

V neposlední řadě byla hodnocena výbava a příslušenství reproduktorů. Hodnocení neunikly ovládací prvky a jejich dostupnost, počet vstupů, délka kabeláže apod. U příslušenství jsme hodnotili, zda byla dodána kabeláž a v jaké kvalitě a délce.

Maximální příkon reproduktorů byl měřen wattmetrem Belkin Conserve (modelové označení F7C005fr) při plné hlasitosti a jako zdroj zvuku sloužilo několik hlubokých sinusových tónů, podle reprodukčních schopností konkrétního modelu. Měření bylo provedeno pětkrát po sobě a do výsledné tabulky byl zapsán jejich průměr. Měření příkonu v tichu bylo prováděno bez zdroje zvuku s minimální hlasitostí. U reprobeden, které to dovolovaly, byl změřen také příkon ve stand-by. Hodnocení u reprosoustav, které nejsou vybaveny stand-by režimem, je odrazem jejich výsledků příkonu při tichu. Hmotnost a rozměry u testovacích kusů hodnoceny nebyly.


Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud