13 hodin: Tajní vojáci z Benghází – recenze filmu

7. února 2016
TWEET SDÍLET
Vojenští američtí titáni kontra dehumanizovaní islámští zombíci. Michael Bay skutečnou událost libyjského 11. září inscenuje jako krvavou videoherní střílečku.

Mezi třetími a čtvrtými Transformery natočil Michael Bay film Pot a krev. Na jeho megalomanské poměry vlastně „nezávislý“ film za dvacet milionů dolarů, který působil, jakoby si bratři Coeni nebo Guy Ritchie osvojili filmové trademarky Michaela Baye.

Historka o únosu položidovského zbohatlíka trojicí kulturistů s inteligencí, značně rozředěnou anabolickými steroidy, byla inspirovaná skutečnými událostmi, stejně jako jeho nejnovější snímek 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází, který je Bayovou určitě nejambicióznější látkou. A také nejrealističtější, jak sám říká. Tak se chvíli u pojmů ambice a realismus v pojetí Michaela Baye zastavme.

Apolitický, zdrženlivý pohled

Michael Bay opět v mezičase před natáčením pátých Transformerů, kteří přijdou do kin v příštím roce, chce ukázat, že má na víc než na recyklaci už notně vyšeptalé série o obřích robotech z vesmíru, kteří mezi lidmi morfují do podoby aut.

V Pot a krev se v černohumorné nadsázce pokusil vypovědět něco o vymývání mozků a třídních rozdílech v americké společnosti, způsobujících, že čím dál víc narůstá vrstva nespokojených, která se uchyluje k morálně neospravedlnitelným činům.

V jeho nejnovějším počinu s padesátimilionovým rozpočtem přichází s kritikou (v mezích jeho patriotismu) americké vládní administrativy, která podcenila hrozbu teroristického útoku. Selhání tajných služeb nebo špatné vyhodnocení informací způsobilo, že v Libyi došlo ke krvavému střetu amerických vojáků a operativců s militantními islamisty.

Klepněte pro větší obrázek

Spisovatel (Město) a scenárista (seriál Agresivní virus) Chuck Hogan vyšel ze stejnojmenné knihy Mitchella Zuckoffa, která na tuto událost nahlížela očima jejích aktérů. Michael Bay se pak pokusil o z jeho pohledu realistickou rekonstrukci těchto událostí.

V hodnocení politického pozadí celé akce zůstává režisér nestranný, apolitický, zbytečně krotký. Přitom republikáni tento incident rádi otloukají o hlavu tehdejší ministryni zahraničí Hillary Clinton, zvlášť teď v čase předvolebního boje o nominace na funkci prezidenta.

Nastínění situace v Libyi

Scénář v úvodu nastíní společensko-politickou situaci v zemi, kde se příběh odehrává. Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí byl v roce 2011 svržen, ale představy o demokratickém Arabském jaru se naplnit nepodařilo. Proti nové centrální vládě stál odpor ozbrojených milicí a jiných více či méně militantních frakcí, které stály proti sobě. Tito vzbouřenci se zmocnili zbraní a munice v Kaddáfího armádních skladech.

Zastupitelské úřady jiných zemí Libyi dávno opustili, ale Američané ve snaze zabránit nekontrolovanému chaosu v zemi se rozhodli tento černý trh se zbraněmi monitorovat. V Benghází proto vzniklo tajné operativní středisko CIA, které mělo za úkol tyto zbraně vypátrat a přesměrovávat jejich tok jinam. Na jeho ochranu byla povolána šestičlenná skupina bývalých elitních vojáků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Asi kilometr od tohoto střediska se nacházelo diplomatické zastoupení Spojených států s nově příchozím velvyslancem Chrisem Stevensem (Matt Letscher). A právě na tuto ambasádu v noci z 11. na 12. září 2012 zaútočila skupina teroristická bojůvka ze severu Afriky. V symbolický den jedenáctého výročí 11. září.

Selhání tajných služeb

Zaměstnanci ambasády tušili, že se něco chystá, ale tajné služby jejich obavy relativizovaly. Koordinovanému útoku mnohonásobné přesily by se stěží ubránili, kdyby jim na pomoc nepřišla šestice bývalých mariňáků, která v Benghází sloužila jako jištění agentů CIA v terénu.

Tito tvrdí hoši hodili za hlavu všechny předpisy a nařízení a pustili se do obrany nejen zaměstnanců ambasády, ale i tajné základny CIA, plné absolventů Harvardu a Yale, kteří nebyli pro podobný druh boje způsobilí. Kvůli složité politické situaci nemohli očekávat brzkou pomoc a tak je čekala nejdelší noc jejich života.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To, že se tajné služby či jiné orgány, zodpovědné za tento region, v tomto konfliktu, který přerostl do otevřeného válečného střetu, moc nevyznamenaly, režisér spíše konstatuje, než že tomu dává nějaké výrazné hodnotící znaménko.

Politicko-bezpečnostní konotace celého případu ho až tolik nezajímají nebo je možná záměrně odsouvá do pozadí. To, na co se soustředí, je onen semknutý odpor několika jedinců, kteří se postavili obrovské přesile. Michael Bay z nich dělá heroické vojenské titány v bitevní videoherní střílečce.

Tikající bomba

V úvodu se snaží být zdrženlivější, realističtější a emotivnější, než jsme u něj zvyklí. Seznamuje nás s postavami, s jejich rodinným zázemím, konflikty s byrokratickými nadřízenými i situací ve městě. Sentimentální vzpomínky na domov se mísí s napjatou atmosférou v Benghází, připomínající tikající bombu.

Drobné šarvátky s místními, děti, které si hrají s rachejtlemi, tržiště, kde se prodávají zbraně. Nejistota, nepřehlednost v ulicích, neschopnost rozeznat ty dobré od těch zlých. Bay podobně jako Kathryn Bigelowová ve Smrt čeká všude pracuje s oním neviditelným nepřítelem, který může (ale také nemusí) zaútočit kdykoliv a kdekoliv.

Do města přijíždí Jack Da Silva (John Krasinski), který v horkých uličkách Benghází spolu se svým kamarádem Tyronem Woodsem (James Badge Dale) pocítí toto napětí na vlastní kůži. Jack se přidává k jednotce bývalých mariňáků, přičemž doma ho čeká početná rodina.

Islamisté jako dehumanizovaní zombíci

Tato expozice zabere asi třetinu stopáže. S plamenným útokem na ambasádu pak Bay realistický modus vyprávění opouští a rozehrává videoherní army orgie, které stupňuje a hrotí do extrémů. Útočníci jsou dehumanizovaní a připomínají zombíky, kterým je po přelezení zdi třeba useknout hlavu.

Klepněte pro větší obrázek

V této souvislosti je dobré připomenout, že scenárista Chuck Hogan se podílel jako autor a scenárista na upírsko-zombie seriálu Agresivní virus, takže je mu toto pojetí blízké. Mariňáci jsou oproti anonymním teroristům vylíčeni jako heroičtí nadlidé. Zakrváceni a popáleni, odrážejí s nabitými zásobníky další vlny útočníků. Jsou nezničitelní a snad ani necítí bolest.

Bayovi se podařilo dát dohromady vesměs ze seriálových herců dobrý ansámbl, jemuž vévodí Krasinski s Dalem. Tím, že neobsadil žádnou velkou hvězdu, která by na sebe zbytečně strhávala pozornost, chtěl docílit větší realističnosti. Dosáhl ale spíš zaměnitelnosti. K té přispívá i to, že všichni vojáci mají hipsterské plnovousy.

Klišé a trademarky režisérovy tvorby

A nejen to. Díky natáčení ve tmě občas ztrácíme přehled o dění na bojišti. Kdo na něm zemřel a kdo pokračuje dál. Režisér si ale zas může vyhrát s pomůckami nočního vidění, v nichž se „zombíci“ stávají siluetami v zaměřovači palných zbraní.

Rozklepaná kamera, imitující dokumentární snímání, noktovizory, nezaujatý pohled dronu z výšky, opakované kruhové přelety. Exploze, nekončící rozbřesk, rozstřílená americká vlajka, vlající ve větru. Bayovy vizuální trademarky jsou známé a záleží jen na vás, zda se jimi necháte unést nebo už jsou pro vás spíš předmětem parodie.

Chlapácké macho pohledy a zpocené bicepsy i hra na ty nejsprávnější taťky od rodin. Patetické řeči o Bohu, rodině a míru, vystřídané adrenalinovou reklamou na zbraně. Přátelské špičkování a pošťuchování mariňáků i jejich přehlíživý postoj k operativcům od stolu a váhavým nadřízeným autoritám vůbec. Bay se snaží své videoherní titány polidštit, ale neumí to jinak než oním povrchním videoklipovým cool způsobem.

Dobrá látka, ale v rukou třeba Paula Greengrasse

Michael Bay chtěl natočit něco na způsob Černý jestřáb sestřelen, Smrt čeká všude, Na život a na smrt, 30 minut po půlnoci nebo Amerického snipera. Podařilo se mu nepřepálit začátek a udržet ho v relativně realistickém módu. Hlavně ve vykreslení libyjské reality roku 2012.

Budování napjaté atmosféry všudypřítomného a přitom nehmatatelného ohrožení se ale s útokem teroristické bojůvky změnilo ve videoherní army střílečku. Islamisté jsou v ní prezentováni jako anonymní skrumáž zombíků, která se snaží zaútočit na lidská obydlí. A ochránci tohoto obydlí jsou titánští vojenští polobohové, šířící heroický patriotismus a správné rodinné hodnoty.

Režisér měl v ruce látku, která by v podání třeba Paula Greengrasse (Let číslo 93, Zelená zónaKapitán Phillips) mohla dopadnout opravdu realisticky a ne takto akčně naddimenzovaně a ve výsledku nepříliš věrohodně. Pokud vám ale Bayův styl konvenuje a ještě se vám neokoukal, 13 hodin z Benghází přijmete s určitě větším nadšením než já.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

  • Žánr: akční válečné drama
  • Původní název: 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • www.thirteenhoursmovie.com/
  • USA 2016
  • Scénář: Chuck Hogan (podle předlohy Mitchella Zuckoffa)
  • Režie: Michael Bay
  • Hrají: John Krasinski, James Badge Dale, Pablo Schreiber, David Denman, Dominic Fumusa, Max Martini, Alexia Barlier, David Costabile, Peyman Moaadi
  • Distribuce: CinemArt CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 02. 2016

Hodnocení filmu: 5/10                           

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Můžete zachránit jednu věc. 38 % lidí by zvolilo mobil. Digitální data jsou důležitější než sex po celý rok

Můžete zachránit jednu věc. 38 % lidí by zvolilo mobil. Digitální data jsou důležitější než sex po celý rok

** Něco se stane a vy si můžete vzít jen jednu věc ** 38 % lidí by si vzalo svůj smartphone, notebook je hned v závěsu ** Digitální účty a obsah jsou pro nás důležitější, než skutečně věci

Martin Chroust
PrůzkumSmartphonySociální sítě
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Papers, Please vyjde v srpnu na mobily. Kontrolovat doklady budete moci na Androidu i iOS

Papers, Please vyjde v srpnu na mobily. Kontrolovat doklady budete moci na Androidu i iOS

Lucas Pope zase jednou přišel s překvapivým oznámením. Jeho hra z roku 2013 zanedlouho vyjde i na mobily.

Martin Nahodil
Papers, pleaseMobilní hry
10+1 tip pro anonymní pohyb na internetu. Od Toru přes VPN, šifrované komunikátory až po sociální sítě

10+1 tip pro anonymní pohyb na internetu. Od Toru přes VPN, šifrované komunikátory až po sociální sítě

Používat internet tak, abyste na něm nezanechali stopy, není vůbec jednoduché. I když nikde nebude figurovat vaše jméno, každá služba a webová společnost bude velmi dobře znát váš profil. Pokud se vám nelíbí ani to, řiďte se našimi tipy.

Stanislav Janů
Soukromí