14 největších filmových hitů tohoto léta (video)

23. června 2013
TWEET SDÍLET
14 největších filmových hitů tohoto léta (video)
Nejočekávanější filmy tohoto léta jsou zde. Těšíte se víc na Pacific Rim, Elysium, Osamělého jezdce, Wolverina nebo spíš na novinku Woody Allena?

Před půlnocí

r. Richard Linklater, USA 2013

Před osmnácti lety se Před úsvitem (1995) potkali ve vlaku cestou do Vídně. Po devíti letech byla Před soumrakem (2004) svědkem jejich protínání Paříž. Romance získala hořkosladký nádech, když se ukázalo, že jejich životy se během tohoto období neposunuly zrovna nejšťastnějšími směry. Melancholická inventura ztroskotaných nadějí skončila otevřeně. Po dalších devíti letech konečně víme, kam jejich vztah dospěl.

Francouzka Celine (Julie Delpy) a Američan Jesse (Ethan Hawke) jsou manželé, kteří spolu vychovávají dvě dcerky. Blonďaté, po mamince. Ústřední pár je zas o dekádu starší, o něco moudřejší, ale i ztracenější.

Společně tráví letní dovolenou v prosluněném Řecku. Jesse tu hledá inspiraci pro další psaní, ale Celine již unavuje být mu stále svůdnou francouzskou múzou. Jako dárek dostanou od přátel pobyt na jednu noc bez dětí v luxusním hotelu na pláži.

Jak může pár, který žije v dlouholetém vztahu, takový čas strávit? Romantické chvíle narušuje neodbytná realita: rozhovory na téma stereotypní rodinný život, výchova dětí, práce, nenaplněné sny a přání, pomalé vyprchávání lásky. Jejich vztah bude prověřen v mnoha nečekaných směrech dříve, než hodiny odbijí půlnoc.

Richard Linklater opět svádí dohromady postavy, které jsme si před lety zamilovali. Rozdílnost jejich povah potvrzovala rčení o protikladech, které jsou k sobě přitahovány. Nyní je to násobeno tzv. krizí středního věku, jejíž projevy řeší během svých konverzačních procházek.

Místy vtipně, místy dramaticky, jindy dojemně, ve finále se silou emočního uragánu. Poprvé na to nejsou sami, neboť do vyprávění vstupují jak jejich děti, tak vedlejší postavy obyvatel přímořského hotýlku, z nichž každý z nich nabízí svou definici šťastného receptu na lásku.

Oproti minulé zádumčivosti je zde i díky prostředí řeckého ostrova mnohem víc humoru. Nečekejte ale žádné rozjuchané Mamma Mia!. Režisér se s čtyřicátnickou krizí vyrovnal bez snahy dělat z ní frašku. Ústřední dvojice, která se spolu s režisérem podílela na scénáři, do něho otiskla hodně z vlastních zkušeností.

Vzniká tím velice živé dílo, v němž mají postavy od minule vždy čas zestárnout a nabrat zkušenosti a tvůrčím způsobem to reflektovat. Proto se už teď moc těším na pokračování za dalších devět let. Bude to zřejmě na jiném místě, za jiných okolností a zase se nám bude zdát, že teď v nejlepším by to mohlo skončit. Než si uvědomíme, že by to byla škoda.

Podle zahraničních ohlasů jde o nejlepší díl série, v němž se rozhodně nemusíme bát ztráty chemie mezi ústřední dvojicí. Promítá se to do dlouhých dialogových scén bez střihu, které působí velmi autenticky. A vy máte pocit, jakoby mezi filmovými manželi v té chvíli ani žádná kamera nebyla.


Pacific Rim - Útok na Zemi

r. Guillermo del Toro, USA 2013

Guillermo del Toro měl v poslední době smůlu. S Peterem Jacksonem se podílel na vzniku Hobita, ale jeho přípravy se kvůli finančním problémům studia MGM vlekly tak dlouho, že nakonec od projektu odstoupil.

Pět let od natočení druhého Hellboye se ale vrací s projektem za 200 milionů dolarů, proti němuž Bayovi Transformeři vypadají jako nevinné pošťuchování hřmotným hlasem mluvících igráčků. O del Torovi je známo, že umí točit filmy, které vypadají mnohem dráž, než kolik stojí a s tučným rozpočtem proto rozpoutává destrukční orgie, jež vám vyrazí dech. Gigantičtí roboti si to v nich rozdají s monstry z moře, zvanými Kaiju.

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Z 5 mil hluboké trhliny v Tichém oceánu se vyklubala brána do jiné dimenze, odkud k nám přicházejí ne zrovna vítání návštěvníci v podobě godzillovských nestvůr. Na Zemi se zjevují obří monstra, která drtí obyvatelstvo velkých přímořských měst (Los Angeles, Tokio).

Aby proti nim mohli lidé bojovat, musí si sami takové vyrobit. Zbudují proto neméně mohutné stroje, zvané Jaegeři. Jde o na dálku řízené roboty, kteří jsou zevnitř ovládáni vždy dvěma lidskými piloty. Ti jsou se strojem propojeni simultánně pomocí neurální soustavy.

Jenže ani Jaegeři nedokáží bitvu s Kaiju otočit ve prospěch našeho druhu. Jedinou nadějí se nakonec stává dvojice pilotů v jednom zastaralém Jaegerovi, kteří budou společně čelit hrozící apokalypse jako poslední naděje lidstva.

Jde o bývalého vojenského pilota Raleigha Becketa (Charlie Hunnam) a nezkušenou koopilotku Mako Mori (Rinko Kikuchi), jež je mu po jeho převelení do Tokia přidělena. Další důležitou postavou bude novinářka Felicity (Heather Doerksen), která se snaží co nejvíc zjistit o portálu uprostřed Pacifiku, kudy monstra přicházejí.

Scénář má na starosti Travis Beacham a snad na něm odvede lepší práci než na Souboji Titánů. Už teď je z trailerů jasné, že příběh tu bude jen záminkou pro to, aby se Guillermo del Toro natočil svůj dosud nejdražší film. Pevně věřím, že v této megalomanské produkci neutopí své kreativní já, které si s příšerkami všeho druhu tak rozumí. Godzilla, Gappa, King Kong nebo Transformeři už se teď třesou.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz