14 největších filmových hitů tohoto léta (video)

23. června 2013
TWEET SDÍLET
14 největších filmových hitů tohoto léta (video)
Nejočekávanější filmy tohoto léta jsou zde. Těšíte se víc na Pacific Rim, Elysium, Osamělého jezdce, Wolverina nebo spíš na novinku Woody Allena?

Liberace!

r. Steven Soderbergh, USA 2013

Zatímco Gondryho Pěna dní bude karlovarský festival zahajovat, cti zakončit ho se dostane novince Stevena Soderbergha, kterou již představil na festivalu v Cannes.

Po Vedlejších účincích Soderbergh oznámil, že končí s natáčením filmů pro stříbrné plátno. To ovšem neznamená, že by se režírování vzdal nadobro. Důkazem je televizní snímek z produkce HBO, který si cestu na plátna kin přesto našel.

Biografický film mapuje posledních pár let života virtuózního klavíristy, zpěváka a baviče Valentina Liberaceho (1919-1987). Jeho kariéra trvala čtyřicet let a její stěžejní období se datovalo mezi léty 1950-1970, kdy byl nejlépe placeným bavičem na světě.

Pianista Liberace (Michael Douglas), proslulý svým okázalým životním stylem, veřejně popíral, že je gay a žaloval ty, kteří to tvrdili. Filmové vyprávění začíná v létě roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstupuje mladičký, naivní a teprve šestnáctiletý Scott Thorson (Matt Damon), který je najat coby jeho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem. Záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah.

Píší se sedmdesátá léta, kdy bylo pro lidi ze showbyznysu nemyslitelné přiznat se k homosexuální orientaci. Sledujeme proto vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy Liberace popíral před veřejností nejen svou sexuální orientaci, ale i nemoc AIDS, které v roce 1987 podlehl. Jeho šofér, milenec a adoptivní syn mu navzdory velkému věkovému rozdílu a hvězdným manýrám stál po boku až do jeho smrti.

A právě jeho očima je životopisný děj vyprávěn, neboť scenárista a rovněž také režisér Richard LaGravenese vycházel při konstrukci příběhu z jeho pamětí, které po Liberaceho smrti napsal s Alexem Thorleifsonem. Seznamuje nás se Scottovým životem před seznámením s Leem Liberacem, jejich společným soužitím i epilogem na Leeho pohřbu.

Scott je ukázán jako chlapec z chudých poměrů, vyrůstající v pěstounských rodinách, který je oslněn pozlátkem světa slavných a bohatých. Po bližším seznámení s ním v něm ale objevuje stejně osamělé bytosti jako je on sám. Takovým mužem je i Liberace, který Scotta uzavře do zlaté klece přepychu, z níž ho nechce pustit ven.

Přistupuje k němu z dominantní pozice toho, který ho vydržuje a přetváří si ho k obrazu svému. To se odrazí na Scottově vnímání sebe sama a vlastní důstojnosti. V závislostním vztahu propadá drogám a paranoie, v důsledku čehož se ho Lee zbaví jako hračky, která ho přestala bavit.

Michael Douglas, kvůli jehož léčbě rakoviny bylo natáčení odložené o pět let, se s Liberacem osobně setkal. Takže se mohl do postavy se sklony k teatralitě snadněji vcítit, což se v jeho výkonu skvěle odráží. Se Soderbergem spolupracoval již v Trafficu, Matta Damona je po trilogii Dannyho parťáků, Informátorovi! nebo Nákaze možno považovat za jeho dvorního herce.

Soderbergh dává televiznímu filmu díky střihu a kameře s nízkou hloubkou ostrosti punc vizuality, přináležející spíše snímkům určeným pro velká plátna kin. Duch sedmdesátých let je cítit z kostýmů, účesů, kulis a rekvizit, které nám přibližují pompéznost životního stylu v Las Vegas, kde Liberace vystupoval.

Nechává nás nahlédnout ale i za tento blyštivý závoj a ukazuje nám odvrácenou stranu takového života. Osamělost, sexuální promiskuita, prášky, drogy, nástup nemoci AIDS. Pod svícnem (originální název Behind the Candelabra) bývá největší tma a herecké výkony ústřední dvojice ji rozzáří ve velkém stylu.


Wolverine

r. James Mangold, USA 2013

Další X-Meni v režii Bryana Singera by se měli v kinech objevit v příštím roce v červenci. Do té doby si můžete zkrátit čas čekání na ně druhou sólovou jízdou toho nejvýraznějšího z nich. Adamantiového drsňáka Wolverina.

Logan (Hugh Jackman) se vydává do Japonska, kde se zamiluje do japonské ženy Mariko (Tao Okamoto), která je bohužel už zaslíbena jinému. A protože země vycházejícího slunce podobným románkům příliš nepřeje, dostane se do křížku nejen s otcem dívky, mafiánským bossem lordem Shingenem (Hiroyuki Sanada) a skupinkou jeho yakuzáckých zabijáků, ale i l Shingenovým levobočkem Silverem Samuraiem (Will Yun Lee). Ten bude vyzbrojen katanou s tachyonovou energií.

A aby těch záporáků nebylo dost, přidá se i vražedkyně Yukio (Rila Fukushima), která to hraje na všechny strany. Objeví se i vůči jedům imunní Viper (Svetlana Khodchenkova), která pod jménem Madam Hydra bojovala proti Kapitánovi Amerikovi. S Japonskem je spjata právě přes postavu Silver Samuraie, který byl jejím bodyguardem. A nesmíme zapomenout na účast Jean Grey (Famke Janssen).

V Japonsku, pro něj zcela neznámém a nesrozumitelném světě, se Wolverine střetne se svou největší nemesis. Z nelítostné bitvy na život a na smrt odejde navždy poznamenaný. Prvně v životě se cítí zranitelný, ocitá se na samé hraně svých fyzických a psychických možností. Zdaleka nebojuje jen se smrtícími samurajskými meči, ale i s vlastní smrtelností. Z těchto vnitřních a vnějších bojů pak vyjde mnohem silnější, než kdy býval.

Na scénáři původně dělal Christopher McQuarrie, autor Obvyklých podezřelých, kterého vystřídal Mark Bomback, jež má na svém kontě například čtvrtou Smrtonosnou past nebo snímek Nezastavitelný Tonyho Scotta. Marvelovská látka byla postprodukčně převedena do 3D formátu.

První Wolverine nebyl žádná sláva a já jsem moc zvědavý, jak se režisér James Mangold s akčně komiksovou látkou z japonského prostředí vyrovná. Nejrůznější žánrové řemeslo mu jde bez problémů, jak jsme se o tom mohli přesvědčit v romanci Kate a Leopold, biografii Johnnyho Cashe Walk the Line, westernu 3:10 do Yumy nebo odlehčeném akčňáku Zatím spolu, zatím živi, takže není důvod se příliš obávat.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Pro DVB-T2 nebude potřeba měnit anténu k televizoru. S jednou výjimkou…

Pro DVB-T2 nebude potřeba měnit anténu k televizoru. S jednou výjimkou…

Před přechodem na DVB-T2 vás možná zajímá, jestli budete muset měnit také anténu, kterou používáte při příjmu DVB-T. Pokud máte vlastní anténu, je odpověď jednoduchá: ne.

4 Jaromír Puk

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

23 Jaromír Puk

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Zájem o zcela bezdrátová (True Wireless) od jejich uvedení na trh raketově roste. Novinka Sony WF-1000XM3 míří na nejvyšší příčky a právem. Kombinuje výborný zvuk, skvělé potlačení hluku a příkladnou ergonomii. Zkrátka máme tu novou referenci pro ostatní a nejlepší True Wireless sluchátka na trhu.

43 Jaromír Puk

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Dostat se na vrchol není snadné. Setrvat tam delší čas, patří ale k daleko těžším úkolům. Již dopředu prozradíme, že OLED Panasonic TX-55GZ1000E se znovu vyšplhal až na samotnou špici technologicky možného. A leccos ještě vylepšil…

61 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

8 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech