36
Fotogalerie

14 tipů na levná a kvalitní sluchátka

Hodně muziky za málo peněz, to nabízejí sluchátka z našeho výběru. Jsou ideální nejen na cesty k MP3 přehrávači a mobilu, ale oceníte je třeba i večer při sledování filmů z PC.

Kapitoly článku:


Originální sluchátka, která výrobci přidávají k většině telefonů či přehrávačů, jsou pouze naprostým základem. Zejména sluchátka typu pecky nejenže neposkytnou dobrý zvuk, ale vypadávají z uší a nedokáží izolovat okolní hluk, takže zpravidla hudba je poslouchána při vysoké hlasitosti, kdy „přeřve“ okolní ruchy. Jaký to má neblahý vliv na sluch, nemusím dodávat.

Podobnou radu máme pro například pro rodiče, kteří chtějí svému dítku udělat radost a koupit mu sluchátka jako dárek. Měli byste mít představu, jaká sluchátka by potomek chtěl, zpravidla ale špunty právě díky dobré izolaci a utlumení okolních ruchů dokáží sluch ochránit, neboť posluchač nemusí hudbu tak moc zesilovat. Ve městě ale musí zase dávat pozor, aby ho pak něco nepřejelo...

Stojí ještě za zmínku, že pokud chcete vylepšit kvalitu reprodukce, vždy začínejte u sluchátek, jakožto posledního článku reprodukčního řetězce. Zde peníze vložené do nákupu poznáte a uslyšíte nejzřetelněji.

Vytipovaná sluchátka najdete ve třech kategoriích:

Předem upozorňuji nejen pravidelné návštěvníky AVmanie, že v tomto případně jsme se snažili vybrat taková sluchátka, která ve své cenové relaci představují velmi dobrou volbu a jsou schopna dlouhodobě sloužit ke spokojenosti majitele. Za více peněz dostanete více muziky, záleží však jen na vás, co vám stačí a jakou kvalitu potřebujete, abyste byli spokojeni. Tam kde s výběrem sluchátek tento článek cenově končí - mnozí z našich pravidelných čtenářů naopak začínají a považují to za základ.

Vybírejte ušima

Pokud si nejste tedy jisti, vezměte si svoji oblíbenou nahrávku (nejlépe několik, raději různé žánry) a vyzkoušejte si, co vám zní nejlépe, co se vám líbí. Nezapomeňte ale při zapojení nových sluchátek a jejich zkoušce vypnout různé vylepšovače zvuku a ekvalizér, abyste věděli, jak skutečně sluchátka hrají. Teprve potom si třeba fanoušci basové muziky mohou vyzkoušet posílení basů. Zkrátka vybírejte na vlastní uši.

Udávané parametry berte s rezervou, zvláště kmitočtový rozsah je spíše marketingovou hodnotou, než reálným údajem. Naopak citlivosti si všímejte, pokud máte MP3 přehrávač s nízkým výkonem, ty s nízkou citlivostí pak nemusí hrát dostatečně hlasitě.

U špuntů, které zde doporučujeme, výrobci zpravidla dodávají několik velikostí gumových zakončení, takže je dobré zvolit takovou velikost, jež bude vyhovovat. Vždy je nutné zvolit optimální velikost. Samotné špunty výrobci také vyrábí odlišné, různých velikostí a konstrukcí, takže jsou rozdíly i v komfortu.

Nevíte? Zeptejte se

Náš výběr nezahrnuje to nejkvalitnější, co se dá pořídit. Taková sluchátka nestojí pár set, ale zpravidla několik tisíc. Otázkou jen je, zda nárůst kvality oceníte. Možná s nákupem kvalitnějších sluchátek vás časem začne zajímat ještě kvalitnější poslech, pak doporučuji nejen naše sekce Testy a Hi-Fi na AVmánii, ale i návštěvu našeho AVfóra, kde podobně "postižených" milovníků kvalitního poslechu naleznete více. Jsou vám schopni velmi dobře poradit, abyste se při prvních krocích nespálili.

Vzhled při výběru často hraje také roli, zde je u některých modelů na výběr z několika různých barev, stejně tak v nabídce výrobců najdete modely s ovládáním/mikrofonem pro iPhone/iPod, takže pokud pro vás jsou důležité tyto aspekty, mějte je na zřetel hned na začátku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud