15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

G.I. Joe 2: Odveta

r. Jon Chu, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Děj dvojky navazuje tam, kde minule Stephen Sommers (Mumie) při rozpohybování ozbrojených igráčků z hračkářského koncernu Hasbro do filmového světa skončil. Jen se značně obměněnou sestavou. Takže to může budit zdání jak pokračování, tak nového začátku.

Z původní sestavy zůstalo zachováno několik stěžejních postav (Duke, Snake Eyes, Storm Shadow, Cobra Commander či Zartan), ale pozornost se soustředí i na nováčky v podobě Lady Jaye, Jinx, Flinta a především pak Roadblocka (Dwayne Johnson).

Už konec jedničky naznačil, že by se mocné organizaci Cobra mohlo podařit infiltrovat Bílý dům, což se i stane. Zartan (Arnold Vosloo) se díky nanotechnologii promění v prezidenta Spojených států (Jonathan Pryce) a vezme na sebe jeho podobu.

Nenápadně začne připravovat plán na ovládnutí světa, v němž mu má pomoci jeho velitel Cobra Commander (Luke Bracey). Aby mu při realizaci tohoto záměru nestálo nic v cestě, nařkne jako prezident příslušníky G.I. Joe z vlastizrady a nechá jednotku kompletně vyhladit.

Trojice přeživších (Roadblock, Lady Jaye a Flint) tak musí prokázat nejen svou nevinu, ale i se pokusit zastavit Cobru dřív, než se jí podaří z povrchu zemského vyhladit osm velkoměst a ovládnout přitom celé lidstvo.

Trosky G.I. Joe jsou totiž nuceny přihlížet tomu, jak si tato teroristická organizace podmaňuje svět a vydírá ho rozpoutáním jaderné války. Když jejich zoufalství dosáhne vrcholu, rozhodnou se oslovit vůbec prvního velitele organizace Josepha Coltona (Bruce Willis), po němž je tato elitní jednotka pojmenovaná.

Dějová výstavba věrně kopíruje charakter klasických akčních bijáků z osmdesátých a počátku devadesátých let, všech těch seagalovek a vandammeovek, u nichž nebylo důležité, co se děje, ale hlavně že se tam postavy hodně perou, střílí a kolem to explozivně bouchá.

Studio oslovilo čtyřiatřicetiletého amerického režiséra s asijskými kořeny Jona M. Chu, který dosud natočil dokument o teen idolu Justinu Bieberovi a několik tanečních filmů, z nichž nejznámější jsou jeho dva příspěvky k sérii Let's Dance.

Jon Chu dosud s akčním žánrem nepřišel do styku, ale zmocnil se ho se ctí a právě s důrazem na jeho choreografickou stránku, blízkou tanečním filmům. Což se nejlépe projeví v himalájském souboji ninjů, u něhož musíte zapomenout na fyzikální zákony.

Akčních scén je tu opravdu spousta a rozmanitého charakteru. Přestřelky, bitky, ohánění se katany, honičky různou měrou těžkotonážních dopravních nebo vojenských prostředků, obří exploze. Vše je rozmáchlé, ale až příliš předvídatelné a po čase umrtvující ve své stereotypnosti.

Jakoby Jon Chu přesně podle přání fanoušků věděl, co do filmu dát, ale neuměl s tím zacházet, dávkovat, kdy to použít, aby daná scéna vynikla. Konec už jde díky splývající kontinuální a nepřerušované akci, která ale nepřináší již nové vzruchy, do ztracena.

Oproti digitálně přepálené jedničce vypadají souboje zemitěji, živelněji a v osobních střetech fyzičtěji. A i když jsou brutálnější než u jejich předchůdce a umírá tu spousta lidí, přesto díky absenci krve působí disneyovsky neškodně.

Celý film je vlastně taková milá hra pro malé a velké kluky, kteří si v dětství někdy hráli na samuraje s katany nebo na vojáky s kulomety, na kterou ale zapomenete s odchodem z kina.

 

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

7 Marek Čech

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

34 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk