15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Konečná

r. Ji-un Kim, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Po osmi letech působení na postu kalifornského guvernéra, během nichž přerušil svou hereckou kariéru, si Arnold Schwarzenegger potřeboval otestovat, zda na něj publikum stále uslyší. Udělal tak prostřednictvím účasti na Stalloneho týmových Expendables.

Nyní, po deseti letech, se pak vrací v hlavní roli s filmem, který jakoby vypadl z doby, kdy se s herectvím loučil, nebo spíš ještě z éry o pár let zpátky, když zažíval svou největší slávu. Před třetím Conanem nebo pátým Terminátorem se nás v něm snaží přesvědčit, že i v pětašedesáti letech stále utáhne akční pecku.

Plnohodnotný návrat tak přichází s postavou šerifa Raye Owense ze zapadlého městečka Sommerton Junction poblíž mexických hranic, kde největší vzrušení pro strážce zákona představuje, když musí řešit opilecký přestupek.

Útěk nebezpečného drogového bosse nové generace Gabriela Corteze (Eduardo Noriega) ale postaví Raye před výzvu, která odhalí něco z jeho minulosti. Owens nebyl vždy šerif před důchodem v prašném zapadákově, ale elitní losangeleský policista z protinarkotického oddělení.

Mohl by v úřadu jemu svěřeného v klidu dožít do penze, kdyby si právě jeho městečko nevybral při útěku z vězení šéf mexické mafie jako přestupní stanici, odkud se snadno dostane ilegálně zpět do své země. Hladký průběh této operace zajišťují na místě i v průběhu cesty jeho spojenci, vybavení těžkým zbrojním arzenálem.

Děj je dokonale předvídatelný a směřuje k výbušnému akčnímu finále. Jeho zasazení na jih USA, k hranici s Mexikem, dává vzniknout aranžmá, které filmu sedí. Westernové ladění si korejský režisér Kim Jee-woon vyzkoušel už ve své poctě Leoneho klasikám Hodný, zlý a divný (2008) a zde ho dál úspěšně rozvíjí.

Liduprázdné ulice, horký vzduch, podceňovaný šerif, příprava na příchod desperátů, ozbrojený střet s nimi i závěrečná přestřelka, to vše nese jasné rysy westernového příběhu vzoru Rio Bravo.

Když do vyprázdněných ulic městečka vstoupí ozbrojená banda, jíž šéfuje mafiánova spojka Burrell (Peter Stormare), přepíná se rázem do akčního módu. Šerifovi spolupracovníci se na střet s nimi připravují jak Rambo v lese a když se do sebe vzájemně pustí, začnou vzduchem létat lidé i jejich končetiny.

Režisér se nevyhýbá explicitním záběrům, přesto máme ale dojem, že se mohl v akčních pasážích ještě víc odvázat a rozjet opravdu nekompromisní R-kovou rež vzor Komando. Na domácí korejské půdě by se určitě pustil do větších šíleností, tady se mi zdá, že primárně slouží hlavní hvězdě, která si sebereflexivně a ironicky utahuje ze svého mýtu. Činí tak vkusně a s vtipem, problémem ale je, že to dělají všichni akční veteráni (Stallone, Willis) a už léta, takže opět odpadá moment překvapení.

Jeho šerif Ray je veskrze sympatická a vděčná figura. Když prochází městem nebo mluví se svými podřízenými, je znát, že jde o empatického a rozvážného muže, který svému okolí přináší pocit bezpečí. V rozhodující chvíli se ale promění v nekompromisního bojovníka se zlem, které je třeba zastavit všemi dostupnými prostředky.

Nese si své trauma z minulosti, které ho naučilo být pokorným k jeho profesi, ať už je vykonávána v jakékoliv pozici a na jakémkoliv místě. To mu umožňuje sebevědomě jednat i s federálními agenty, kteří mají tendenci chovat se povýšeně a zpupně.

Arnold Schwarzenegger si pro svůj comeback zvolil nekomplikované a dějově předvídatelné akční béčko, přesně ušité podle osmdesátkového mustru. Vše zde proto můžeme až příliš snadno dopředu odhadnout. Od dějových zákrut, přes hlášky, míru odlehčení a sebeironie, až po aranžmá dynamických scén.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

31 Jaromír Puk

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina