15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Konečná

r. Ji-un Kim, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Po osmi letech působení na postu kalifornského guvernéra, během nichž přerušil svou hereckou kariéru, si Arnold Schwarzenegger potřeboval otestovat, zda na něj publikum stále uslyší. Udělal tak prostřednictvím účasti na Stalloneho týmových Expendables.

Nyní, po deseti letech, se pak vrací v hlavní roli s filmem, který jakoby vypadl z doby, kdy se s herectvím loučil, nebo spíš ještě z éry o pár let zpátky, když zažíval svou největší slávu. Před třetím Conanem nebo pátým Terminátorem se nás v něm snaží přesvědčit, že i v pětašedesáti letech stále utáhne akční pecku.

Plnohodnotný návrat tak přichází s postavou šerifa Raye Owense ze zapadlého městečka Sommerton Junction poblíž mexických hranic, kde největší vzrušení pro strážce zákona představuje, když musí řešit opilecký přestupek.

Útěk nebezpečného drogového bosse nové generace Gabriela Corteze (Eduardo Noriega) ale postaví Raye před výzvu, která odhalí něco z jeho minulosti. Owens nebyl vždy šerif před důchodem v prašném zapadákově, ale elitní losangeleský policista z protinarkotického oddělení.

Mohl by v úřadu jemu svěřeného v klidu dožít do penze, kdyby si právě jeho městečko nevybral při útěku z vězení šéf mexické mafie jako přestupní stanici, odkud se snadno dostane ilegálně zpět do své země. Hladký průběh této operace zajišťují na místě i v průběhu cesty jeho spojenci, vybavení těžkým zbrojním arzenálem.

Děj je dokonale předvídatelný a směřuje k výbušnému akčnímu finále. Jeho zasazení na jih USA, k hranici s Mexikem, dává vzniknout aranžmá, které filmu sedí. Westernové ladění si korejský režisér Kim Jee-woon vyzkoušel už ve své poctě Leoneho klasikám Hodný, zlý a divný (2008) a zde ho dál úspěšně rozvíjí.

Liduprázdné ulice, horký vzduch, podceňovaný šerif, příprava na příchod desperátů, ozbrojený střet s nimi i závěrečná přestřelka, to vše nese jasné rysy westernového příběhu vzoru Rio Bravo.

Když do vyprázdněných ulic městečka vstoupí ozbrojená banda, jíž šéfuje mafiánova spojka Burrell (Peter Stormare), přepíná se rázem do akčního módu. Šerifovi spolupracovníci se na střet s nimi připravují jak Rambo v lese a když se do sebe vzájemně pustí, začnou vzduchem létat lidé i jejich končetiny.

Režisér se nevyhýbá explicitním záběrům, přesto máme ale dojem, že se mohl v akčních pasážích ještě víc odvázat a rozjet opravdu nekompromisní R-kovou rež vzor Komando. Na domácí korejské půdě by se určitě pustil do větších šíleností, tady se mi zdá, že primárně slouží hlavní hvězdě, která si sebereflexivně a ironicky utahuje ze svého mýtu. Činí tak vkusně a s vtipem, problémem ale je, že to dělají všichni akční veteráni (Stallone, Willis) a už léta, takže opět odpadá moment překvapení.

Jeho šerif Ray je veskrze sympatická a vděčná figura. Když prochází městem nebo mluví se svými podřízenými, je znát, že jde o empatického a rozvážného muže, který svému okolí přináší pocit bezpečí. V rozhodující chvíli se ale promění v nekompromisního bojovníka se zlem, které je třeba zastavit všemi dostupnými prostředky.

Nese si své trauma z minulosti, které ho naučilo být pokorným k jeho profesi, ať už je vykonávána v jakékoliv pozici a na jakémkoliv místě. To mu umožňuje sebevědomě jednat i s federálními agenty, kteří mají tendenci chovat se povýšeně a zpupně.

Arnold Schwarzenegger si pro svůj comeback zvolil nekomplikované a dějově předvídatelné akční béčko, přesně ušité podle osmdesátkového mustru. Vše zde proto můžeme až příliš snadno dopředu odhadnout. Od dějových zákrut, přes hlášky, míru odlehčení a sebeironie, až po aranžmá dynamických scén.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

55 Jaromír Puk

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk