15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Konečná

r. Ji-un Kim, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Po osmi letech působení na postu kalifornského guvernéra, během nichž přerušil svou hereckou kariéru, si Arnold Schwarzenegger potřeboval otestovat, zda na něj publikum stále uslyší. Udělal tak prostřednictvím účasti na Stalloneho týmových Expendables.

Nyní, po deseti letech, se pak vrací v hlavní roli s filmem, který jakoby vypadl z doby, kdy se s herectvím loučil, nebo spíš ještě z éry o pár let zpátky, když zažíval svou největší slávu. Před třetím Conanem nebo pátým Terminátorem se nás v něm snaží přesvědčit, že i v pětašedesáti letech stále utáhne akční pecku.

Plnohodnotný návrat tak přichází s postavou šerifa Raye Owense ze zapadlého městečka Sommerton Junction poblíž mexických hranic, kde největší vzrušení pro strážce zákona představuje, když musí řešit opilecký přestupek.

Útěk nebezpečného drogového bosse nové generace Gabriela Corteze (Eduardo Noriega) ale postaví Raye před výzvu, která odhalí něco z jeho minulosti. Owens nebyl vždy šerif před důchodem v prašném zapadákově, ale elitní losangeleský policista z protinarkotického oddělení.

Mohl by v úřadu jemu svěřeného v klidu dožít do penze, kdyby si právě jeho městečko nevybral při útěku z vězení šéf mexické mafie jako přestupní stanici, odkud se snadno dostane ilegálně zpět do své země. Hladký průběh této operace zajišťují na místě i v průběhu cesty jeho spojenci, vybavení těžkým zbrojním arzenálem.

Děj je dokonale předvídatelný a směřuje k výbušnému akčnímu finále. Jeho zasazení na jih USA, k hranici s Mexikem, dává vzniknout aranžmá, které filmu sedí. Westernové ladění si korejský režisér Kim Jee-woon vyzkoušel už ve své poctě Leoneho klasikám Hodný, zlý a divný (2008) a zde ho dál úspěšně rozvíjí.

Liduprázdné ulice, horký vzduch, podceňovaný šerif, příprava na příchod desperátů, ozbrojený střet s nimi i závěrečná přestřelka, to vše nese jasné rysy westernového příběhu vzoru Rio Bravo.

Když do vyprázdněných ulic městečka vstoupí ozbrojená banda, jíž šéfuje mafiánova spojka Burrell (Peter Stormare), přepíná se rázem do akčního módu. Šerifovi spolupracovníci se na střet s nimi připravují jak Rambo v lese a když se do sebe vzájemně pustí, začnou vzduchem létat lidé i jejich končetiny.

Režisér se nevyhýbá explicitním záběrům, přesto máme ale dojem, že se mohl v akčních pasážích ještě víc odvázat a rozjet opravdu nekompromisní R-kovou rež vzor Komando. Na domácí korejské půdě by se určitě pustil do větších šíleností, tady se mi zdá, že primárně slouží hlavní hvězdě, která si sebereflexivně a ironicky utahuje ze svého mýtu. Činí tak vkusně a s vtipem, problémem ale je, že to dělají všichni akční veteráni (Stallone, Willis) a už léta, takže opět odpadá moment překvapení.

Jeho šerif Ray je veskrze sympatická a vděčná figura. Když prochází městem nebo mluví se svými podřízenými, je znát, že jde o empatického a rozvážného muže, který svému okolí přináší pocit bezpečí. V rozhodující chvíli se ale promění v nekompromisního bojovníka se zlem, které je třeba zastavit všemi dostupnými prostředky.

Nese si své trauma z minulosti, které ho naučilo být pokorným k jeho profesi, ať už je vykonávána v jakékoliv pozici a na jakémkoliv místě. To mu umožňuje sebevědomě jednat i s federálními agenty, kteří mají tendenci chovat se povýšeně a zpupně.

Arnold Schwarzenegger si pro svůj comeback zvolil nekomplikované a dějově předvídatelné akční béčko, přesně ušité podle osmdesátkového mustru. Vše zde proto můžeme až příliš snadno dopředu odhadnout. Od dějových zákrut, přes hlášky, míru odlehčení a sebeironie, až po aranžmá dynamických scén.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

16 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech