15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Zlomené město

r. Allen Hughes, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Billy Taggart (Mark Wahlberg) měl pověst jednoho z nejlepších policistů v New Yorku. Pak se ale rozhodl vzít z osobních důvodů spravedlnost do svých rukou a ocitl se před soudem.

Před takřka jistým vězením ho zachránila přímluva jeho nadřízeného, policejního komisaře Carla Fairbankse (Jeffrey Wright) u starosty města Mayora Hostetlera (Russell Crowe). Ten potlačil důkaz, jež by mohl vypovídat v Billyho neprospěch. Výměnou za to, že z policejního sboru pro uklidnění veřejnosti odejde.

O sedm let později se bývalý policista snaží v Brooklynu uživit jako soukromé očko. S fotoaparátem šmíruje nevěrné manžely a manželky, ale klienti ale moc neplatí a tak se ocitá na pokraji bankrotu. V té chvíli přichází opravdu jak na zavolanou telefonát od starosty. V New Yorku probíhá volební kampaň o úřad starosty a ten stávající si nemůže dovolit žádný skandál, který by protistrana využila v kampani.

Starosta Hostetler proto Billyho požádá, ať vypátrá a zdokumentuje, kdo je milencem jeho ženy Cathleen (Catherine Zeta-Jones), jíž podezírá z nevěry. Očko velmi záhy zjišťuje, že se jeho žena schází se šéfem volebního štábu jeho protikandidáta Paulem Andrewsem (Kyle Chandler). Pořídí fotky, na nichž jsou spolu a předá je starostovi. Manažer kampaně je poté nalezen mrtev a Billy náhle zjišťuje, že se zapletl do případu, v němž jde o víc než o banální nevěru.

Ukáže se totiž, že nejstěžejnějším tématem volební kampaně je zadluženost města, kterou by měla vyřešit smlouva se stavební firmou, již připravuje současný starosta po svém znovuzvolení podepsat. Projekt Bolton Village, slibující privatizaci obydlí v chudších čtvrtích Bostonu, je ale jen zástěrkou pro získání parcel, jež poslouží k vybudování lukrativních kancelářských budov.

Cathleen Taggarta včas varovala před svým mužem i sítí intrik, jimiž ho omotal, ale on až teď poznává, s kým má vlastně tu čest. Když se rozhodne proti němu vystoupit, připomene mu starosta, co všechno obsahuje jeho archív s informacemi na druhé osoby.

Pohne se nakonec v čestném, ale problematickém policistovi, který občas nejde pro ránu daleko a zákon si v případě, kdy se dotýká přímo jeho, vykládá v duchu soudce lynče, svědomí? Až za cenu vlastního sebeobětování?

Cesta, která k vyřešení případu vede, je poměrně logická, předvídatelná a v důsledku toho bez napětí. Debutující scenárista Brian Tucker se ji snaží ozvláštnit vedlejší linií soukromou a veřejnou. V té méně významné privátní sledujeme příběh Billyho krásné přítelkyně s portorikánskými kořeny Natalie, která touží po kariéře u filmu.

Zajímavější je určitě linie veřejná, která nás nechá nakouknout do zákulisí volební kampaně. Opět bohužel ji scenárista nedovedl zpracovat originálněji než v tom smyslu, že v politice jde jen o co nejvyšší materiální osobní prospěch bez ohledu na použité prostředky a že příprava na volby spočívá především ve sbírání špinavostí na protivníka.

Allen Hughes, který se svým bratrem, dvojčetem Albertem, natočil adaptaci komiksové předlohy Alana Moorea Z pekla (2001) nebo postapokalyptickou Knihu přežití (2010) se na režijní sesli poprvé musel obejít bez jeho podpory.

Cenou výpomoc ale získal v novozélandském kameramanovi Benu Seresinovi (Transformers: Pomsta poražených, Nezastavitelný), jehož práce evokuje šerosvitnou náladu „nočních“ filmů Michaela Manna. K tomuto atmosférickému vjemu přispívá i hudba Atticuse Rosse (The Social Network), dodávající některým scénám melancholicky laděný ráz zmaru (Billyho prozření).

Střet dvou mužů s různou měrou pošpinění svého profesního i osobního morálního štítu se může spolehnout na jejich herecké představitele, kteří zde odvádí svůj očekávaný vysoký standard. Oba ale bojují s tím, že námět i samotná zápletka jsou poměrně předvídatelné a od diváka tak není vyžadována příliš velká účast na jejím rozvíjení.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

36 Alexandr Bray

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech