15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Vedlejší účinky

r. Steven Soderbergh, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Vedlejší účinky v mnohém navazují na předchozí dva filmy, jež vytvořil Steven Soderbergh ve spolupráci se scenáristou Scottem Z. Burnsem. S Informátorem! (2009) i Nákazou (2011) mají společné téma korporátního systému, který si podrobuje nebo rovnou ničí životy jednotlivců, kteří se do něj zapletou.

Vedlejší účinky na Nákazu navazují a rozvádějí témata, jež nastolila. Jde především o kritiku farmaceutického průmyslu, který zásobuje trh snadno dostupnými léky, které v případě antidepresiv mohou ovlivnit život jejich uživatelů natolik, že mohou přestat pod jejich vlivem nést odpovědnost za své činy.

Nebyl by to ale Soderbergh jako výrazný stylista, kdyby si vystačil jen s pouhou kritikou farmaceutických nekalých praktik. Scenárista Scott Z. Burns (Bourneovo ultimátum) v druhé půli příběhu provede obrat a vyprávění, které se až dosud tvářilo jako společensko-kritické, získá mnohem žánrovější a poutavější kabátek. Zkrátka, že sovy nejsou tím, čím se zdají být a nevraždí vždy jen psychofarmaka.

Burnsův zapeklitý scénář, plný zvratů, jež si dovolím tvrdit, že budete jen s obtížemi předvídat, je první z velkých předností tohoto snímku. Tou druhou je jeho zvládnutá forma, která přesně souzní s charakterem děje, který sledujeme.

Režisér ho podává svým typickým způsobem nezúčastněného, ale ne netečného pozorovatele, který se s postupně houstnoucím napětím stává čím dál zanícenějším účastníkem všeho dění. Tento odstup vhodně koresponduje s vnitřním, emocionálním stavem, který prožívá hlavní hrdinka ve chvíli, kdy se s ní seznamujeme.

Martin Taylor (Channing Tatum), kdysi úspěšný obchodník na Wall Streetu, se za machinace při zneužívání informací v obchodním styku, dostal do vězení. Nyní se po čtyřech letech vrací domů a jeho žena Emily (Rooney Mara), která celou tu dobu protrpěla v depresích z nejisté budoucnosti své i jejich vztahu, věří v obrat k lepšímu.

Ten ale nepřichází a situace se vyvíjí radikálně odlišným směrem. Pár dnů po příchodu svého milého se pokusí v zoufalství spáchat sebevraždu. V nemocnici se proto dostává do péče psychiatra, doktora Jonathana Bankse (Jude Law), který na ní vyzkouší několik druhů antidepresiv. Moc ale nezabírají a tak jí po konzultaci s pacientčinou předchozí lékařkou a terapeutkou, dr. Victorií Siebertovou (Catherine Zeta-Jones), medikaci změní na nová antidepresiva pod názvem Ablixa.

„Zázračný“ nový lék má ale závažné vedlejší účinky, které způsobí tragédii, jež zasáhne všechny lidi v okolí Emily. V ohrožení se ocitá nejen samotná žena, ale i profesní reputace a soukromý život doktora Bankse. Neboť právní kvalifikace zní jasně - za zločin, spáchaný pod vlivem prášků, nemůže nemocný, ale doktor, který mu jej předepsal.

Doktoru Banksovi nezbývá než se podívat na zoubek farmaceutické společnosti, s níž uzavřel výhodnou testovací smlouvu a jež nebezpečný medikament šíří. Jak se ale do pátrání, vedeného na vlastní pěst, zaplétá čím dál víc, odhaluje, že nic není tak, jak se na první pohled může zdát.

Soderbergh si pohrává s diváckými očekáváními a žánrově filmem pootáčí směrem od osobního psychodramatu, k soudnímu dramatu s kritickým ukazováčkem, vztyčeným vůči nadnárodním korporacím, až k hitchcockovskému krimi thrilleru o muži, jenž chce získat zpět svůj život.

Forma, kterou tento hitchcockovský příběh podává, je blízká revidovanému pojetí filmů noir. Tomu odpovídá jak tlumené tónování obrazu s častým využitím umělého světla, tak deštivá atmosféra šedivého New Yorku, nebo rámování obrazu s nezvyklými úhly záběrů.

Steven Soderbergh ve Vedlejších účincích dokazuje, že si umí podmanit víceméně jakýkoliv žánr a přizpůsobit ho k obrazu svému. Tentokrát si vybral hitchcockovské thrillery, filmy noir a psychodramata. Na základě propracovaného scénáře se zákrutami, jež vás překvapí a dopředu je jen tak snadno neodhadnete, vytvořil snímek, který zdobí herecké výkony všech zúčastněných i napínavá psychotická atmosféra, jež by se dala krájet.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk