15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Gangsterky


Země bez zákona

r. John Hillcoat, USA 2012

Klepněte pro větší obrázek

Australský hudební srdcerváč Nick Cave je muž mnoha talentů. Vedle zájmu o literární tvorbu (A uzřela oslice anděla, Smrt Zajdy Munroa) se věnuje i práci pro film. Výsledkem jeho třetí scenáristické (Ghosts... of the Civil Dead, Proposition) s jeho krajanem Johnem Hillcoatem je westernově laděná gangsterka z amerického venkova třicátých let.

V Americe tehdy vládla prohibice. Od roku 1919 v ní platil tzv. Volsteadův zákon o zákazu pití a distribuce alkoholu v USA, jehož účinnost byla ale přesně opačná, než jeho tvůrci zamýšleli. Počet tajných barů vzrostl na trojnásobek a zločinnost kulminovala nevídaným tempem. Vznikaly jak gangy, zabývající se pašováním alkoholu do Ameriky, tak ty, jež se podílely na jeho nelegální výrobě.

A o jednom z nich se na základě skutečných událostí rozhodl vyprávět i Nick Cave. Jako předloha mu posloužila kniha The Wettest Country in the World Matta Bonduranta, která u nás vyšla pod názvem Krajina pašeráků.

Vnuk nejmladšího ze tří bratrů Bondurantových se rozhodl napsat svědectví o svém dědovi a jeho bratrech, kteří se rozhodli vzdorovat omezením státních úřadů po svém. Nešlo přitom o žádné organizované mafiány, ale spíš o lokální „živnostenské s.r.o“, neochotné se přizpůsobovat novým pořádkům.

Zábavnost a přitažlivost vyprávění o těchto třech místních legendách, vzbuzujících přirozený respekt okolí, spočívá už v tom, že rozhodně nešlo o žádná ořezávátka. Nejstarší Howard (Jason Clarke) prošel bojišti první světové války. Zážitky v ní vstřebané z něj udělaly mlčenlivého podivína, který často hledá zapomnění na dně láhve. O nic hovornější není ani prostřední Forrest (Tom Hardy), jehož zocelilo překonání španělské chřipky, kterou na rozdíl od svých rodičů přežil. Nejmladší Jack (Shia LaBeouf) je ze všech tří bratrů nejcitlivější a nejméně drsný.

Zároveň ale jak dospívá, je ve svých plánech a ambicích čím dál smělejší. Chce jezdit v drahých autech a nosit vybrané luxusní obleky. A hlavně se vyrovnat svým ostříleným sourozencům, na nichž stojí rodinný byznys s nelegálně pálenou whisky.

Protože ale v době, kdy se děj Země bez zákona odehrává (rok 1931), zbývají do vypršení platnosti Volsteadova zákona ještě dva roky, kolem bujících obchodních aktivit bratrů Bondurantových se začne stahovat smyčka. Tu začne utahovat nově příchozí zástupce státního návladního Charlie Rakes (Guy Pearce).

Zkorumpovaný a neuvěřitelně slizký prohibiční agent, jehož brutálním donucovacím praktikám se podvolí takřka všichni. Až na bratry Bondurantovy, kteří mu odmítnou odvádět provizi ze zisku a hrát podle jeho pravidel. Nezbývá proto než oprášit brokovnice a krvavé měření sil kdo z koho může začít.

Oproti městským gangsterkám z Chicaga třicátých let, jejichž ústřední postavou byl Al Capone, se tahle výrazně liší už místem, kde se odehrává. To ji činí i výjimečnou. Vydáváme se na venkov, do míst, kde se v kůlnách pálil alkohol, který se používal i jako úplatek strážcům zákonů.

Nick Cave jako autor scénáře a hudby, spolu s Johnem Hillcoatem jako režisérem, kolem trojice bratrů vytváří poetickou desperátskou auru, která jejich jednání mytologizuje. Neuhlazuje sice nic z jejich, z hlediska zákona zavrženíhodných činů, ale přeci jen je ukazuje v opozici proti totálně zkorumpovaným strážcům zákona jako ty, kterým budete mít tendenci fandit a nadržovat.

Herecké výkony všech zúčastněných a především Toma Hardyho jsou velkou předností snímku, který se nebojí i krvavě naturalistických scén. Nicku Caveovi je třeba přičíst k dobru i to, že dovede násilné pasáže v pravou chvíli odlehčit sebeironií a osobitým černým humorem, jež do vyprávění vnáší postava Forresta.

Právě „terminátorský“ Tom Hardy nás provede i úskalími příběhu, u nichž bychom se jinak museli pozastavovat nad jejich uvěřitelností. Dává nám na srozuměnou, že to, co sledujeme, nemáme brát tak vážně, ale jako součást zábavné a divácky vstřícné legendy o odvěkém souboji mužů, pohybujících se při prosazování svých zájmů na hranici zákona.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk