15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Gangsterky


Země bez zákona

r. John Hillcoat, USA 2012

Klepněte pro větší obrázek

Australský hudební srdcerváč Nick Cave je muž mnoha talentů. Vedle zájmu o literární tvorbu (A uzřela oslice anděla, Smrt Zajdy Munroa) se věnuje i práci pro film. Výsledkem jeho třetí scenáristické (Ghosts... of the Civil Dead, Proposition) s jeho krajanem Johnem Hillcoatem je westernově laděná gangsterka z amerického venkova třicátých let.

V Americe tehdy vládla prohibice. Od roku 1919 v ní platil tzv. Volsteadův zákon o zákazu pití a distribuce alkoholu v USA, jehož účinnost byla ale přesně opačná, než jeho tvůrci zamýšleli. Počet tajných barů vzrostl na trojnásobek a zločinnost kulminovala nevídaným tempem. Vznikaly jak gangy, zabývající se pašováním alkoholu do Ameriky, tak ty, jež se podílely na jeho nelegální výrobě.

A o jednom z nich se na základě skutečných událostí rozhodl vyprávět i Nick Cave. Jako předloha mu posloužila kniha The Wettest Country in the World Matta Bonduranta, která u nás vyšla pod názvem Krajina pašeráků.

Vnuk nejmladšího ze tří bratrů Bondurantových se rozhodl napsat svědectví o svém dědovi a jeho bratrech, kteří se rozhodli vzdorovat omezením státních úřadů po svém. Nešlo přitom o žádné organizované mafiány, ale spíš o lokální „živnostenské s.r.o“, neochotné se přizpůsobovat novým pořádkům.

Zábavnost a přitažlivost vyprávění o těchto třech místních legendách, vzbuzujících přirozený respekt okolí, spočívá už v tom, že rozhodně nešlo o žádná ořezávátka. Nejstarší Howard (Jason Clarke) prošel bojišti první světové války. Zážitky v ní vstřebané z něj udělaly mlčenlivého podivína, který často hledá zapomnění na dně láhve. O nic hovornější není ani prostřední Forrest (Tom Hardy), jehož zocelilo překonání španělské chřipky, kterou na rozdíl od svých rodičů přežil. Nejmladší Jack (Shia LaBeouf) je ze všech tří bratrů nejcitlivější a nejméně drsný.

Zároveň ale jak dospívá, je ve svých plánech a ambicích čím dál smělejší. Chce jezdit v drahých autech a nosit vybrané luxusní obleky. A hlavně se vyrovnat svým ostříleným sourozencům, na nichž stojí rodinný byznys s nelegálně pálenou whisky.

Protože ale v době, kdy se děj Země bez zákona odehrává (rok 1931), zbývají do vypršení platnosti Volsteadova zákona ještě dva roky, kolem bujících obchodních aktivit bratrů Bondurantových se začne stahovat smyčka. Tu začne utahovat nově příchozí zástupce státního návladního Charlie Rakes (Guy Pearce).

Zkorumpovaný a neuvěřitelně slizký prohibiční agent, jehož brutálním donucovacím praktikám se podvolí takřka všichni. Až na bratry Bondurantovy, kteří mu odmítnou odvádět provizi ze zisku a hrát podle jeho pravidel. Nezbývá proto než oprášit brokovnice a krvavé měření sil kdo z koho může začít.

Oproti městským gangsterkám z Chicaga třicátých let, jejichž ústřední postavou byl Al Capone, se tahle výrazně liší už místem, kde se odehrává. To ji činí i výjimečnou. Vydáváme se na venkov, do míst, kde se v kůlnách pálil alkohol, který se používal i jako úplatek strážcům zákonů.

Nick Cave jako autor scénáře a hudby, spolu s Johnem Hillcoatem jako režisérem, kolem trojice bratrů vytváří poetickou desperátskou auru, která jejich jednání mytologizuje. Neuhlazuje sice nic z jejich, z hlediska zákona zavrženíhodných činů, ale přeci jen je ukazuje v opozici proti totálně zkorumpovaným strážcům zákona jako ty, kterým budete mít tendenci fandit a nadržovat.

Herecké výkony všech zúčastněných a především Toma Hardyho jsou velkou předností snímku, který se nebojí i krvavě naturalistických scén. Nicku Caveovi je třeba přičíst k dobru i to, že dovede násilné pasáže v pravou chvíli odlehčit sebeironií a osobitým černým humorem, jež do vyprávění vnáší postava Forresta.

Právě „terminátorský“ Tom Hardy nás provede i úskalími příběhu, u nichž bychom se jinak museli pozastavovat nad jejich uvěřitelností. Dává nám na srozuměnou, že to, co sledujeme, nemáme brát tak vážně, ale jako součást zábavné a divácky vstřícné legendy o odvěkém souboji mužů, pohybujících se při prosazování svých zájmů na hranici zákona.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

34 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech