15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout

30. prosince 2013
TWEET SDÍLET
15 akčních a kriminálních filmů, které nesmíte opomenout
Bondovský Skyfall, šestka Rychle a zběsile, Arnieho Konečná, oscarové Argo nebo psychotické Vedlejší účinky. Třetí ochutnávka nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2013 objevily na DVD/Blu-ray nosičích, přichází.

Gangster Squad - Lovci mafie

r. Ruben Fleischer, USA 2013

Klepněte pro větší obrázek

Třetí počin režiséra Rubena Fleischera (Zombieland) se od většiny městských gangsterských legend liší tím, že jeho děj není zasazen do třicátých let a Chicaga, ale do konce těch čtyřicátých a města andělů.

Pod obřím nápisem Hollywoodland se rozprostírá město, které úpí pod nadvládou brutálního židovského gangsterského bosse Mickeyho Cohena (Sean Penn). Čtyři roky po válce byly veškeré ideály o svobodě a rozvoji Los Angeles zadupány pod zem psychopatickým boxerem, který se stal nekorunovaným králem města, plného drog a prostituce.

S jeho mocí, k jejímuž udržení přispívá jak podplacená policie, tak jeho kumpáni se samopaly, šířící městem strach, se odmítá smířit policejní náčelník Parker (Nick Nolte). Pověří proto seržanta O'Maru (Josh Brolin) sestavením speciálního týmu pěti nebo šesti mužů, kteří by se měli pokusit partyzánským způsobem zničit Mickeyho impérium. Vše mimo záznam, na vlastní pěst. Bez zatýkání, v duchu přísloví na hrubý pytel hrubá záplata.

Tvrdý polda ze staré školy a válečný veterán John O'Mara svou misi pojme jako pokračování mise válečné. Z členů policejního sboru, kteří se nenechali zastrašit nebo zkorumpovat, sestaví tajný elitní tým, který se rozhodne vzít právo a spravedlnost do svých rukou.

K ruce se mu podaří sehnat pětici mužů. Seržanta Jerryho Wooterse (Ryan Gosling), vtipného frajírka, který svou bezmoc z nemožnosti prosazovat ideály své profese utápí v alkoholu. Dále pak veterána policejní práce, zásadového muže a tak trochu westernového odstřelovače Maxe Kennarda (Robert Patrick) a jeho chráněnce a mexikánského pomocníka Navidada Ramireze (Michael Peña).

Aby bylo politicky korektně vyváženo etnické spektrum jednotky, objevuje se zde i drsný černošský pochůzkář Coleman Harris (Anthony Mackie). Z pozadí pak celou partu jistí rovněž válečný veterán, koumák a specialista na odposlechy Conway Keeler (Giovanni Ribisi).

Důležitou postavou v příběhu je i Cohenova milenka Grace Faradayová (Emma Stone). Typická žánrová femme fatale, která svým milostným románkem s Wootersem pořádně zamíchá dějovými kartami.

Děj se odehrává v roce 1949 a vychází ze skutečných událostí, které do stejnojmenné předlohy zpracoval bývalý detektiv z oddělení vražd losangeleské policie Paul Liebermann. Pokud ale čekáte realistické zpracování tohoto námětu, vězte, že režisér Ruben Fleischer přichází s jeho pravým opakem.

Ruben Fleischer chtěl evidentně vytvořit svou variantu Neúplatných Briana De Palmy. A kopíruje jejich úspěšný model hned v několika složkách. Od rozvržení postav, jejich statusu, až po sázku na dobovou retro atmosféru, která Fleischerovi skvěle vyšla.

Když ale dva dělají totéž, není to totéž. Gangster Squad není ani realistickou krimi, ani Zjizvenou tváří nebo Carlitovou cestou. Romantickou linií mezi Ryanem Goslingem a Emmou Stone upomene na L.A. - Přísně tajné, stmelováním týmu na Sedm statečných nebo Neúplatné. Zatápěním gangsterovi Cohenovi zas na Dannyho parťáky, jen v mnohem brutálnější podobě. Závěrečná přestřelka na schodech opět upomíná na Neúplatné a jejich poctu Ejzenštejnovi a Křižníku Potěmkin ve scéně masakru na Oděském schodišti.

Filmové zpracování je plné rozporů. Na jedné straně se snaží být elegantním dobovým retrem, na té druhé v něm explicitní násilné scény vyvolávají ducha akčňáků z osmdesátých let. Postavy jsou vybaveny jen základní charakteristikou a závěrečné zúčtování vypadá jak z počítačové hry Mafia.

Fleischer ale nemá vyšší ambice než diváky bavit a přináší proto mix gangsterky, neo-noirového filmu, westernu, romance a hláškami odlehčeného akčňáku, který vypadá jako hodě drahé béčko, které by se chtělo přiblížit svým áčkovým vzorům.

Témata článku: Filmy, Roon

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk