15 filmových tipů na Vánoce: thrillery, kriminální, akční a válečné

6. prosince 2015
TWEET SDÍLET
15 filmových tipů na Vánoce: thrillery, kriminální, akční a válečné
Zmizelá, Slídil, Zabijáci, John Wick, sedmička Rychle a zběsile, pětka Mission: Impossible, Želená srdce a Nezlomný. První vánoční ochutnávka toho nejlepšího z letošní DVD a Blu-ray produkce.

Žena v kleci

r. Mikkel Nørgaard, Dánsko / Německo / Švédsko, 2013

Světová obliba současné severské detektivní literatury se samozřejmě odráží i v severské kinematografii. Na této vlně se nese i kriminální thriller Mikkela Nørgaarda Žena v kleci, natočený podle stejnojmenné detektivky populárního spisovatele Jussiho Adlera Olsena. Ta byla první částí zatím šestidílného cyklu románů o kodaňském komisaři Carlu Mørckovi (Nikolaj Lie Kaas).

Nerudný kriminalista je po zpackané policejní akci, při níž díky jeho horlivosti zahyne jeden kolega a druhý po postřelení ochrne, přeřazen z oddělení vražd do nového Oddělení Q. Jde o sklepní místnost policejní budovy, kde má třídit odložené a nevyřešené případy.

Tato trafika mu měla zajistit, aby měl co dělat, ale zároveň ho držet tak trochu stranou od práce, která ho dovedla do traumatické situace, v níž se ocitl po zmíněném nešťastném policejním zásahu. K ruce mu je přidělen neustále optimisticky asistent Assad (Fares Fares), který do té doby pracoval někde v archivu.

Podceňovaná dvojice, již kolegové říkali „Opilec a Arab“, se začne zabývat případem populární političky Merete Lynggaardové (Sonja Richter), která před pěti lety záhadně zmizela při plavbě na trajektu. Jediným svědkem události byl její duševně nemocný bratr, jenž byl nalezen v podpalubí. Případ byl uzavřen jako jednoznačná sebevražda.

Takové vysvětlení se ale dvojici detektivů nezdá a případ přes výslovný zákaz znovu otevírají. Postupně se dopátrají pravdy, spjaté s dávnou tragickou autonehodou, zaviněnou malou Merete. Zločincem je muž, který byl tehdy jako chlapec svědkem smrti otce a sestry a který se od té doby mstil. Pro Merete si vymyslel obzvlášť kruté mučení, když ji unesl a uvěznil v tlakové komoře na svém statku, v níž jí po roce zvyšuje atmosféry.

Tvůrci sledují souběžně pátrání kriminalistů, situaci trýzněné ženy během pěti let jejího mučení a v krátkých retrospektivách i události z minulosti. Pečlivě dávkují napětí a zároveň těží ze zavedených stereotypů. Počasí je chladné a lezavé, vybraná prostředí nehostinná a hlavní protagonista nerudný a věčně zachmuřený workoholik, který se občas rád napije.

Nejde ale o ten typ noirového soukromého očka, které nese na svých bedrech všechnu tíhu světa. Je definován především svou posedlostí prací, kdy se snaží každý případ dotáhnout do konce, byť při tom utrží četné šrámy a zranění. Práce se mu stává náplastí na to, že není spokojen ve svém osobním životě, do kterého druhé jen obtížně pouští.

Assad, jeho doktor Watson, mu pak vytváří zázemí pro jeho práci. Přesně odhadne, kdy kolem něj má jen opatrně našlapovat a kdy naopak asertivně vyjádřit svůj názor. Tato dvojice má velký potenciál do budoucnosti, stejně jako celá série.

Témata článku: Filmy, RHA, Grado

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech