15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)

8. prosince 2012
TWEET SDÍLET
15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)
Podívejte se na přehled letošních filmů, které vám poslouží jako tip na hezký dárek, doplnění filmotéky nebo jako inspirace, na co se během Vánoc podívat.

Moderní fantaskní pohádky


Sněhurka
r. Tarsem Singh, USA 2012

V letošním roce se objevily hned dvě zpracování pohádky bratří Grimmů. Toho prvního se po Válce Bohů ujal indický režisér Tarsem Singh.

Marnivá královna Julia Roberts v něm uvrhne své království do dluhů. Vyřešit by je mohla pragmatická svatba s mladým a bohatým princem Alcottem (Armie Hammer), který ale nalezne zalíbení v její nevlastní dceři Sněhurce (Lily Collins). Zhrzená žena ji nechá v lese zabít, což se ale nezdaří. Namísto toho se Sněhurka spojí s tlupou loupeživých trpaslíků, s nimiž začne proti královně vést guerillovou válku, spočívající hlavně v okrádání výběrčích daní.

Klepněte pro větší obrázek

Z nástinu děje je patrné, že jde o pohádku značně zmodernizovanou, která je především hravá, bizarně vtipná a hodně stylizovaná. Prostřednictvím choreografie závěrečné taneční scény se režisér hlásí ke svým kořenům a bollywoodské kinematografii. Singhova dvorní návrhářka Eiko Ishioka, která má Oscara za Coppolova Draculu, připravila nádherné kostýmy, které spolu s výpravou okamžitě upoutají naši pozornost. Škoda, že se s její prací nebudeme dále setkávat, neboť v lednu letošního roku zemřela.


Sněhurka a lovec
r. Rupert Sanders, USA 2012

Oproti pestrobarevné parodické modernizaci Tarsema Singha, v níž je pohádková stylizace dovedena do extrému, vsadil debutující režisér Rupert Sanders v druhé letošní variaci na známý příběh na žánr hororově laděné akční výpravné fantasy. Tady se nebude tančit, ale mocně kouzlit, intrikovat a bojovat v brnění Johanky z Arku.

Už chromově metalický vizuál evokuje, že půjde o příběh patřičně temný. Zlá královna Ravenna (Charlize Theron) nechce tentokrát Sněhurce (Kristen Stewart) uzmout jejího potencionálního partnera, ale chce ji rovnou zavraždit. Stejně tak, jako to udělala v případě jejího otce. Právoplatná nástupkyně trůnu, jejíž jméno je zmiňováno v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy se královna zrcadla ptá, kdo je na světě nejkrásnější, sedí zatím uvězněná ve věži.

Odtud se jí podaří utéci a ona se postupně staví do čela vzpoury proti tyranské královně a její armádě. Děj pak ze všeho nejvíc připomíná mix z úspěšných blockbusterů posledních let. Jacksona Pána prstenů, Scottova Robina Hooda, závěrečného Harryho Pottera nebo Burtonovy Alenky v říši divů. Pamětníkům se určitě vybaví i Scottova Legenda. Seriálovým příznivcům Hra o trůny.

Archetypální příběh doznává mnoha změn. Sněhurka není křehká dívka, ale nebojácná bojovnice. Vztah mezi královnou a jejím slizkým blonďatým bratrem má až incestní charakter. Královna vysává z mladých děvčat život jak Čachtická paní. Nápadníci Sněhurky jsou hned dva, přičemž dívčině ctiteli z dětství Williamovi (Sam Claflin) konkuruje lovec (Chris Hemsworth), který se užírá smrtí své ženy.

Psychologické motivy, temná mytologie a epický rozměr vyprávění, to je nová Sněhurčina tvář.


Temné stíny
r. Tim Burton, USA 2012

Poprvé se potkali před dvaadvaceti lety na Střihorukém Edwardovi, naposledy na disneyovské Alence v říši divů. Jeden z nich rád zkoumá fantaskně, pohádkově nebo morbidně laděné bizarní světy za zrcadlem, druhý se stává pod jeho vedení jejich průvodcem. O kom je řeč? O dvojici Tim Burton a Johnny Depp. Vizuální mág a herecká hvězda první velikosti. Výsledkem jejich osmé spolupráce je gotická fraška na motivy mýdlové opery Temné stíny.

Jejím prostřednictvím se Tim Burton vrací k oblíbeným motivům a ingrediencím své tvorby. Vše je na svém místě a tak jak to známe. Gotická hororová atmosféra v kombinaci s líbivě barvotiskovou retrostylizací současnosti. Rodinné prostředí, starobylé rozlehlé panství a jiné pseudoviktoriánské kulisy. Zjevující se duchové. Stejně jako nepřirozené svícení, stylizované herectví, podpořené make-upem, sklon k teatrálnosti a parodický nadhled. Reminiscence k období německého expresionismu i hororům studia Hammer.

Tim Burton se dostal do pozice, kdy si může točit, co chce a využívá toho. Po sterilní Alence se rozhodl oživit oblíbený seriál z dětství, v jehož převedení se rozhodl zkombinovat žánry komedie, hororu a romance. Vytvořil žánrový pelmel, v němž strašidelný námět vyvažuje parodickou nadsázkou.

Hlavním hrdinou vyprávění učinil nešťastného upíra Barnabase Collinse, na kterého pomstychtivá čarodějka (Eva Green) ze zhrzené lásky uvalila kletbu. Mrtvolně bledý muže s vybraným chováním se v roce 1972 rozhodne navrátit zašlou slávu panství Collinwood, jež mu před staletími patřilo.

Deppova výrazová strnulost, nezdravá barva pleti a připlácnutý účes alá Vít Bárta ve srážce s atmosférou sedmdesátých let ironicky poukazuje na mimoňství mnohých postav světa showbyznysu, kteří jsou zcela vytrženi z reality.

Z kontrastu minulostních zvyků s těmi současnými se snaží režisér vytěžit vtipné situační momenty, které odkazují k sitcomovému ladění melodramatických televizních soap oper. Tělesností a erotičnem zas vrací upírské filmy k jejich kořenům, na hony vzdáleným ufňukánkům z Twilight ságy.

Mnohým může jeho nový film evokovat Addamsovu rodinu. Ta také vycházela z televizní matérie a nadsázka si v ní podávala ruku s černým humorem. Jen u Addamsových mnohem morbidnějším.

Ze všeho nejvíc ale jeho film připomíná stylistické cvičení na téma Tim Burton a nejčastěji používané trademarky v jeho vlastní tvorbě. Až se občas dostavuje pocit, při němž váháme, zda slavný režisér své postupy sebeironicky paroduje nebo už jen bohapustě vykrádá.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

14 Ondřej Králík

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík