15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)

8. prosince 2012
TWEET SDÍLET
15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)
Podívejte se na přehled letošních filmů, které vám poslouží jako tip na hezký dárek, doplnění filmotéky nebo jako inspirace, na co se během Vánoc podívat.

Moderní fantaskní pohádky


Sněhurka
r. Tarsem Singh, USA 2012

V letošním roce se objevily hned dvě zpracování pohádky bratří Grimmů. Toho prvního se po Válce Bohů ujal indický režisér Tarsem Singh.

Marnivá královna Julia Roberts v něm uvrhne své království do dluhů. Vyřešit by je mohla pragmatická svatba s mladým a bohatým princem Alcottem (Armie Hammer), který ale nalezne zalíbení v její nevlastní dceři Sněhurce (Lily Collins). Zhrzená žena ji nechá v lese zabít, což se ale nezdaří. Namísto toho se Sněhurka spojí s tlupou loupeživých trpaslíků, s nimiž začne proti královně vést guerillovou válku, spočívající hlavně v okrádání výběrčích daní.

Klepněte pro větší obrázek

Z nástinu děje je patrné, že jde o pohádku značně zmodernizovanou, která je především hravá, bizarně vtipná a hodně stylizovaná. Prostřednictvím choreografie závěrečné taneční scény se režisér hlásí ke svým kořenům a bollywoodské kinematografii. Singhova dvorní návrhářka Eiko Ishioka, která má Oscara za Coppolova Draculu, připravila nádherné kostýmy, které spolu s výpravou okamžitě upoutají naši pozornost. Škoda, že se s její prací nebudeme dále setkávat, neboť v lednu letošního roku zemřela.


Sněhurka a lovec
r. Rupert Sanders, USA 2012

Oproti pestrobarevné parodické modernizaci Tarsema Singha, v níž je pohádková stylizace dovedena do extrému, vsadil debutující režisér Rupert Sanders v druhé letošní variaci na známý příběh na žánr hororově laděné akční výpravné fantasy. Tady se nebude tančit, ale mocně kouzlit, intrikovat a bojovat v brnění Johanky z Arku.

Už chromově metalický vizuál evokuje, že půjde o příběh patřičně temný. Zlá královna Ravenna (Charlize Theron) nechce tentokrát Sněhurce (Kristen Stewart) uzmout jejího potencionálního partnera, ale chce ji rovnou zavraždit. Stejně tak, jako to udělala v případě jejího otce. Právoplatná nástupkyně trůnu, jejíž jméno je zmiňováno v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy se královna zrcadla ptá, kdo je na světě nejkrásnější, sedí zatím uvězněná ve věži.

Odtud se jí podaří utéci a ona se postupně staví do čela vzpoury proti tyranské královně a její armádě. Děj pak ze všeho nejvíc připomíná mix z úspěšných blockbusterů posledních let. Jacksona Pána prstenů, Scottova Robina Hooda, závěrečného Harryho Pottera nebo Burtonovy Alenky v říši divů. Pamětníkům se určitě vybaví i Scottova Legenda. Seriálovým příznivcům Hra o trůny.

Archetypální příběh doznává mnoha změn. Sněhurka není křehká dívka, ale nebojácná bojovnice. Vztah mezi královnou a jejím slizkým blonďatým bratrem má až incestní charakter. Královna vysává z mladých děvčat život jak Čachtická paní. Nápadníci Sněhurky jsou hned dva, přičemž dívčině ctiteli z dětství Williamovi (Sam Claflin) konkuruje lovec (Chris Hemsworth), který se užírá smrtí své ženy.

Psychologické motivy, temná mytologie a epický rozměr vyprávění, to je nová Sněhurčina tvář.


Temné stíny
r. Tim Burton, USA 2012

Poprvé se potkali před dvaadvaceti lety na Střihorukém Edwardovi, naposledy na disneyovské Alence v říši divů. Jeden z nich rád zkoumá fantaskně, pohádkově nebo morbidně laděné bizarní světy za zrcadlem, druhý se stává pod jeho vedení jejich průvodcem. O kom je řeč? O dvojici Tim Burton a Johnny Depp. Vizuální mág a herecká hvězda první velikosti. Výsledkem jejich osmé spolupráce je gotická fraška na motivy mýdlové opery Temné stíny.

Jejím prostřednictvím se Tim Burton vrací k oblíbeným motivům a ingrediencím své tvorby. Vše je na svém místě a tak jak to známe. Gotická hororová atmosféra v kombinaci s líbivě barvotiskovou retrostylizací současnosti. Rodinné prostředí, starobylé rozlehlé panství a jiné pseudoviktoriánské kulisy. Zjevující se duchové. Stejně jako nepřirozené svícení, stylizované herectví, podpořené make-upem, sklon k teatrálnosti a parodický nadhled. Reminiscence k období německého expresionismu i hororům studia Hammer.

Tim Burton se dostal do pozice, kdy si může točit, co chce a využívá toho. Po sterilní Alence se rozhodl oživit oblíbený seriál z dětství, v jehož převedení se rozhodl zkombinovat žánry komedie, hororu a romance. Vytvořil žánrový pelmel, v němž strašidelný námět vyvažuje parodickou nadsázkou.

Hlavním hrdinou vyprávění učinil nešťastného upíra Barnabase Collinse, na kterého pomstychtivá čarodějka (Eva Green) ze zhrzené lásky uvalila kletbu. Mrtvolně bledý muže s vybraným chováním se v roce 1972 rozhodne navrátit zašlou slávu panství Collinwood, jež mu před staletími patřilo.

Deppova výrazová strnulost, nezdravá barva pleti a připlácnutý účes alá Vít Bárta ve srážce s atmosférou sedmdesátých let ironicky poukazuje na mimoňství mnohých postav světa showbyznysu, kteří jsou zcela vytrženi z reality.

Z kontrastu minulostních zvyků s těmi současnými se snaží režisér vytěžit vtipné situační momenty, které odkazují k sitcomovému ladění melodramatických televizních soap oper. Tělesností a erotičnem zas vrací upírské filmy k jejich kořenům, na hony vzdáleným ufňukánkům z Twilight ságy.

Mnohým může jeho nový film evokovat Addamsovu rodinu. Ta také vycházela z televizní matérie a nadsázka si v ní podávala ruku s černým humorem. Jen u Addamsových mnohem morbidnějším.

Ze všeho nejvíc ale jeho film připomíná stylistické cvičení na téma Tim Burton a nejčastěji používané trademarky v jeho vlastní tvorbě. Až se občas dostavuje pocit, při němž váháme, zda slavný režisér své postupy sebeironicky paroduje nebo už jen bohapustě vykrádá.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

34 Jaromír Puk