15 filmů, které musíte vidět: sci-fi, komiksy a komedie

12. prosince 2015
TWEET SDÍLET
15 filmů, které musíte vidět: sci-fi, komiksy a komedie
Interstellar, Šílený Max: Zběsilá cesta, Jurský svět, dvojka Sin City a Avengers, Ant-Man, Kingsman: Tajná služba i oscarový Birdman. Druhá ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází

Země zítřka

r. Brad Bird, USA 2015

Vědátoři, vizionáři a idealisté vytvořili místo, kde by se mohli ukrýt před světem, který přijal myšlenku apokalypsy a vydal se jí vstříc. Lokální válečné konflikty, globální oteplování, korporátní rozpínavost, humanitární krize, hlad, vymírání lidstva a zvířat. Jakoby lidstvo neumělo adekvátně reagovat na všechny varovné signály, naznačující mu, že nekompromisně spěje ke svému zániku.

Co když se ale něco pokazí i v oné ideální Zemi zítřka a vládu nad jejím chodem převezmou sice geniální, ale zároveň v něčem zvrácení lidé, do jejichž rukou bychom rozhodně neměli delegovat svou víru v lepší budoucnost?

Pak je třeba, aby se někdo pokusil tento stav napravit. Třeba ústřední nesourodá dvojice, již na rozdíl od ostatních lidí špatná prognóza budoucnosti děsí. Do ní vloží své naděje na záchranu světa robotická dívka Athena (Raffey Cassidy).

Nejprve do Franka Walkera (George Clooney), s nímž se spolu s vědcem Davidem Nixem (Hugh Laurie) seznámí na Světové výstavě v New Yorku v roce 1964. Nadšený mladý vynálezce ji následuje do světa budoucnosti, do oné Země zítřka mimo prostor a čas. Pak se ale něco pokazí a on se vrátí do přítomnosti, kde osaměle přežívá v ústraní na farmě, plné virtuálních přístrojů a zabezpečovacích zařízení.

Frank, onen optimistický a cílevědomý mladý génius, se za těch padesát let proměnil v zahořklého a cynického mrzouta, který skepticky hledí na vývoj lidstva. Osud (nebo někdo, kdo mu napomáhá) mu ale přihraje do cesty sedmnáctiletou teenagerku Casey Newton (Britt Robertson).

Casey je chytřejší než několik naučných slovníků dohromady a navíc jí díky její umanutosti nechybí potřebný akční rádius. Její rebelská povaha ji převede na policejní stanici, kde se dostane ke kouzelnému odznáčku. Ten ji virtuálně přenese do jiného světa, aniž by přestala fyzicky působit v tom stávajícím.

Iluzí zbavený Frank se prostřednictvím Casey chce vyrovnat se svou vlastní minulostí a rozhodne se proto, že ji bude do oné zázračné Země zítřka, již měli oba možnost nahlédnout, doprovázet. Jejich snaha neunikne pozornosti guvernéra Nixe, který se je snaží za pomocí androidů zlikvidovat.

Bradu Birdovi se výborně daří evokovat dětské nadšení či úžas z objevování neznámého světa. Připomíná nám tím spielbergovské rodinné filmy z osmdesátých let typu E.T. - Mimozemšťana. Nalezneme zde ale i motivy a prvky, blízké Matrixu, Terminátorovi, Mužům v černém nebo Hugovi a jeho velkému objevu.

Šedesátkové retro ze Světové výstavy se ve vizuální stránce hladce snoubí s rekvizitami z futuristického světa budoucnosti. Méně vyrovnané už je samotné tempo, které se místy dost vleče. Tehdy přichází ke slovu osvětová a apelativní funkce celého vyprávění s jeho environmentálním přesahem.

Brad Bird svým filmem míří na široké rodinné publikum. Dětem bude ale příběh připadat příliš spletitý, dospívajícím kolem šestnácti let zas málo akční. Dívky v tomto věku by se mohli ztotožnit s hlavní hrdinkou, která jim připomene jiné její kolegyně z řad teenagerských orwelliád typu Hunger Games. Ostatně pětadvacetiletá americká herečka Britt Robertson je ve výrazu Jennifer Lawrence dost podobná.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, Sci-fi, Komedie

Určitě si přečtěte

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

66 Tomáš Holčík

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

18 Ondřej Králík

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

25 Jaromír Puk, Marek Čech