15 filmů, které musíte vidět: sci-fi, komiksy a komedie

15 filmů, které musíte vidět: sci-fi, komiksy a komedie


Krycí jméno U.N.C.L.E.

r. Guy Ritchie, USA 2015

Poté co britský režisér Guy Ritchie Sherlocka Holmese představil v akční poloze ve dvojici viktoriánských bondovek, rozhodl se podívat na samotný fenomén bondovek ze šedesátých let. Vybral si k tomu kultovní seriál The Man from U.N.C.L.E. z půli šedesátých let, u jehož zrodu stál duchovní otec postavy Jamese Bonda Ian Fleming.

Americký agent CIA Napoleon Solo (Henry Cavill) a ruský agent KGB Illya Kuryakin (Armie Hammer) se nechávají naverbovat tajnou organizací U.N.C.L.E., již vede pan Waverly (Hugh Grant). Píše se rok 1963, studená válka vrcholí a tato organizace si hodlá vyšlápnout na mezinárodní zločinecký syndikát T.H.R.U.S.H., který prodává jaderné zbraně každému, kdo jim nabídne dost peněz.

Klíčem k dopadení zločinců s vazbami na bývalé nacistické pohlaváry se stává dcera zmizelého německého jaderného fyzika Gaby Teller (Alicia Vikander). Začíná souboj s časem, aby se zabránilo celosvětové katastrofě, jež by mohla destabilizovat už tak křehkou rovnováhu sil ve světě.

Guy Ritchie se rozhodl vytvořit stylovou retro podívanou a tento záměr důsledně naplňuje. Před námi tak defilují pánové ve skvěle padnoucích oblecích, dámy v róbách a velkých brýlích, nablýskaná auta. Výprava, kostýmy, vše působí, jakoby se psal počátek šedesátých let a ne rok 2015.

Guyi Ritchiemu jde hlavně o stylovost, ale nezapomíná ani na to, že i s nadsázkou rozehraná špionážní hra by měla obsahovat jisté uvěřitelné prvky. Atmosféra rozděleného Berlína, v jehož útrobách se prohánějí agenti různých tajných služeb, na nás dýchne svou pochmurností.

Kontrastně k ní pak působí výlet do Itálie s turisticky přitažlivě nasnímanými lokacemi, závody motokár, slizkými zabijáky s knírky a italskou milionářkou Victorií Vinciguerrou (Elizabeth Debicki), která se snaží být ženskou esencí různých bondovských padouchů. Je tak zlá a proradná, až je zábavná.

Ústřední trojice se zde pokouší najít uneseného otce Gaby, který se proti své vůli v tajném sídle zločinecké organizace podílí na konstruování nebezpečné jaderné zbraně. Nejprve se ale agenti různých mocností a opravářka aut musí dát dohromady, což má velmi zábavný ráz.

Uhlazený gourmetský americký agent, který je častým návštěvníkem dámských ložnic, a trochu neohrabaný ruský Terminátor se neustále špičkují. Jejich spolupráce se odvíjí jen v nezbytných mezích, což vytváří vtipné momenty, kdy jeden z nich ještě v přístavu zápolí s pronásledovateli, zatímco druhý už si užívá siestu. Chvíli se ze sebe snaží vymlátit duši, aby se pak navzájem zachraňovali. Výstižnější komentář k americko-sovětským vztahům zde nenajdete.

Guy Ritchie tuto látku zpracoval tak, jak se od něj očekávalo. Vydařenou šedesátkovou stylizaci podporuje italský „tarrantinovský“ soundtrack. Choreografie akčních scén je podobná té ze Sherlocka Holmese. CGI místy příliš bije do očí, tempo vyprávění občas kolísá, zápletka je značně průhledná, ale vše zachraňuje právě ona všudypřítomná pobavená nadsázka a vzájemná chemie ústřední trojice, která slovní přestřelky střídá za ty skutečné.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud