15 filmů, které musíte vidět: sci-fi, komiksy a komedie

12. prosince 2015
TWEET SDÍLET
15 filmů, které musíte vidět: sci-fi, komiksy a komedie
Interstellar, Šílený Max: Zběsilá cesta, Jurský svět, dvojka Sin City a Avengers, Ant-Man, Kingsman: Tajná služba i oscarový Birdman. Druhá ochutnávka nejatraktivnějších titulů přichází

Miluj souseda svého

r. Theodore Melfi, USA 2014

Vincent (Bill Murray) je mrzoutský válečný veterán, který je nepříjemný na všechny okolo. Nemá rád lidi a oni nemají rádi jeho. Jeho poklidný život penzisty, vyplněný popíjením whisky, chozením na dostihy a návštěvami striptýzových klubů, obrátí naruby příchod jeho nových sousedů.

Do domku na předměstí vedle něj se nastěhuje svobodná matka Maggie (Melissa McCarthy) s dvanáctiletým synem Oliverem (Jaeden Lieberher). Po překonání počátečních komunikačních těžkostí se Vincent uvolí k tomu, že bude chlapce hlídat. Těch pár desítek nebo stovek dolarů, co vyinkasuje od zaměstnané matky za dozor nad Oliverem, se mu zrovna hodí.

To ale Maggie ještě netuší, jak svérázně tento úkol Vincent pojme. Malého židovského kluka, který se musí vyrovnat s novým školním prostředím školy i šikanou spolužáků, začne brát na místa, které má rád a kde společně tráví čas.

Po dostizích a jeho oblíbeném baru je to noční klub, kde pracuje těhotná ruská striptérka Daka (Naomi Watts), již Vincent chlapci představí jako Noční dámu. Zábavná škola života, při níž k sobě postupně misantropický morous a vnímavý chlapec, jemuž chybí v životě mužská autorita, nacházejí cestu, končí v momentě, kdy se o obsahu synových mimoškolních aktivit dozví jeho matka.

Viděli jsme to už několikrát a scénář je opravdu tak předvídatelný, jak čekáte. Co ho povznáší je výkon Billa Murraye, který jakoby se pro postavu věčně hulícího a nasávajícího mrzouta narodil. Na sobě má neustále mastné tričko a lacinou lehkou sportovní bundu. Za uchem cigáro a v očích výraz ještě nestrávené kocoviny.

Ale vy cítíte, že pod tou zahořklou, zkaženou a negativistickou slupkou se nachází někdo, kdo má dobré srdce. Jak moc, to odhalí druhá půle vyprávění. Oproti té první komediální, jež ukazuje Vincentovy hédonistické zlozvyky, má ta druhá mnohem vážnější a také dojemnější ráz.

Najednou před sebou vidíme člověka, který je schopen velké a nesobecké oběti a lásky. Což neunikne malému Oliverovi, který si o něm zjistí plno dalších podrobností a v závěrečném školním pojednání na téma Svatí mezi námi vykreslí jeho osobnost způsobem, při němž nezůstane v sále kina jedno oko suché.

Ano, je to možná kýčovité a patetické takovým tím americkým způsobem, jemuž se rádi vysmíváme, ale v tomto sympatickém indie filmu to má své nezastupitelné místo. Protože to zde působí přirozeně a lidsky. Vincent malému Oliverovi předvedl pestrou škálu věcí, které asi ke správné výchově mladého muže nepatří. Tím se mu ale otevřel způsobem, který je mu vlastní. Citlivý, vnímavý a inteligentní Oliver to velice správně rozpoznal a v závěru mu to vrátil i s úroky.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět, Sci-fi, Komedie

Určitě si přečtěte

Philips 65OLED934/12: Opravdu přesvědčivý kapitán [test 4K HDR OLED TV]

Philips 65OLED934/12: Opravdu přesvědčivý kapitán [test 4K HDR OLED TV]

V testu navazujeme na předchozí, který představil dalšího borce ze stáje Philips, nižší model - Philips 55OLED804/12. Základní otázka, kterou si čtenář položí, zní, jak moc jsou oba výrobky jiné, a to zvláště v rovině kvality. My si podobný dotaz pokládáme taktéž. Snad Vám následující řádky odpoví.

16 Alexandr Bray

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

Jedním z vedlejších efektů současné koronavirové krize je i to, že takřka ustal nebo dostává jinou podobu společenský život, mezi nějž patří i návštěvy kina. Ta jsou zavřená a vy se tak mnohem více než jindy obracíte k nabídce televizního vysílání, streamovacích platforem nebo k obsahu vaší domácí videotéky.

10 Marek Čech

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

69 Jaromír Puk

V síti: past na sexuální predátory, kteří v online prostoru útočí na nezletilé dívky [recenze filmu]

V síti: past na sexuální predátory, kteří v online prostoru útočí na nezletilé dívky [recenze filmu]

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 sexuálních predátorů. Psychosociální experiment, který naléhavým způsobem otevírá téma zneužívání dětí na internetu.

31 Marek Čech